Ultra cienkie laptopy – czy to dobry pomysł ?

Ultra cienkie laptopy – czy to dobry pomysł?

 

Ultra cienkie laptopyJeśli poszukujesz lekkiego i bardzo cienkiego laptopa, zauważysz nagły wzrost marek i modeli kierowanych na ten sektor rynku.

Wybór jest szeroki. Microsoft Surface do MacBook Air, laptopy (lub dokładniej o nazwie Ultrabooki) są bardziej popularne niż kiedykolwiek. Powód jest prosty. Laptopy są ciężkie, nieporęczne do przenoszenia i mają nieporęczne ładowarki. To nie są najprostsze urządzenia do wykorzystania w trakcie jazdy pociągiem czy samolotach.

Inną opcją jest oczywiście tablet czy choćby smartfon. Tablety są lekką alternatywą z mniejszymi ładowarkami i lepszym czasem pracy baterii. Jednak nawet te urządzenia mają swoje wady, a mianowicie system operacyjny jest często niezgodny z konkretnym oprogramowaniem choć od jakiegoś czasu można również zakupić tablet z dołączaną za pośrednictwem bluetooth klawiaturą i pełnowartościowym systemem operacyjnym – Windows 10.

Utrzymanie wysokiej wydajności komponentów dzięki wygodnej klawiaturze i doskonałej żywotności baterii (w porównaniu do tradycyjnego laptopa z matrycą 15,6 cala). Takimi przykładami są Microsoft Surface Po, MacBook Air lub Lenovo Miix. Te urządzenia mają ceny nieco wyższe, ale są popularne na rynku i często wybierane przez konsumentów jako lekki mobilny sprzęt. Zapłacisz co najmniej dwa razy więcej niż  za zwykłego laptopa, ale użytkownicy (w tym nasz Serwis Komputerowy Step-Tech) potwierdzają, że  poniesiony koszt jest wart tego co się otrzymuje.

Istnieje jednak „ale” i jest to duże „ale”

Kiedy sprzęt typu ultra-book zawiedzie, naprawa może być dość kosztowna. Przyczyną tego zjawiska jest proces produkcyjny tych urządzeń.

Standardowy laptop jest trzymany razem za pomocą klipsów i śrub. Niektóre marki budują solidne laptopy z lepszej jakości tworzywami sztucznymi i śrubami, podczas gdy tańsze marki używają cienkich tworzyw sztucznych i wielu plastikowych zaczepów i klipsów. Tak czy inaczej. jeśli ekran laptopa się zepsuje, usunięcie starego ekranu i zastąpienie go nowym zajmuje pół godziny. To samo dotyczy uszkodzenia klawiatury laptopa. Około 100 zł za klawiaturę i półgodzinny montaż sprawi, że znów zaczniesz działać.

Natomiast Ultrabook wykorzystuje specjalny proces produkcyjny do łączenia komponentów razem. Obejmuje to laminowanie ekranu, klejonych pudełek i przyklejanych klawiatur. W wielu przypadkach niemożliwe jest zmienienie dysku twardego, wymiana obudowy lub zwiększenie wydajności. Czarny ekran może sygnalizować koniec żywotności twojego cennego urządzenia.

Rozmowa o wadach i zaletach tego typu urządzeń nie jest morałem tej historii.

Kupując nowe urządzenie ultra-przenośne, zdecydowanie zalecamy ubezpieczenie urządzenia, w tym przed przypadkowym uszkodzeniem. Chociaż możesz twierdzić, że masz 12 miesięczną gwarancję u sprzedawcy, często tak nie jest. Po pierwszych 30 dniach najprawdopodobniej zostaniesz skierowany do producenta w celu naprawy usterki. Posiadanie dobrego ubezpieczenia na Twoim urządzeniu zapewni Ci spokój, który w razie przypadkowego uszkodzenia lub wad produkcyjnych nie pozostawi Cię poza zasięgiem ewentualnych napraw.

Pamiętaj, że niekiedy nowa technologia może wyglądać ładnie, ale jest o wiele droższa, a nawet niemożliwa do naprawy. Podejmij już teraz środki ostrożności, które zabezpieczą Cię w przyszłości.

Nasze pogotowie komputerowe Step-Tech jest dostępne 24h/7dni. Doradzimy który ultra mobilny sprzęt jest warty uwagi i jakie dodatkowe usługi czy rozwiązania warto dokupić do Twojego Sprzętu. Jesteśmy tu by Ci pomóc. Skontaktuj się już dzisiaj.