Windows 10 aktualizacja

aktualizacja windows 10Około miliarda urządzeń na całym świecie korzysta z systemu operacyjnego Windows 10. Setki milionów innych uruchamia starsze wersje tego wszechobecnego oprogramowania. Aby zachować porządek na tych komputerach, co kilka tygodni firma Microsoft dostarcza aktualizacje do swoich produktów. Dodaje funkcje lub, co może najważniejsze, ochronę komputerów przed lukami w zabezpieczeniach złamanymi przez złośliwych hakerów. Windows 10 aktualizacja to naprawdę wązne.

Ale czy naprawdę musisz instalować wszystkie te aktualizacje? Czy możesz pominąć niektóre z nich? Krótka odpowiedź brzmi: tak, należy je wszystkie zainstalować.

Co zaleca Microsoft?

Zgodnie z oświadczeniem firmy Microsoft przesłanym pocztą e-mail aktualizacje systemu Windows zapewniają, że komputer jest stale aktualizowany o nowe innowacje i aktualizacje zabezpieczeń – to, jak mówią, optymalny sposób na zapewnienie użytkownikom korzystania z najlepszej możliwej wersji systemu Windows. Firma twierdzi, że takie postępowanie ochroni również przed utratą danych i kradzieżą informacji, a także przed niezliczonymi innymi potencjalnymi problemami.

Cóż, możesz oczekiwać, że Microsoft powie coś takiego. Ale eksperci komputerowi są również zgodni co do znaczenia dokonywania tych aktualizacji.

Czy aktualizacje systemu są niezbędne do działania Windows? Nie, zwykle nie. Konieczne, aby uniemożliwić nieautoryzowanym użytkownikom wykorzystywanie luk w oprogramowaniu firmy Microsoft w celu uzyskania dostępu do komputera? Tak, zazwyczaj. Aktualizacje, które na większości komputerów są instalowane automatycznie, są poprawkami związanymi z bezpieczeństwem i mają na celu zlikwidowanie niedawno odkrytych luk w zabezpieczeniach. Należy je zainstalować, jeśli chcesz chronić komputer przed włamaniami.

System operacyjny Windows sprawdza dostępność aktualizacji raz dziennie. Zwykle nie będzie żadnych nowych. Jednak w drugi wtorek każdego miesiąca („Patch Tuesday”) firma wprowadza nową zbiorczą aktualizację, która jest pakietem wszystkich najnowszych poprawek lub poprawek krytycznych. Są to istotne aktualizacje, a komputer będzie musiał się zrestartować, zanim proces się zakończy.

Automatyczne aktualizacje Windows

Microsoft szczególnie lubi funkcję automatycznych aktualizacji, która (w idealnym świecie) pobiera i instaluje aktualizacje, gdy nie próbujesz zrobić czegoś w tym czasie. Możesz jednak zaplanować te aktualizacje na czas, który Ci odpowiada.

Przejdź do Ustawień i kliknij Aktualizacja i zabezpieczenia. Od razu zobaczysz, czy zbliża się termin aktualizacji, i możesz też wyświetlić historię aktualizacji. Kliknij Opcje zaawansowane dla opcji, która pozwala kontrolować, kiedy aktualizacje są pobierane i instalowane.

Kiedy aktualizacja Windows 10 się nie udają

Zrozumiałe jest, że możesz wahać się przed zainstalowaniem aktualizacji na swoim komputerze, zwłaszcza jeśli wydaje się, że działa dobrze. Pobieranie i instalowanie aktualizacji wymaga czasu i odpowiedniej przepustowości Internetu. Co więcej, czasami są gorsze niż problemy, które rzekomo naprawiają.

Aktualizacja z kwietnia 2020 r., Znana jako KB4541335, sprawiła, że ​​komputery wielu użytkowników praktycznie nie nadawały się do użytku, dopóki nie byli w stanie przywrócić i odinstalować błędnego kodu. Kolejna aktualizacja, wydana w lutym 2020 roku, siała spustoszenie w niezliczonych systemach, zanim firma usunęła ją – na stałe – z witryn pobierania.

Firma Microsoft nadaje priorytet aktualizacjom zgodnie z ich wagą i znaczeniem. Jeśli widzisz aktualizacje „krytyczne”, koniecznie zainstaluj je jak najszybciej.

Na przykład w marcu 2020 roku firma ostrzegła użytkowników, aby zainstalowali aktualizację awaryjną w celu ochrony przed ekstremalnymi lukami w zabezpieczeniach. Ostrzegli, że bez aktualizacji haker mógłby potencjalnie przejąć kontrolę nad twoim komputerem.

W takich sytuacjach natychmiast zainstaluj aktualizacje. To samo dotyczy innych aktualizacji, które Microsoft określa jako krytyczne.

Ale dla innych możesz być nieco bardziej rozważny. Zacznij od utworzenia dysku odzyskiwania jako pewnego rodzaju kopii zapasowej, na wypadek gdyby przyszła procedura aktualizacji zakończyła się niepowodzeniem.