Zalanie laptopa co można zrobić ?

zalany laptopBez względu na to, jak bardzo uważamy na sprzęt, zawsze zdarzają się przykre wypadki. Laptop może upaść z niebezpiecznej pozycji, powodując nieodwracalne uszkodzenie niektórych delikatnych elementów. Podobnie jedną z wielu katastrof, z którymi możesz się zmierzyć, jest zalanie laptopa. Laptop jest to wrażliwy sprzęt, która składa się z wielu różnych komponentów. Gdy Twój sprzęt jest uszkodzony, trudno jest wykryć, która część laptopa powoduje problem i jak go naprawić.

Dlatego jeśli twój laptop się nie włącza, przypadkowo go zmoczyłeś, może to być spowodowane kilkoma problemami.

Dane są najważniejszym aspektem – zalanie laptopa

W tym przypadku sytuacja ulega pogorszeniu, ponieważ nie tylko fizyczny laptop może zostać uszkodzony, ale także Twoje cenne dane. Laptop można wymienić, ale z drugiej strony dane bywają nieocenione i niezastąpione.

Naprawienie zalanego laptopa wodą nie jest łatwym zadaniem. W większości wypadków takich jak te można uniknąć, zachowując większą ostrożność. Oto kilka środków zapobiegawczych, które musisz podjąć, jeśli cenisz swój laptop lub swoje dane:

Czynniki środowiskowe do rozważenia.

Trzymaj je poza zasięgiem dzieci. Jest to slogan, który często pojawia się na lekach, ale to samo dotyczy również elektroniki. Trzymaj zwierzęta z dala od wrażliwego sprzętu. Mogą powodować „naturalne” wypadki. Chociaż jest to trudne, nie pij ani nie jedz w pobliżu laptopa.

Inne czynniki wpływające na sprawność laptopa

  • Kup podkładkę chłodzącą do laptopa, aby był chłodny.
  • Pokrowiec lub rękaw pomogą chronić laptopa przed niechcianym kurzem.
  • Od czasu do czasu czyszczenie laptopa od wewnątrz nie jest złym pomysłem. Będziesz zaskoczony, gdy zobaczysz gromadzący się tam kurz i inne okruchy.

Zalanie laptopa – co zrobić ?

Rozlana woda na laptopie, który się nie włącza. Z przyjemnością dowiesz się, że nie jesteś sam z tym problemem. Ponad połowa wypadków związanych z laptopami jest spowodowana zaciekami różnymi płynami. Zobaczmy, jak możemy to zdiagnozować i rozwiązać ten problem we własnym zakresie. Oczywiście są to rozwiązania doraźne i w niektórych przypadkach niezalecane. Skontaktuj się z naszym serwisem, by uzyskać więcej wskazówek.

Odłącz zasilacz i baterię – zalanie laptopa.

Gdy tylko dojdzie do wypadku, należy wyłączyć wszelkie źródła zasilania. Mam nadzieję, że zareagowałeś wystarczająco szybko. Oznacza to, że należy całkowicie wyłączyć, odłączyć go od ładowarki i wyjąć baterię z gniazda, jeśli to możliwe. Liczy się każda sekunda. Laptop ulegnie zwarciu, jeśli woda dotknie obwodów w laptopie. Dopiero po wykonaniu tych czynności sprzęt powinien być bezpieczny. Upewnij się, że masz suche ręce podczas wyłączania laptopa. Jeśli nie jesteś pewien, nałóż na siebie ręcznik z jakiejś szmatki. Zwiększysz się szansę na przetrwanie laptopa.

Odłącz wszelkie urządzenia peryferyjne

Usuń wszystko, co można usunąć z laptopa. Każdy sprzęt peryferyjny, taki jak mysz, karta bezprzewodowa, klawiatura zewnętrzna, każde urządzenie USB lub głośniki, należy natychmiast usunąć.

Następnie odwróć laptopa do góry nogami i całkowicie go spłaszcz, aby klawiatura i ekran były na tym samym poziomie. Klawiatura i ekran powinny być skierowane w stronę ziemi i umieszczone na ręczniku.

Suszenie

Laptop powinien pozostać w pozycji opisanej w poprzednim punkcie przez co najmniej kilka godzin. Jest to optymalny czas, aby woda kapała z laptopa. Woda jest najmniej szkodliwym dla laptopa płynem, ponieważ powoduje minimalną korozję i może łatwo kapać. Słodzone napoje, wina i kawy są bardziej szkodliwymi płynami. Po upływie kilku godzin wytrzyj zewnętrzną część laptopa niestrzępiącym się ręcznikiem papierowym lub szmatką. Pozostałą wodę można po prostu wylać.  Zachowaj ostrożność!

Rozebranie laptopa

Ten artykuł nie zawiera informacji potrzebnych do demontażu laptopa, ponieważ musisz go przede wszystkim znać. Jeśli zdarzy Ci się taki wypadek, nie trać czasu w Internecie, próbując dowiedzieć się, jak rozebrać laptopa. Zamiast tego musisz szukać profesjonalnej pomocy. Musisz usunąć wszystko, klawiaturę, panel górny, dyski (twarde i optyczne), moduły pamięci i oczywiście płytę główną. Po wykonaniu tej czynności sprawdź każdą część pod kątem uszkodzeń. Woda nie powinna powodować ekstremalnych uszkodzeń, ale inne substancje mogą powodować korozję i uszkodzenia. W szczególności chcesz sprawdzić, czy na płytach głównych nie ma zwarć. Możesz to sprawdzić w pobliżu układu zasilania (w pobliżu gniazda zasilania) pod kątem przepalonych bezpieczników. Jeśli jest jakiś zaczerniony obszar, z pewnością występuje zwarcie. Sprawdź, czy nie ma wycieków z kondensatorów.

Zakładając, że nie ma zwarcia i wszystko wydaje się być w porządku, możesz przejść do następnego kroku.

Ponowne suszenie

Powinieneś pozwolić każdej części wyschnąć naturalnie. Umieść laptopa w suchym miejscu z każdą częścią umieszczoną na ręczniku lub kawałku materiału i pozostaw tam przez maksymalnie dwa dni. Jeśli nie masz ochoty czekać tak długo, możesz użyć lekkiego lub umiarkowanego źródła ciepła, aby przyspieszyć proces suszenia. Nie myśl o żadnych grzejnikach jako realnej opcji. Obejmuje to również suszarkę do włosów. Suszarka do włosów działająca na silniejszym poziomie może stopić niektóre podstawowe części laptopa. Topienia po prostu nie da się naprawić i będziesz musiał znaleźć zamiennik.

Złóż ponownie laptopa

Zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, aby woda nie zniszczyła Twojego laptopa. Teraz pora sprawdzić, czy Twój wysiłek poszedł na marne, czy nie.

Złóż laptopa z powrotem, ale bądź bardzo ostrożny. Jeśli zauważysz coś dziwnego w jakiejkolwiek części, nie instaluj jej.

Spróbuj włączyć laptopa

Jeśli się nie włącza, nie trać całej nadziei. Skontaktuj się z naszym serwisem laptopów Warszawa postaramy się uratować sprzęt dla Ciebie.