Spuchnięta bateria w laptopie

Nowoczesne laptopy mogą dość długo działać na baterii. Akumulatory są lekkie, kompaktowe i niezawodne. Ale każda bateria prędzej czy później się wyczerpie, a z czasem może nawet ulec uszkodzeniu. Niepokój powinien budzić każdy znak wskazujący na spuchniętą baterię. Jeśli tak jest, musisz wymienić baterię JAK NAJSZYBCIEJ!. Spuchnięta bateria w laptopie zapraszamy do czytania.

Kiedy pęcznieje bateria?

Często stosowane w laptopach akumulatory Li-Ion są wydajne i nie mają efektu pamięci, co wydłuża ich żywotność, pod warunkiem, że urządzenie jest prawidłowo użytkowane. Niestety, gdy akumulator jest uszkodzony, od początku był uszkodzony lub ma tendencję do przegrzewania się, ogniwa Li-Ion mogą wydzielać łatwopalny gaz. W efekcie pęcznieją baterie – mechanizm ten został zaprojektowany tak, aby laptop się nie zapalił.

Spuchnięta bateria nie zdarza się zbyt często. Zwykle dzieje się tak, gdy bateria jest zużyta, podatna na przegrzewanie, stara lub niskiej jakości. Warto zauważyć, że niektóre modele wydają się być bardziej podatne na tę usterkę – zwłaszcza laptopy Asusa (np. R556L) i Della.

Skąd wiesz, że bateria jest spuchnięta?

Spuchnięta bateria laptopa zwykle powoduje, że obudowa zmienia swój kształt. Z czasem deformacja może się nasilać. To podstawowy objaw, który powinien budzić obawy. Czasami może mu towarzyszyć:

 • przegrzanie,
 • szybko rozładowujący się akumulator,
 • problemy z touchpadem (w niektórych modelach nacisk spowodowany spuchniętą baterią powoduje, że touchpad przestaje reagować),
 • problemy po odłączeniu laptopa od źródła zasilania – np. gaśnie ekran wyświetlacza
 • uszkodzona klawiatura.

Czy spuchnięta bateria w laptopie jest niebezpieczna?

Odpowiedź brzmi: tak. Gdy bateria zacznie puchnąć, może się tylko pogorszyć. Jeśli masz szczęście, bateria w pewnym momencie po prostu przestanie działać. W przeciwnym razie pęczniejąca bateria może spowodować poważne uszkodzenia, które mogą wymagać dodatkowej obsługi (np. może „wypchnąć” touchpad). Niestety w ekstremalnych sytuacjach ryzyko jest naprawdę duże: laptop może nawet zapalić się. Zwykle oznacza to, że urządzenie jest nieodwracalnie zniszczone. Poza tym ogień może się rozprzestrzenić i jest to zdecydowanie coś, czego chciałbyś uniknąć.

Co zrobić, gdy bateria puchnie?

Jeśli bateria laptopa puchnie, należy ją wymienić. Gdy zauważysz charakterystyczne znaki, nie masz czasu do stracenia – spuchnięta bateria to zagrożenie dla urządzenia i dla Ciebie.

Gdy podejrzewasz, że bateria może puchnąć, natychmiast odłącz laptopa od źródła zasilania. Ustaw urządzenie na płaskiej powierzchni, uprzednio usuwając z otoczenia wszystkie łatwopalne przedmioty. Laptop powinien najpierw ostygnąć. Później możesz spróbować wyjąć baterię – pamiętaj, aby zachować ostrożność. Nie próbuj go zaklinować ani szturchać ostrymi narzędziami Po wyjęciu baterii przechowuj ją w bezpiecznym miejscu, a następnie zutylizuj zgodnie z obowiązującymi przepisami. NIE WOLNO wyrzucać baterii do kosza na śmieci! (Wszystkie baterie należy utylizować w określony sposób, zgodnie z obowiązującymi przepisami – ale gdy bateria spuchnie zwiększa się ryzyko pożaru!)

Jeśli nie masz 100% pewności, czy bateria jest uszkodzona, masz trudności z wyjęciem baterii lub boisz się zrobić to samodzielnie – zabierz laptopa do naszego serwisu laptopów Warszawa.

Oczywiście przed wygaśnięciem gwarancji należy zgłosić usterkę i omówić możliwości naprawy gwarancyjnej.

Ostrzeżenie! Jeśli wyjmiesz baterię, możesz nadal pracować na laptopie, gdy jest on podłączony do zasilania, dopóki nie otrzymasz nowej baterii. Ale nigdy nie powinieneś używać urządzenia ze spuchniętą baterią w środku. 

Czy możesz uniknąć spuchniętej baterii?

Nigdy nie możesz być pewien, że bateria Twojego laptopa nigdy nie spuchnie – może się to przydarzyć każdemu urządzeniu. Używanie oryginalnych baterii i ładowarek też nie załatwi sprawy – oryginalne baterie w niektórych modelach również pęcznieją. Możesz upewnić się, że używasz urządzenia we właściwy sposób, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Oto co możesz zrobić:

 • unikaj przegrzania
 • naładuj akumulator prawidłowo (nie czekaj, aż całkowicie się rozładuje, nie zostawiaj go cały czas podłączonego do źródła zasilania)
 • użyj wysokiej jakości ładowarki o parametrach zgodnych z laptopem
 • decydując się na wymianę, wybierz baterie wysokiej jakości
 • zawsze zwracaj uwagę na stan baterii – jeśli zauważysz, że przegrzewa się lub zbyt szybko się rozładowuje, rozważ wymianę
 • zanim wybierzesz konkretnego laptopa – sprawdź opinie związane z jego baterią.