Sieć wi-fi w domu – jak poprawić jej działanie

Sieć wi-fi w domuWiększość z nas, nawet w domowym zaciszu, rzadko korzysta już z komputerów stacjonarnych. Z reguły, opieramy się na komputerach przenośnych. Chcąc wykorzystać możliwości naszych laptopów i telefonów czy tabletów, uruchamiamy w domu sieć Wi-Fi. Co jednak, kiedy ilość urządzeń robi się duża? Dawniej, stosowano jedne router, który był w stanie obsłużyć jedno, czy dwa urządzenia. Dziś , jeden router często nie wytrzymuje obciążenia, a możliwości sieci stają się coraz większe. Najważniejsze to, tak skonfigurować sieć wi-fi w domu, aby wykorzystać pełnię możliwości sieci, jednocześnie zapewniając sprawiedliwe podzielenie zasobów.

Stabilny i mocny sygnał w całym domu – sieć wi-fi w domu

Kluczem, do zapewniania odpowiedniego działania domowej sieci internetowej, jest takie rozpowszechnienie sygnału, aby ten działał w całym domu, a jego siła była odpowiednia w każdym jego zakamarku. Warto również, aby sygnał docierał także poza dom, abyśmy mogli z urządzeń korzystać na przykład wokół domu, w ogrodzie. Sam router obejmie zaledwie promień kilku metrów, a jego sygnał osłabiają ściany i inne przeszkody. Warto więc zastosować dodatkowe wzmacniacze sygnału Wi-Fi, oraz punkty dostępowe Wi-Fi

Te urządzenia są stosunkowo proste w budowie i konfiguracji. Najlepiej jednak ich konfigurację powierzyć specjalistom ze STEP-TECH: https://pogotowie-komputery.pl/konfiguracja-sieci-routerow-wifi/ . Pomogą oni dobrać router oraz punkty dostępu, rozdzielą sygnał oraz odpowiednio zabezpieczą sieć – co jest bardzo ważne i omówimy to w następnym podpunkcie.

Zabezpieczenie sieci domowej

Zabezpieczenie sieci domowej jest kluczowe dla bezpieczeństwa IT w całym domu. Wiele osób, nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jakim zagrożeniem może być niezabezpieczona sieć domowa. Utrata danych wrażliwych, a nawet włamanie i dokonania cyberprzestępstwa przy użyciu sieci domowej, to popularne zdarzenia, których świadkami są użytkownicy na co dzień.

Samo hasło tutaj nie wystarcza. Aby prawidłowo zabezpieczyć sieć domową, konieczne jest zastosowanie odpowiednich filtrów, a nawet urządzenia, które będzie blokowało dostęp do sieci. Oczywiście, sam router powinien posiadać zainstalowany firewall, który zapewni efektywną ochronę przed atakami i niechcianym oprogramowaniem. 

Przykładów, na cybeprzestępstwa, które dokonano na niezabezpieczonych sieciach jest miliony. Takim popularnym, jest korzystanie z torrentów oraz innych serwisów, oferujących pirackie nagrania, gry, muzykę i filmy. W tym przypadku, to właściciel sieci staje się przestępcą, gdyż to z niej korzystano na przykład do pobierania tegoż oprogramowania. Konfiguracja sieci w domu wydaje się być zajęciem prostym i szybkim. Nie jest tak do końca. Jeśli chcemy, żeby nasze dane były bezpieczne, aby sieć działała szybko i stabilnie, aby nasze informacje były odpowiednio przechowywane, powinniśmy pozwolić skonfigurować i zabezpieczyć sieć domową specjalistom, takim jak STEP-TECH