Zawirusowany komputer – jak sobie z nim poradzić

zawirusowany komputerJedną z najczęściej wykonywanych usług serwisowych w zakresie komputerów jest oczywiście usługa związana z odwirusowywaniem komputerów. Jest to problem tak powszechny jak używanie social mediów oraz granie w gry komputerowe. Wiele osób nie ma świadomości, jakie niebezpieczeństwo stwarza zawirusowany komputer i co może się stać, kiedy nasz komputer jest zawirusowany. Tymczasem, odwirusowywanie go to trudna i żmudna praca, która dodatkowa jest często powiązana z utratą danych. Stąd też najlepiej poprosić o pomoc specjalistów ze STEP-TECH – https://pogotowie-komputery.pl/odwirusowanie-komputerow-zlosliwe-oprogramowanie-spyware/

Zawirusowany komputer – objawy i problemy

Jeżeli chcemy zabrać się za odwirusowywanie komputera, to przede wszystkim, musimy wiedzieć, że faktycznie nasz komputer jest zawirusowany. Pierwsze objawy tego to:

  • spowolnione działanie, spadek wydajności rzędu nawet 90%,
  • liczne, wyskakujące okienka,
  • zawieszanie się systemu,
  • liczne informacje od zewnętrznych systemów o zainfekowanych plikach. 

Zawirusowany komputer to nie tylko powyższe problemy, to przede wszystkim groźba utraty danych, a także możliwość „ulotnienia” się z naszego komputera danych osobowych. Jeśli to komputer, który służy do rozrywki, to pół biedy, a co jeżeli posiadamy tam dane na przykład klientów lub osób trzecich? Ich utrata, to groźba kary, która dotknie nas bezpośrednio.

Ponadto, problemy z zawirusowanym komputerem, mogą być czysto prozaiczne, nie będziemy w stanie na nim pracować, grać, korzystać z niego w normalny sposób. 

Zawirusowany komputer – jak leczyć

Wirusy komputerowe, jak wszystko inne – można leczyć. Wymaga to rzecz jasna wiedzy, sprzętu i oprogramowania, które pozwoli walczyć z owym wirusem lub też z wieloma wirusami. 

Przede wszystkim jednak należy odizolować zainfekowane dane. W tym celu najlepiej wyjąć dysk i podłączyć go do drugiego komputera, uważając jednocześnie, aby wirus nie został przeniesiony. W tym celu na drugim komputerze warto zastosować pełną izolację nowego urządzenia – taką opcję posiadają programy antywirusowe oraz firewalle. 

Po podłączeniu dysku konieczne będzie:

  • przeskanowanie dysku programem antywirusowym, najlepiej kilkoma, jednym zainstalowanym fizycznie na drugim komputerze, a także kilkoma antyriwusami online,
  • wyeliminowanie zainfekowanych plików, poprzez ich wyleczenie lub ewentualne usunięcie,
  • wyczyszczenie wszelkich podejrzanych danych,
  • skontrolowanie dysku za pomocą specjalnych programów anty spyware.

Po przeprowadzeniu tego procesu możemy przypuszczać, że problem został rozwiązany. Pozostaje zabezpieczenie komputera przed ewentualnymi, późniejszymi problemami, czyli ponownym zainfekowaniem. Istnieje wiele, darmowych programów antywirusowych, jak również tych płatnych. Sam podstawowy program antywirusowy oraz firewall zmniejszają ryzyko zainfekowania wirusem nawet o 95%. Jest to zatem ogromna ochrona i tym samym, mniejsze ryzyko utraty danych.