Uszkodzony dysk hdd – jak rozpoznać ?

uszkodzony dysk hddKażda utrata danych może w każdej chwili się wydarzyć, czasem bez ostrzeżenia, doprowadzając firmy do zastoju, a użytkowników domowych do strachu, że stracili całą kolekcję rodzinnych zdjęć, muzyki i informacje osobiste. To może być wynikiem awarii sprzętu, czy to elektronicznej, czy mechanicznej, albo czegoś bardziej złowrogiego, takiego jak wirus komputerowy lub złośliwe oprogramowanie. Uszkodzony dysk HDD – jak rozpoznać ?

Ilość danych stale rośnie – uszkodzony dysk hdd

Ponieważ ciągle przechowujemy pliki i stale rośnie ilości danych na naszych urządzeniach, wpływ awarii sprzętu zwiększa się, zwiększając ryzyko niepowodzenia biznesowego i osobistego kryzysu.

 

Jaki są rodzaje dysków HDD ?

Tradycyjne dyski twarde SATA i IDE to urządzenia mechaniczne zawierające ruchome części. Niestety te części pękają, zużywają się i często wymagają wymiany. Podobnie jak samochód, ogólna żywotność silnika lub silnika wynosi wiele tysięcy kilometrów, zanim będą wymagały serwisu lub w inny sposób ulegną całkowitej awarii. Dyski twarde nie są konserwowane przez użytkownika końcowego, ponieważ są produkowane w środowisku, w którym poziom pyłu jest bardzo niski. Gdy dysk twardy ulegnie awarii, jedyną opłacalną opcją jest wymiana. 

Skąd mam wiedzieć, że mój dysk twardy zaraz się zepsuje? Uszkodzony dysk HDD

 

Powtarzający się dźwięk dostępu do danych.

Zaobserwujemy ten problem głównie na laptopach i jest to całkiem dobra wskazówka, że praca dysku HDD nie jest prawidłowa. Jako właściciel komputera powinieneś znać dźwięki wydawane przez dysk twardy podczas uzyskiwania dostępu do danych z dysku twardego. Błąd odczytu / zapisu lub (błąd RW, błąd io (wejście / wyjście), jak czasami się je nazywa) występuje, gdy napęd ma problemy z odczytem i zapisem w określonej sekcji napędu. Napęd będzie powtarzał ten proces w kółko i to jest dźwięk, którego oczekujesz. Jeśli położysz ucho na spodzie laptopa lub stetoskop, jeśli go masz, będziesz w stanie stwierdzić, że dźwięk, który słyszysz, jest powtarzalny i wskazuje, że napęd jest wadliwy.

Kliknięcie Noise.

Awaria dysku ma miejsce zazwyczaj w przypadku awarii elementu głowicy, która odczytuje i zapisuje dane na rzeczywistym talerzu dysku. Kliknięcie oznacza, że ​​głowica napędu porusza się lekko do tyłu i do przodu, tworząc dźwięk kliknięcia. Dzieje się tak, gdy mechanika jest zepsuta lub uszkodzona. Chociaż rzeczywiste dane pozostają nienaruszone, głowica dysku nie może ich odzyskać. Jedyną opcją, jaką masz, jest wysłanie dysku do nas lub innego specjalisty ds. Odzyskiwania danych. Należałoby znaleźć identyczny dysk i zamienić działającą głowicę napędu. Tę procedurę należy wykonać w specjalnym środowisku bez cząstek pyłu. Pojedyncza cząsteczka kurzu może uniemożliwić odczyt tego obszaru dysku.

Pisk lub pisk.

Ponownie, nieprawidłowe dźwięki oznaczają fizyczne uszkodzenie lub usterkę mechaniczną, a jedyną opcją jest skorzystanie ze specjalisty ds. Odzyskiwania danych.

Awaria podczas rozruchu.

Te alerty zazwyczaj oznaczają, że coś jest nie tak, a najważniejszą rzeczą, jaką możesz teraz zrobić, jest wykonanie  przechowywanych na dysku. Alerty są generowane na podstawie informacji statystycznych zebranych z dzienników dysku twardego zwanego SMART, takich jak liczba błędów, które wystąpiły podczas odczytu danych. Jeśli liczba błędów przekroczy dopuszczalny próg, zostaniesz o tym powiadomiony i nadszedł czas, aby zmienić dysk twardy, zanim dysk całkowicie umrze.

Dyski SSD – a co z nimi ?

Rozwiązania ssd stają się coraz bardziej popularne ze względu na wzrost wydajności systemu, który zapewniają, jednak cena pozostaje znacznie droższa w porównaniu z poprzednikiem. Odzyskiwanie danych z dysku SSD jest jeszcze trudniejsze pomimo braku ruchomych części. Ogólnie nie ma ostrzeżenia, że  dysk SSD może za chwilę przestać działać. Jednego dnia działa, następnego nie. Dysk półprzewodnikowy składa się z kondensatorów i innych elementów elektronicznych oraz obwodów. Energia elektryczna wytwarza ciepło, a to wraz z innymi czynnikami po raz kolejny ogranicza żywotność takiej technologii. Oczekuje się, że dysk półprzewodnikowy będzie pracował około 10 lat, jednak w tym czasie prawdopodobnie ulegną degradacji.

Żywotność dysku SSD

Podobnie jak akumulator ma tak wiele ładowań wydrukowanych na swoim opakowaniu, półprzewodnik ma teoretyczną maksymalną liczbę odczytów i zapisów. Dlatego nigdy nie należy próbować przeprowadzać defragmentacji dysku SSD, ponieważ ostatecznie miałoby to szkodliwy wpływ na jego żywotność. W niektórych modelach dysków SSD – dyski po zużyciu wchodzą w tzw. Tryb tylko do odczytu co uniemożliwia zapis danych na niego, ale jedynie odczyt już zapisanych danych.

A co z Ransomware ?

Niedawno rozwój oprogramowania ransomware spowodował, że na wielu z nas wpłynęło całkowite zaszyfrowanie dysków twardych za pomocą „tajnego klucza”. Czyni on dane bezużytecznymi, chyba że oczywiście włożysz znaczną ilość gotówki. Zwykle w formie bitcoina do odzyskania klucza deszyfrującego od hakera, a to nie zawsze działa więc nie warto płacić. Usługa usuwania wirusów nie będzie naprawiać szkody wyrządzone przez taki wyrafinowany malware.