Modernizacja laptopa, czy i kiedy warto?

modernizacja laptopaModernizacja laptopa, czy i kiedy warto?

Mając do dyspozycji kilkuletniego laptopa, możemy zacząć narzekać na jego działanie. Prędkość, możliwości, efektywność pracy zaczyna z czasem cierpieć, a tym samym cierpimy my- jego użytkownicy. Koszt nowego laptopa, biznesowego, czy też do użytku domowego, to kilka tysięcy złotych, natomiast niewiele osób wie, że ze starego „lapka”, można jeszcze wiele wyciągnąć.

Modernizacja laptopa zależy od modelu

Modernizacja każdego laptopa jest ograniczona, bez względu czy koszt jego to 10 000 złotych czy też 1500 złotych. Ograniczenia wynikają z konieczności minimalizacji podzespołów i jednoczesnego łączenia w moduły tych podzespołów. Stąd też:

– wbudowana karta graficzna,
– procesor na gnieździe dedykowanym do danego modelu,
– brak miejsca na dodatkową kość ramu,
– brak miejsca na nowy dysk.

Laptopy biznesowe, w szczególności modele DELL, Lenovo ThinkPad , mają jednak pozostawioną przez producentów pewną dowolność modyfikacji. W tych modelach wymienimy:

– procesor,
– pamięci RAM,
– wbudujemy dodatkowy dysk,
– ulepszymy układ chłodzenia.

Jak na działania podejmowane na komputerach przenośnych, powyższe możliwości są bardzo duże. 

Istnieją jednak laptopy z tak zwanego drugiego bieguna. Najczęściej mowa tutaj o Toshibie oraz markowanemu przez jabłuszko Apple. W tych laptopach najczęściej nie zmienimy niczego. Toshiba szczyci się najlepszej jakości podzespołami, choć ich komputery nie osiągają wybitnych prędkości, niemniej japoński producent nie zdecydował się na ustępstwa w tym względzie. Stąd też w Toshibach, nawet biznesowych, możemy co najwyżej dołożyć lub wymienić dysk i dodać kość RAM.

Kiedy i co wymienić

Przede wszystkim bądźmy świadomi tego, że laptop zmodernizujemy stosunkowo drożej niż komputer PC – typowy blaszak. Komputery PC. Przede wszystkim same podzespoły są znacząco droższe. Także decydując się na modernizację laptopa, warto poradzić się specjalistów – STEP-TECH https://pogotowie-komputery.pl/

Modernizacja komputera przenośnego ma sens, w momencie gdy:

– komputer posiada stosunkowo nową płytę główną, pozwalającą na montaż lepszego procesora,
– komputer nie wymaga wymiany procesora, ale np. wymianę pamięci RAM lub dołożenie pamięci RAM,
– nie mamy dostępnego w laptopie dysku SSD, wówczas stosując go zobaczymy kolosalną różnicę.

Jeśli nasz laptop spełnia powyższe wymagania, wówczas modernizacja ma jak najbardziej sens i może być podyktowana kwestiami ekonomicznymi. Jeśli nie, w większości wypadków skorzystamy więcej na zakupie nowego laptopa. 

Serwis laptopów i jego modernizacja

Modernizacja laptopa wymaga znacznie szerszej wiedzy niż komputera PC. Dlatego, warto skorzystać z usług serwisu laptopów, w Warszawie lub w innym mieście. Takie firmy jak STEP-TECH oferują pomoc w modernizacji i doradzą profesjonalnie co i kiedy należy w laptopie wymienić. Samodzielne działanie może jedynie narazić nas na duże koszta lub też w najlepszym wypadku nie dać spodziewanego efektu. Skoro serwis komputerów przenośnych, może w tym nam profesjonalnie pomóc, czemu z tego nie skorzystać?