Przegrzewający się laptop – co zrobić ?

przegrzewający się laptopJak zaradzić przegrzewaniu się laptopa

Laptop to urządzenie mobilne. W 99% przypadków stosujemy go do pracy, jednak obecnie, powstało wiele modeli przeznaczonych do wirtualnej rozrywki w tym do gier oraz obróbki graficznej. Jednocześnie, wraz z wiekiem wydajność laptopa często spada. Nie zależy to jednak zawsze od tego, że jest on coraz starszy. Wręcz przeciwnie, po prostu, nasza laptop może być bardzo zaniedbany. Podstawowym problemem jest jego przegrzewanie się – czemu można w prosty sposób zaradzić.

Przegrzany laptop może ulec uszkodzeniu

Każdy przegrzany laptop może ulec nagłej i bardzo poważnej awarii. Przegrzewanie się laptopa jest najczęściej przyczyną poważniejszych awarii.

Uwaga, poniższy poradnik przeznaczony jest dla doświadczonych użytkowników, jeśli nie potraficie Państwo wykonać prac samodzielnie – polecamy firmę STEP-TECH Pogotowie Komputerowe – https://pogotowie-komputery.pl/.

Jeżeli zaobserwujemy, że laptop nawet przy podstawowej pracy się mocno nagrzewa, a układ chłodzący nie działa równo, wówczas należy najpierw skontrolować ustawienia chłodzenia. Znajdziemy je w „Zaawansowanych ustawieniach zasilania”. Tam też należy pamiętać o ustawieniu aktywnego chłodzenia komputera, aby wentylatory reagowały na zmianę temperatury. 

Jeżeli problem nadal występuje, sprawdźmy jak obciążony jest procesor. Bardzo często, wirusy lub drobne programy mocno obciążają procesor, co powoduje jego przegrzanie. Jeśli jednak jego praca jest stabilna, wówczas pozostaje nam laptop otworzyć.

Operacja ta wiąże się z niebezpieczeństwem, dlatego polecamy skorzystanie z profesjonalnego serwisu laptopów, takiego jak firma STEP-TECH https://pogotowie-komputery.pl/czyszczenie-chlodzenia-laptopa/ , którzy zorganizują profesjonalne czyszczenie układu chłodzenia w laptopie. 

Czyszczenie układu chłodzenia – przegrzewający się laptop

Sprawdzenie i czyszczenie układu chłodzenia w laptopie najczęściej daje niespodziewane efekty. Laptop zaczyna pracować równo i spokojnie, nie przegrzewa się, system oraz oprogramowanie ładowane są zdecydowanie szybciej, a praca na laptopie sprawia przyjemność. 

Wydaje się, że wyczyszczenie układu chłodzenia to banalny zabieg. Owszem, tak jest, ale tylko dla specjalisty. Amator, może w ten sposób narobić więcej szkód niż pożytku. 

Czyszczenie układu chłodzenia należy rozpocząć od dokładnego odkurzenia i wydmuchania zanieczyszczeń. Następuje czyści się wentylatory, a w końcowej fazie, wymienia pasty termo przewodzące, tak aby świeże odprowadzały lepiej ciepło poza procesor. Wszystkie te operacje wydają się proste, jednak konstrukcja laptopa, znacząco utrudnia takie zadanie. Często, zdjęcie wentylatora poprzedzone jest zdjęciem całej obudowy i wewnętrznej konstrukcji, co powoduje, że do środka naprawdę trudno jest się dostać. 

Przegrzewanie się laptopa może doprowadzić do jego zniszczenia. Spalenie się płyty głównej czy procesora, możliwość utraty wszystkich danych, to wszystko jest efektem nadmiernego przegrzewania się komputera mobilnego. Zaleca się więc czyszczenie go przynajmniej dwa razy w roku. Koszt takiego czyszczenia nie jest duży, a specjaliści zazwyczaj wykonują takie usługi na miejscu.