Zasilacz komputerowy – przyczyna częstych awarii

zasilacz komputerowyKiedy decydujemy się złożyć komputer, bardzo dużo czasu poświęcamy na wybór procesora, karty graficznej, pamięci ram oraz wszelkich innych podzespołów, które mają wpływ na jego wydajność. Nie zdajemy sobie sprawy jednak, jak ważny w tym aspekcie jest właściwy wybór odpowiedniej jakości zasilacza komputerowego. Zasilacz jest to sprzęt kluczowy dla prawidłowego działania całego komputera, jest to również podzespół, który jest przyczyną najczęstszych awarii sprzętowych.

Za co odpowiada zasilacz komputerowy

Poniższy artykuł, na temat zasilaczy komputerowych przygotowaliśmy wspólnie z firmą STEP-TECH Pogotowie komputerowe Warszawa

Poruszyliśmy temat zasilaczy komputerowych, jako newralgicznych i kluczowych wręcz urządzeń w naszych komputerach. Jest to zatem podzespół, który powinien być bardzo „troskliwie” dobierany do naszego zestawu. Dlaczego? Oto, tylko kilka elementów, za które odpowiada zasilacz komputerowy.

Zasilacz, jak sama nazwa wskazuje, zasila cały komputer, czyli każde urządzenie w nim z osobna. Także wszystko złożone w działającą razem całość. Odpowiada więc za zasilanie karty graficznej i jej układu chłodzenia, zasilanie pamięci ram, za zasilanie procesora, zasilanie i podawanie napięcia na wentylatory i układy chłodzenia. Szczególnie istotną rolę pełni w przypadku zasilania dwóch procesorów. Pierwszy, to główny procesor komputera, gdzie podawanie określonego napięcia i możliwość wysterowania tego napięcia jest kluczowa dla stabilności systemu. Drugie to rzecz jasna podawanie napięcia na procesor karty graficznej. W obu przypadkach, problemy wynikające z podawanie niewłaściwych napięć lub ich zaniku mogą spowodować brak stabilności działania komputera, a nawet uszkodzenie podzespołów. 

Kłopoty z zasilaczem – to kłopoty ze stabilnym działaniem komputera

Serwisanci z każdego serwisu komputerowego są zgodni – kłopoty z zasilaczem to kłopoty z działaniem całego komputera. Tym samym problem, który może spowodować znaczące straty materialne. Awaria zasilacza lub też dobór do zestawu niewłaściwego zasilacza, powoduje na początku niestabilną pracę. Również zawieszanie się systemu, częste resety i problemy sprzętowe. W granicznych sytuacjach jest przyczyną spalenia się procesora, karty graficznej czy też pamięci RAM, które to podzespoły są najbardziej narażone na niewłaściwe działanie zasilacza. 

Chcąc mieć pewność, że zasilacz, który dobieramy jest właściwy musimy przede wszystkim sprawdzić, jakie zapotrzebowanie na energię ten zasilacz pokrywa. Ilość WAT jest tutaj kluczowa, a każdy podzespół posiada wyszczególnione zapotrzebowanie na energię. Obliczenie całości oraz pomnożenie x1,5, przyjmując jako moduł bezpieczeństwa, pozwoli nam określić moc, jaką wymagamy od zasilacza.

Wybierajmy zasilacze markowe. Dobra marka i opinie na temat urządzenia to pewność, że zasilacz nas nie zawiedzie. Dodatkowo istotne jest to, aby zasilacz regularnie czyścić oraz niestety, co dwa lub trzy lata wymieniać. Pamiętajmy, że jest to urządzenie, które również się zużywa i jest kluczowe dla prawidłowego działania komputera.

Powyższe wskazówki oraz problemy techniczne wynikające z niewłaściwego działania zasilacza, opisane zostały przez specjalistów i serwisantów z firmy STEP-TECH z Warszawy.