Dobór, konserwacja i serwisowanie zasilaczy komputerowych

jaki wybrać zasilaczWśród całego sprzętu komputerowego, tym najbardziej niedocenianym jest kluczowa praca zasilacza komputerowego. Niestety, wiele osób, również specjalistów w ogóle nie poświęca uwagi na dobór właściwego zasilacza komputerowego, co później kończy się awariami, problemami ze stabilnością działania komputera oraz w końcowym rozrachunku nawet spaleniem podzespołów. To jak ważny jest zasilacz wiedzą ci, którzy pracowali na komputerach z dobrej jakości zasilaczem i tym tanim, budżetowym. Różnica jest ogromna i to w każdym aspekcie. A więc jaki zasilacz wybrać ? Zapraszamy do artykułu.

Dziś przygotowaliśmy artykuł, w którym opiszemy, w jaki sposób dobrać zasilacz, czym kierować się przy jego wyborze, a także jak go konserwować i ewentualnie serwisować. Zapraszamy.

Dobór zasilacza – jaki zasilacz wybrać

Kiedy już skomponowaliśmy cały nasz sprzęt, konieczne będzie dobranie właściwego zasilacza komputerowego. Niestety, ale wiele osób rozpoczyna od niego kompletowanie sprzętu. Jest to podstawowy błąd, zasilacz komputerowy wybierany jest na samym końcu, kiedy już cała specyfikacja sprzętu jest dobrze znana. Dlaczego? Przede wszystkim, ze względu na moc, którą musi zasilacz komputerowy dostarczyć do poszczególnych podzespołów. Tym samym, dobierać procesor, płytę główną, kartę graficzną, pamięć ram i dyski, możemy skorzystać z internetowego kalkulatora mocy dla zasilaczy PC, który policzy nam potrzebną moc, którą zasilacz będzie musiał dostarczyć.

Właśnie obliczenie mocy zasilacza jest podstawową rzeczą i pierwszym krokiem do jego wyboru. Warto pamiętać, że znacznie lepiej wybrać zasilacz o mocy 1,5x faktyczne zapotrzebowanie. Z pewnością zadacie pytanie dlaczego? Przecież możemy wybrać zasilacz najmocniejszy. Otóż tak, możemy jednak różnica w cenie pomiędzy zasilaczem 1000 WAT, a 600 WAT jest prawie dwukrotna.

Czym kierować się w doborze zasilacza? Oczywiście opiniami. Użytkownicy są najlepszymi testerami sprzętu. Kiedy już mamy policzoną moc, dobieramy sprzęt zgodnie z zapotrzebowaniem na moc. Wystarczy sprawdzić kilka, dobrych serwisów zajmujących się testowaniem i ocenianiem sprzętu komputerowego, pozwoli to znaleźć właściwą markę, a później dobrać odpowiedni model.

Konserwacja i serwisowanie zasilaczy komputerowych

Zasilacz komputerowy jest sprzętem o charakterystyce energetycznej. Tym samym, jego serwisowanie jest bardzo skomplikowane. O ile można uratować przecięte kable, uszkodzony wentylator, to jednak spalonego zasilacza nie będziemy w stanie serwisować. Zatem konieczna jest jego konserwacja. Zasilacz powinien być czyszczony bardzo regularnie. Raz na dwa lub maksymalnie trzy miesiące warto odkurzyć jego wnętrze i w zasadzie na tym kończy się jego konserwacja. Warto jednak regularnie sprawdzać jego stan techniczny. Na rynku dostępne jest specjalne oprogramowanie, które sprawdza jakość i efektywność pracy zasilacza. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni odczytywanych danych, lub nie mamy pewności co do samego zasilacza, znacznie lepiej skontaktować się z firmą STEP-TECH Pogotowie komputerowe. Specjaliści Ci, z pewnością pomogą i na pewno skontrolują stan techniczny sprzętu lub dobiorą właściwy do naszego komputera.

Ranking Zasilaczy komputerowych

Na koniec rankingi. Więcej o popularnych zasilaczach komputerowych ich ocenie oraz które cieszą się największą popularnością można przeczytać np. tutaj.