Grzejący się laptop, jak dbać o chłodzenie

przegrzewanie laptopaGrzejący się laptop – notebook jest urządzeniem bardzo kompaktowym. Posiada wszystkie, te same podzespoły, które osiada komputer stacjonarny. Różnica jest jednak taka, że wszystko, zapakowane jest w miniaturowe pudełko, którego grubość rzadko przekracza 2 cm. Jak tego dokonano? Głównie poprzez redukcję, w tym redukcję systemu chłodzenia. Stąd też laptopy znacznie częściej narażone są na przegrzewanie się a o ich system chłodzenia trzeba znacznie bardziej dbać.

Kiedy laptop się przegrzewa – grzejący się laptop

Temperaturę procesora, płyty głównej czy też całego laptopa możemy sprowadzić za pomocą specjalnego oprogramowania np. CoreTemp. Jednak sprzęt, sam z siebie daje nam znać, kiedy mogą wystąpić problemy. Najczęstsze objawy zbyt wysokiej temperatury to:

  • głośna praca sprzętu,
  • maksymalna praca wentylatorów,
  • zawieszanie się,
  • częste spowalnianie systemu,
  • skoki aktywności pracy procesora,
  • spowolnione działanie komputera.

Wszystkie powyższe objawy możemy potwierdzić stosując specjalistyczne oprogramowanie, które w sposób automatyczny sprawdzi konfigurację naszego komputera, a następnie sprawdzi wskazania urządzeń mierzących poszczególne temperatury. To pozwala określić, czy faktycznie laptop się przegrzewa, czy nie.

Temperatury w laptopie są zbyt wysokie, co robić?

Zbyt wysokie temperatury w naszym laptopie, to często powód do tego, żeby działać. Co więcej, to raczej jedyna deska ratunku, jeśli chcemy, aby sprzęt służył nam dłużej.

Kiedy już zdiagnozowaliśmy, że laptop się przegrzewa, trzeba działać. Najczęstszą przyczyną przegrzewania się jest nic innego, jak tylko zanieczyszczenie go w środku. Niestety, laptop jest bardzo podatny na zanieczyszczenia i często, występują one w bardzo dużej ilości. Kurz, włosy, brud, piasek to wszystko powoduje, że powstaje bardzo szczelnie zamknięta komora, z której nie ma jak być wyprowadzone gorące powietrze. Wówczas następuje jego kumulacja i przegrzewanie się urządzenia.

W tym momencie warto rozkręcić laptopa i przeprowadzić czyszczenie oraz konserwację sprzętu. Wymienić pasty termo przewodzące, wyczyścić wentylatory oraz udrożnić kratki odprowadzające powietrze. Jeżeli samodzielnie nie jesteśmy w stanie tego zrobić, wówczas lepiej skorzystać z pomocy specjalistów z firmy Pogotowie komputerowe z Warszawy.

Grzejący się laptop – dodatkowe porady

Czyszczenie oraz konserwacja układu chłodzenia, oraz odprowadzania ciepła, pozwolą zabezpieczyć komputer oraz uchronić go przed uszkodzeniem. Jak pokazują badania, to właśnie poważne zanieczyszczenie układu chłodzącego jest najczęstszą przyczyną poważnych awarii, a nawet całkowitego spalenia się komputera. Przez to właśnie występują często problemy z komputerem, które kończą się najczęściej spaleniem procesora, płyty głównej, czy też karty graficznej.

Warto zobaczyć: Serwis komputerowy Warszawa Ursynów