Bezpieczne hasło (jak je ustanawiać, gdzie szukać generatorów, dlaczego warto je często zmieniać)

Bezpieczne hasło (jak je ustanawiać, gdzie szukać generatorów, dlaczego warto je często zmieniać)

Choć z każdej strony słyszymy, jak bardzo ważne jest dobre, bezpieczne hasło, miliony ludzi jego wybór pozostawia kwestii przypadku, decydując się na możliwie najprostsze i łatwe do zapamiętania. I trudno jest się im dziwić – zapamiętanie skomplikowanych sekwencji małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych stanowi nie lada wyzwanie. Istnieją jednak sposoby, by sobie pomóc, nie rezygnując przy tym z wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

 

Jak ustanowić bezpieczne hasło?

Niejedna osoba irytuje się widząc wymagania stawiane przez popularne witryny internetowe –  np. minimalną długość hasła, wynoszącą 8 znaków. Warto jednak wiedzieć, że kryją się za tym całkiem poważne powody. Każdy kolejny znak w naszym haśle znacznie komplikuje możliwość złamania hasła metodą brute force (szacuje się, że około 100 krotnie). Dlatego nie warto ograniczać się wyłącznie do minimalnej, wymaganej przez system długości hasła – dlaczego nie stworzyć 12, 15 lub 20 znakowej kombinacji? Wbrew pozorom nie musi być to takie trudne. Warto przemyśleć stworzenie swojego własnego „algorytmu” pozwalającego na tworzenie trudnych haseł, ale łatwych do zapamiętania, a później konsekwentnie się go trzymać.

 

ikonka - bezpieczeństwo wifi

 

Istotnym czynnikiem, utrudniającym złamanie hasła, jest obecność małych i wielkich liter, a także znaków specjalnych i cyfr. Tak utworzone, będzie wymagało wielokrotnie większej liczby kombinacji, niż proste hasło, zapisane wyłącznie małymi literami lub co gorsza, składające się wyłącznie z cyfr. Ważne jest również, by nie zawierały w sobie łatwych do odgadnięcia informacji – np. powtórzonego loginu, daty urodzenia, imienia, nazwiska użytkownika.

 

Generatory haseł – dobre aby utworzyć bezpieczne hasło?

W internecie możemy znaleźć mnóstwo generatorów trudnych haseł, których wyniki mogą być faktycznie bardzo trudne do złamania. Po wpisaniu w google sformułowania „generatory haseł” ukazuje się mnóstwo skutecznych narzędzi, pomagających w stworzeniu hasła. Problem polega jednak na możliwości jego zapamiętania. W przypadku stworzonych według własnego schematu (algorytmu) hasła wystarczy zapamiętać kryjącą się za nimi zasadę, aby bez problemu przypomnieć sobie, jakie jest nasze hasło. Posługując się wygenerowanymi automatycznie, trudnymi hasłami musimy posiłkować się notatkami lub, w najłatwiejszym wariancie programem do zapamiętywania haseł. Warto przy tym pamiętać, że zapamiętywanie przez przeglądarkę haseł. Choć bardzo wygodne, zmniejsza bezpieczeństwo samego hasła, bowiem bardzo często łatwiej jest zhakować samą przeglądarkę, niż trudne ciąg literowo-cyfrowy.

Osobną kategorię stanowi wbudowany w urządzenia firmy Apple pęk kluczy iCloud. Jest to bardzo wydajne narzędzie do tworzenia trudnych haseł i zapamiętywania ich. Dostęp uzyskujemy po potwierdzeniu tożsamości odciskiem palca bądź korzystając z FaceID. Jest to bardzo użyteczne rozwiązanie, obarczone jednym, acz istotnym mankamentem – jesteśmy w pełni zależni od posiadanego urządzenia. W sytuacji konieczności logowania się z nie swojego urządzenia może to być bardzo kłopotliwe.

 

Czy dobre hasło można wykorzystywać wielokrotnie i długo?

Niestety, nawet najlepsze zabezpieczenia są tak słabe, jak ich najsłabszy punkt. Nie inaczej jest z hasłami – nawet najlepsze hasło udostępnione na wielu portalach jest tak mocne, jak zabezpieczenia najsłabszego z nich. Relatywnie często słyszy się o wyciekach danych z kolejnych portali, dlatego doświadczenie radzi, by nie powielać swojego hasła wielokrotnie.

Istotne jest również częste zmienianie haseł – niektórzy operatorzy sugerują co najmniej raz w roku (np. Google), ale warto to robić nawet częściej. Dzięki temu dodatkowo utrudnimy życie osobom, które chciałyby bezprawnie uzyskać dostęp do naszej wirtualnej tożsamości. W razie jakichkolwiek pytań związanych z bezpieczeństwem w internecie, warto skorzystać z pomocy pogotowia komputerowego.

Ciekawym, rozwiązaniem może być LastPass – (w wersji darmowej i płatnej) – zainteresowanych zapraszamy do jego testowania.

W naszej ofercie znajdą Państwo: