Diagnoza komputera – jak zacząć ?

diagnoza komputeraIstnieje wiele problemów związanych z komputerem czy laptopem, które powodują frustrację, na przykład po naciśnięciu przycisku włączania urządzenia i nic się nie dzieje. Istnieje wiele powodów, które mogą uniemożliwić uruchamianie komputera, czasami może być bardzo prozaiczny a czasem bardzo skomplikowany. Niektóre z najczęstszych powodów, które występują – diagnoza komputera:

Brak zasilania – Często komputer nie uruchamia się, ponieważ nie ma właściwego podłączenia zasilania, przewody mogą być odłączone. Można to potwierdzić tak, jak podczas uruchamiania komputera, a następnie naciskając przycisk „włączania”. Ale jeśli diody led nie migają i nie słychać żadnych dźwięków, przyczyną może być właśnie brak zasilania.

Problem z monitorem – Jeśli komputer uruchomi się dobrze, ale brak obrazu, przyczyną może być awaria ekranu monitora.

Odłączanie sprzętu – Podczas transportu sprzętu komputerowego, części sprzętu, takie jak karta graficzna czy dysk, pamięć ram, również mógł ulec przemieszczeniu.

Uszkodzony dysk – Czasami komputer może rozpocząć proces rozruchu, ale zatrzymuje się nagle, a może z powodu uszkodzonego dysku.

Jak naprawić komputer, gdy nie chce się uruchomić?

Przede wszystkim musisz wykonać kilka podstawowych kroków na komputerze, aby upewnić się, że żadne problemy zewnętrzne nie uniemożliwiają rozruch komputera.

  • Upewnij się, że główny przewód zasilający systemu jest prawidłowo podłączony do pc
  • Odłącz wszystkie zewnętrzne kable podłączone do komputera, takie jak klawiatura, mysz, drukarka, kamera internetowa i inne urządzenia peryferyjne. Ale nigdy nie odłączaj monitora wideo.
  • Upewnij się, że monitor jest włączony.

Kontrola podzespołów komputera – diagnoza komputera

W celu przeprowadzenia inspekcji podzespołów konieczne będzie otwarcie obudowy komputera – serwis komputerowy Warszawa Bielan. Zdejmij lewy panel obudowy.

Teraz usuwasz wszystko, co nie jest niezbędne, aby komputer mógł się włączyć. Tylko poniższe elementy są wymagane do włączenia komputera:

  • Zasilacz
  • Płyta główna
  • procesor
  • Chłodzenie procesora
  • Jeden moduł pamięci
  • Jedna karta wideo

Musisz usunąć wszystkie inne urządzenia z komputera, takie jak wszystkie dodatkowe karty (np. Dodatkowa karta dźwiękowa), dyski twarde, napędy optyczne, moduły pamięci, druga karta wideo, wentylatory obudowy, dodatkowe wentylatory itp. .

Dlaczego mój laptop się nie uruchamia? Diagnoza komputera

Przede wszystkim odłącz zasilacz sieciowy i wyjmij baterię z laptopa.

Teraz przytrzymaj przycisk zasilania przez co najmniej piętnaście sekund.

Bez podłączania baterii podłącz zasilacz sieciowy z powrotem do laptopa.

W końcu spróbuj włączyć laptop, naciskając przycisk zasilania.

Czyszczenie pamięci CMOS

Musisz wyczyścić pamięć CMOS swojego laptopa, w rzeczywistości jest to mała pamięć umieszczona na płycie głównej. Odpowiada za przechowywanie konfiguracji komputera.

Aby wyczyścić pamięć CMOS, możesz zmienić pozycję zworki lub zewrzeć dwa pady lub dwa piny na płycie głównej za pomocą płaskiego śrubokręta.

Może być też konieczne usunięcie baterii cmos.