Wszystko o sieciach – rodzaje sieci komputerowych

wszystko o sieciachWszystko o sieciach

Wykorzystywane są do wszystkiego, od dostępu do Internetu lub drukowania dokumentu po pobranie załącznika z wiadomości e-mail. Sieci są dziś podstawą biznesu. Mogą odnosić się do niewielkiej liczby urządzeń w jednym pokoju do milionów urządzeń rozsianych po całym świecie. Mogą być definiowane na podstawie celu i / lub rozmiaru. Zapoznaj się z naszym artykułem Wszystko o sieciach.

Przygotowaliśmy ten podręczny przewodnik, który wyjaśni wam, jakie typy sieci są obecnie używane i do czego.

Sieć osobista (PAN)

Najmniejszy i najbardziej podstawowy typ sieci, PAN składa się z modemu bezprzewodowego, komputera lub dwóch, telefonów, drukarek, tabletów itp. I obraca się wokół jednej osoby w jednym budynku. Tego typu sieci znajdują się zazwyczaj w małych biurach lub rezydencjach. Są też zarządzane przez jedną osobę lub organizację z jednego urządzenia.

Sieć lokalna (LAN)

Jesteśmy pewni, że słyszałeś już o tego typu sieciach – sieci LAN. Są najczęściej dyskutowanymi sieciami, jedną z najbardziej popularnych, jedną z najbardziej oryginalnych i najprostszych typów sieci. Sieci LAN łączą grupy komputerów i urządzeń niskonapięciowych razem na krótkich dystansach (w obrębie budynku lub pomiędzy grupą dwóch lub trzech budynków w bliskiej odległości od siebie) w celu wymiany informacji i zasobów. Przedsiębiorstwa zazwyczaj zarządzają i utrzymują sieci LAN.

Za pomocą routerów sieci LAN mogą łączyć się z sieciami rozległymi (sieci WAN, wyjaśnione poniżej), aby szybko i bezpiecznie przesyłać dane.

Bezprzewodowa sieć lokalna (WLAN)

Funkcjonujące jak LAN sieci WLAN korzystają z technologii sieci bezprzewodowej , takiej jak WiFi. Zazwyczaj w tych samych typach aplikacji, co sieci LAN, tego typu sieci nie wymagają, aby urządzenia łączyły się z siecią za pomocą fizycznych kabli.

Sieć Campus Area Network (CAN)

Większe niż sieci LAN, ale mniejsze niż sieci metropolitalne (MAN, wyjaśnione poniżej). Tego typu sieci są zazwyczaj widoczne na uniwersytetach, dużych okręgach szkolnych K-12 lub małych firmach. Mogą być rozłożone na kilka budynków, które są dość blisko siebie, aby użytkownicy mogli dzielić się zasobami.

Metropolitan Area Network (MAN)

Tego typu sieci są większe niż sieci LAN, ale mniejsze niż sieci WAN – i zawierają elementy z obu typów sieci. MAN obejmują cały obszar geograficzny (zazwyczaj miasto lub miasto, ale czasem kampus). Własność i konserwacja są obsługiwane przez jedną osobę lub firmę (lokalna rada, duża firma itp.).

Sieć rozległa (WAN)

Nieco bardziej skomplikowana niż sieć LAN, sieć WAN łączy komputery razem na dłuższych fizycznych odległościach. Dzięki temu komputery i urządzenia niskonapięciowe mogą być zdalnie połączone ze sobą za pośrednictwem jednej dużej sieci. Mogą się komunikować nawet wtedy, gdy są oddalone od siebie o wiele kilometrów.

Internet jest najbardziej podstawowym przykładem sieci WAN, łączącej wszystkie komputery na całym świecie. Ze względu na duży zasięg sieci WAN jest zwykle własnością wielu administratorów lub opinii publicznej.

Sieć pamięci masowej (SAN)

Jako dedykowana szybka sieć, która łączy współużytkowane pule urządzeń pamięci masowej z kilkoma serwerami, tego typu sieci nie korzystają z sieci LAN ani WAN. Zamiast tego przenoszą zasoby pamięci masowej z sieci i umieszczają je we własnej wysokowydajnej sieci. Dostęp do sieci SAN można uzyskać w taki sam sposób, jak do dysku podłączonego do serwera. Typy sieci obszarów pamięci obejmują konwergentne, wirtualne i zunifikowane sieci SAN.

Sieć systemowa (znana również jako SAN)

Termin ten jest dość nowy w ciągu ostatnich dwóch dekad. Służy do wyjaśnienia stosunkowo lokalnej sieci, która została zaprojektowana w celu zapewnienia szybkiego połączenia w aplikacjach serwer-serwer (środowiska klastrowe), sieciach pamięci masowej (zwanych również „SAN”) i aplikacjach procesor-procesor. Komputery podłączone do sieci SAN działają jako pojedynczy system przy bardzo dużych prędkościach.

Pasywna optyczna sieć lokalna (POLAN)

Jako alternatywa dla tradycyjnych sieci Ethernet opartych na przełącznikach, technologia POLAN może zostać zintegrowana z okablowaniem strukturalnym aby ograniczyć obawy dotyczące obsługi tradycyjnych protokołów Ethernet i aplikacji sieciowych, takich jak PoE (Power over Ethernet). Architektura LAN typu punkt-wielopunkt, POLAN wykorzystuje rozdzielacze optyczne do dzielenia sygnału optycznego z jednej nici światłowodu jednomodowego na wiele sygnałów w celu obsługi użytkowników i urządzeń.

Enterprise Private Network (EPN)

Tego typu sieci są budowane i własnością firm, które chcą bezpiecznie łączyć różne lokalizacje, aby udostępniać zasoby komputerowe.

Wirtualna sieć prywatna (VPN)

Rozszerzając sieć prywatną przez Internet, sieć VPN pozwala jej użytkownikom wysyłać i odbierać dane tak, jakby ich urządzenia były podłączone do sieci prywatnej – nawet jeśli nie są. Poprzez wirtualne połączenie punkt-punkt użytkownicy mogą zdalnie uzyskać dostęp do sieci prywatnej.

To już wszystko o najpopuraniejsznych sieciach. Zapraszamy do zapoznania się z innymi wpisami na naszym blogu.