Dysk SSD – czy dziś to konieczność ?

Dysk SSD w laptopie – czy widać różnicę?

Każda kolejna generacja komputerów, czy też sprzętu komputerowego, powoduje znaczące ulepszenie ich pracy. Nie było jednak przez lata tak dużego przeskoku, jaki zdarzył się w ostatnich latach, jakim było wprowadzenie cyfrowych dysków czyli dysków SSD

Usprawnienie idące wraz z tym niewielkim urządzeniem otworzyło nową drogę dla wszystkich, którzy oczekują profesjonalnego sprzętu i zwiększonej wydajności, począwszy od programistów i testerów, aż po samych użytkowników. 

Czym jest dysk SSD? Czy warto go montować z w laptopie? Jaka jest jego cena? W jakim laptopie można go zamontować. Na te pytania odpowiemy w tym artykule, przygotowanym przez specjalistów z serwisu komputerowego z Warszawy – firmy STEP TECH – https://pogotowie-komputery.pl/.

Czym jest dysk SSD

Pamięć a raczej napęd SSD, to nic innego jak napęd zbudowany o pamięć flash, czyli pamięć błyskawiczną. Sama nazwa SSD, mówi o tym, że jest to Solid State Drive, co bezpośrednio odnosi się do fizyki ciała stałego. Solid State odnosi się do zastosowania w dysku wyłącznie jedynie systemów sztywnych, co w przeciwieństwie do dysków HDD, dało znaczące przyspieszenie i większe możliwości. 

Dyski SSD, dostępne są już w kilku interfejsach. Nadal mogą współpracować z HDD, gdzie stosuje interfejs zgodny z SATA, jak również mogą pracować w oparciu o interfejs M2, nowoczesny, szybszy i pozwalający na zdecydowanie mniejsze wykorzystanie powierzchni dysku, prze co łatwiej zmieścić dysk w małej obudowie.

Największy przeskok techniczny, jaki doskonały dyski SSD, opierał się o możliwość wykorzystania takich elementów jak chociażby szybszy dostęp do danych i brak ruchomych elementów, co zmniejsza awaryjność dysku. Takie rozwiązania pozwalają zwiększyć przepustowość pamięci i zmniejszyć czas reakcji.

Gdzie warto zastosować dysk SSD

Zastanawiając się nad tym, gdzie warto zastosować dysk SSD, tak naprawdę, powinniśmy rozważyć tylko jedną kwestię. Jest nią to, czy dane urządzenie pracuje z SATA III czy też jedynie ze starszym interfejsem. Jeżeli pracuje, wówczas nie ma potrzeby się nad tym zastanawiać. Bowiem wręcz należy to zrobić, gdyż znacząco wpłynie to na prędkość i jakość pracy na każdym komputerze. Możemy posiadać komputer lub laptop, który ma stary procesor, kartę graficzną lub mało pamięci RAM. Nie ma to znaczenia, jeżeli dołożymy do niego dysk SSD, odzyska on znaczną część swojej „młodości”.

Warunkiem montażu dysku SSD, w komputerze PC lub laptopie, jest posiadanie internefejsu SATA III. Nowoczesne laptopy współpracują z interfejsem M2. W każdym przypadku jednak, różnica pracy i ładowaniu systemów pomiędzy jednym a drugim systemem będzie ogromna. 

Koszta dysku SSD i zalety zastosowania

Jeśli chodzi o koszta zastosowania dysku SSD, to nie są one obecnie wysokie. Sprzęt elektroniczny znacząco potaniał, co spowodowało, iż dyski większej pojemności można już kupić w cenie 50 dolarów. Tymczasem, zalety zastosowania SSD są ogromne. Widoczne są one zarówno przy rozrywce jak również w pracy na komputerze. Jest to tak zwany must have, w obecnych czasach i szczerze, zachęcamy do jego montażu. 

Możemy go wykonać w naszym serwisie komputerowym, który mieści się w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie klikając tutaj.