Backup danych z komputera to dziś konieczność!

Czy warto posiadać kopię bezpieczeństwa swoich plików z komputera –  backup danych?

Backup danych

Dane cyfrowe, niezależnie od faktu, czy mowa tu o komputerze firmowym, czy osobistym, są tak cenne, że w większości przypadków nie tylko nie można ich w pełni oszacować, ale i ich utrata staje się całkowitą katastrofą. Wielu ich rodzajów po prostu nie da się odtworzyć, a ich odzyskiwanie musi zostać powierzone profesjonalnej firmie informatycznej. Backup danych – to bardzo ważne i musisz go mieć.

Odzyskiwanie danych z twardego dysku nie będzie możliwe w samodzielnym wykonaniu, podobnie jak i odzyskiwanie zdjęć z komputera. Warto więc mieć pełną świadomość takiej sytuacji i rozważnie archiwizować nasze dane komputerowe na bieżąco. Dzięki temu unikniemy katastrofy w sytuacji awarii.

Rozsądny backup, czyli wykonywanie kopii zapasowych danych komputerowych, jest normą, która obowiązuje każdego, prywatnego i profesjonalnego, użytkownika komputera. Regularne, staranne i rzetelne wykonywanie kopii bezpieczeństwa swoich plików z komputera ma wiele postaci, a wśród nich najprostszą stanowi zakup zewnętrznego dysku, nadającego się zarówno do do przechowywania plików tekstowych, jak i graficznych, w tym kolekcji naszych unikalnych zdjęć.

A zatem: pamiętajmy o regule – poprawny backup danych ratuje dane komputerowe! 

Podstawowa reguła rzetelnego backupu: trzy kopie zapasowe danych komputerowych na różnych nośnikach!

Odzyskiwanie danych z twardego dysku zawsze wiąże się ze stresem użytkownika. Nawet wybitni specjaliści w tej dziedzinie nie są w stanie zagwarantować nam, że wszystkie dane zostaną poprawnie zrekonstruowane. Również odzyskiwanie zdjęć z komputera nie w każdym przypadku okazuje się możliwe. Dlatego eksperci w dziedzinie archiwizacji danych komputerowych zalecają każdemu z nas stosowanie zasady 3-2-1. Co ona oznacza i jak ją stosować?

3 to liczba kopii danych komputerowych, które gwarantują nam bezpieczne zarządzanie archiwum. Należy posiadać zatem oryginał danych plus trzy jego zapisy. W takiej sytuacji awaria podstawowego źródła danych i jednoczesne uszkodzenie dwu kopii zapasowych nie będzie końcem świata. Pozostanie nam jeszcze jedna kopia, czyli pełne źródło danych pozwalające na ich odtworzenie. Statystycznie utrata 3 kopii danych zapasowych jest po prostu niemożliwa. Dlatego: oryginał plus trzy jego kopie równa się spokój użytkownika danych komputerowych.

2 to minimalna liczba różnych nośników, na których zarchiwizowaliśmy dane. Oznacza ona zastosowanie w archiwizacji co najmniej dwu, różnych nośników danych, w tym na przykład jednego pen drive’a i innego dysku zewnętrznego. Może to być również dysk lokalny i chmura. Ważne, aby były to dwie, możliwe ścieżki dostępu do danych komputerowych. 

1 to liczba przynajmniej jednej, innej niż standardowa, lokalizacji danych. Zaleca się, aby dane z biura firmy, w kopii zapasowej przechowywać także w innym miejscu, na wypadek chociażby pożaru lub zalania lokalu. Naprawdę wszystko może się zdarzyć, a podczas awarii lub katastrofy budowlanej na nic zda się dziesięć dysków zewnętrznych, jeśli utkną one w jednym miejscu i tam zostaną unicestwione. A zatem: od razu przemyślmy dogodną lokalizację kopii naszych danych, inną niż podstawowa siedziba firmy.

Trzy rodzaje profesjonalnych kopii danych

Warto znać również trzy rodzaje profesjonalnych kopii danych, aby umieć się nimi sprawnie posługiwać, niezależnie od tego, czy będą to pliki tekstowe, czy zdjęcia. Firmy profesjonalnie odzyskujące dane z twardego dysku, w tym dane wizualne, a w tym pliki graficzne wyróżniają trzy typy kopii danych:

  • kopie pełne – wykonuje się je standardowo w przypadku danych komputerowych będących własnością firm. Chodzi w tym przypadku o przygotowanie dokładnych kopii wszystkich danych oraz umożliwienie całkowitego, pełnego do nich dostępu. To tak, jakby oryginały danych były dwa. 

 

  • kopie różnicowe – to system kopiowania danych komputerowych od najnowszej ich wersji do najstarszej. Taki system umożliwi nam dostęp do pełnego procesu tworzenia danych, nawet po utracie ich części w oryginale.

 

  • kopie przyrostowe – to kopie uwzględniające najnowszą wersję danych. W takim rozwiązaniu kopia danych nie uwzględnia ich poprzedniej, wcześniejszej wersji. 

A jaki jest najprostszy sposób na bezpieczny backup?

Jeśli archiwizacja danych nie musi być w naszym przypadku przeprowadzona zgodnie z najbardziej profesjonalnymi wytycznymi zarządzania danymi komputerowymi. Najprościej będzie kupić dysk zewnętrzny i na nim umieścić dane. W razie awarii oryginału naszego źródła danych warto odzyskiwanie danych z twardego dysku lub zdjęć z komputera powierzyć specjalistom. Nie ryzykując własnych błędów. Tak, czy inaczej backup danych komputerowych jest absolutną koniecznością dla każdego ich użytkownika. 

Istnieje wiele darmowych, przydatnych programów do wykonywania kopii zapasowych w tym:

Skontaktuj się z nami by dowiedzieć się więcej jak zabezpieczyć swoje dane, która opcja kopii zapasowej będzie dla Ciebie optymalna. Nasze pogotowie komputerowe Warszawa służy pomocą w każ∂ej sprawie.