Żywotność baterii w laptopie

żywotność bateriiPrzyjemność z korzystania z nowo zakupionego laptopa przybiera wiele form. Rozkoszowanie się możliwością uruchomienia kilku programów jednocześnie, 10 kart w przeglądarce bez zacinania się zamiast 2. Możliwość grania w gry inne niż Saper, oglądania filmów w rozdzielczościach wyższych niż 720p i ta bateria, która znowu działa długo. Żywotność baterii to takie ważne.

Żywotność baterii laptopa i jak ją przedłużyć 

Komfort pracy na nowej, wytrzymałej baterii to przydatna funkcja. Zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu masz laptopa przykutego do gniazdka elektrycznego. Całkowicie oczarowany, patrzysz na ikonę baterii w rogu i widzisz takie cuda jak „Pozostało 5 godzin”. Ale czy to naprawdę będzie 5 godzin? Czy w końcu możliwe jest, że tak mocno obciążasz laptopa, że ​​bateria szybciej się wyczerpuje? A może można zaoszczędzić trochę energii i wydłużyć ten czas do np. 7 godzin?

Obie opcje są bardzo prawdopodobne, a dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile powinna pomieścić bateria laptopa.

Od czego zależy żywotność baterii?

Istnieje kilka czynników, które wpływają na żywotność baterii laptopa:

  Obciążenie poszczególnych podzespołów

Oczywiście to, co faktycznie robisz na laptopie, ma ogromne znaczenie. Jeśli spróbujesz grać w najnowsze symulatory lotu i pobierać gry w tle, oczywiście bateria wyczerpie się znacznie szybciej niż podczas pisania dokumentów w programie Word. Oczywiście im mniej programów działających w tle, tym mniejsze zużycie energii.  Dlatego warto zwrócić uwagę, czy naprawdę potrzebujemy tych wszystkich jednoczesnych procesów. Bardzo często okazuje się, że wystarczy kilka z kilkunastu. Procesor czy karta graficzna skutecznie zużywają baterię w krótkim czasie.

  Jasność ekranu laptopa

Sprawa jest prosta – oczywiście im jaśniejszy ekran, tym szybciej wyczerpuje się bateria. Zasadniczo większość laptopów dostosowuje jasność do otoczenia, ale zawsze istnieje możliwość ręcznego obniżenia jasności, o ile tak się nie stanie. t kolidować z przepływem pracy. Najszybszym sposobem na to jest użycie klawiszy funkcyjnych z klawiszem „CTRL” lub „fn”. Klawisze będą najczęściej oznaczone symbolem słońca i mogą znajdować się na jednym z klawiszy F – np. F6-F7 lub na strzałki w górę iw dół.

  Stopień zużycia baterii

Tutaj musimy zająć się kwestią cykli rozładowywania i ładowania baterii i ich wpływu na ogólny stan zdrowia i kondycję baterii. Każde całkowite rozładowanie akumulatora minimalnie zmniejsza jego zdolność do magazynowania energii. Jest to oczywiście w zakresie dziesiątych procent, ale ten kumuluje się naturalnie z każdym cyklem i takie zużycie jest naturalną cechą każdego akumulatora. Zatem po kilkuset cyklach rozładowania należy spodziewać się krótszego czasu pracy.

  Wiek laptopa

Niestety starość to żadna impreza, a trend jest taki, że im starszy laptop, tym większe zużycie energii. Wpływa na to m.in. starzenie się podzespołów czy nagromadzenie kurzu wewnątrz laptopa, a co za tym idzie wyższe temperatury.

Co zrobić, aby bateria laptopa działała dłużej?

Jeśli dużo pracujesz w terenie i chcesz wydłużyć czas pracy baterii, możesz to zrobić na dwa sposoby.

  Ograniczenie zużycia energii laptopa

Pierwsza metoda nic nie kosztuje. Jest to zestaw zasad, których możesz przestrzegać, aby spowolnić zużycie baterii. Większość z nich została wymieniona w punktach powyżej.

  Wymiana baterii na model o większej pojemności

Druga metoda to po prostu zakup nowej baterii. Tutaj jesteśmy zmuszeni ujawnić kilka szokujących informacji, na które nie wszyscy mogą być gotowi. Chwyć za coś i posłuchaj – To, że oryginalna bateria 4400 mAh nie wystarcza Ci na wystarczająco długo, nie oznacza, że ​​jesteś skazany na taką pojemność. W wielu modelach laptopów można z łatwością wymienić baterię na model o nawet dwukrotnie większej pojemności jak 8800 mAh. 

Większa pojemność – dłuższa praca na baterii

To oczywiście oznacza, że ​​Twój laptop będzie działał dwa razy dłużej, co pozwoli Ci osiągnąć ponad 10 godzin pracy na baterii. Wyposażony w taki akumulator możesz wyjechać na swój teren rekreacyjny lub ogród na cały dzień pracy bez obaw o dostęp do gniazdka. Jak widać na zdjęciu – akumulatory te posiadają dodatkowe pakiety ogniw, które znajdują się pod laptopem w postaci dodatkowych płyt podtrzymujących. Zaletą tego rozwiązania jest to, że laptop jest lekko uniesiony, a co za tym idzie dzięki lepszej cyrkulacji powietrza mamy lepsze chłodzenie.

Oczywiście współczesne laptopy mają baterie zintegrowane i możliwość zamontowania jej o większej pojemności niż oryginalna jest zwykle niemożliwa.

Skontaktuj się z naszym serwisem laptopów Warszawa na Bielanach, by uzyskać pomoc w doborze właściwej baterii do Twojego laptopa.