Kiedy na horyzoncie sprzętu IT, pojawiły się pierwsze procesory wielordzeniowe, nikt nie przypuszczał, że firma Intel osiągnie tak ogromny sukces. Wraz z rozpoczęciem ery procesorów wielordzeniowych, przepaść pomiędzy mocą procesorów Intel i AMD rosła. Dopiero w ostatnich latach sytuacja nieco się wyrównała. Co było tego powodem? Nie tylko bardzo wysokie możliwości procesorów Intel, ale przede wszystkim ich niezawodność i możliwość „podkręcania” zwiększając ich taktowanie nie raz dwukrotnie.
Czy jednak obecnie, overclocking nadal jest tak popularny? Wraz ze specjalistami z firmy STEP-TECH przeanalizowaliśmy całą sytuację i postanowiliśmy przedstawić ją w tym oto artykule.
Czym jest overclocking
Jeśli już mamy zamiar pisać o zjawisku, jakim jest overclocking, należałoby wspomnieć czym ono jest. Otóż jest to nic innego jak zwiększanie możliwości technicznych i parametrów urządzenia poprzez elektroniczne, programowe oraz mechaniczne odblokowywanie możliwości. W przypadku procesora dokonuje się tego przy zastosowaniu specjalnych programów, podobnie jak w przypadku karty graficznej. Zwiększa się wówczas takie parametry jak:
- taktowanie procesora,
- napięcie procesora,
- taktowanie karty graficznej,
- ilość pamięci na karcie graficznej.
Poprzez overclocking zyskać można znacznie na wydajności, gdzie procesory Intela, w granicznych przypadkach można było podkręcać nawet o 50%, co dawało prawie połowę więcej mocy.
To właśnie dlatego, procesory Intel tak mocno wyprzedziły procesory AMD. Sama różnica pokazywała się już wcześniej, gdzie nawet z niskonapięciowych i ekonomicznych celeronów, można było wyciągnąć całkiem niezły ładunek mocy. Z czasem, możliwości procesorów co do podkręcania wzrosły, a szybko grzejące się procesory AMD je straciły. To spowodowało, że w komputerach PC stosowano właśnie Intele, natomiast w laptopach również. Czemu? Z prostego powodu, procesory Intel mniej pobierały mocy i wolniej się grzały.
Co dalej z overclockingiem
Skoro już wiecie, czym jest overclocking, warto zastanowić się co dalej. W obliczu procesorów intel 10-tej oraz 11-tej generacji, wydaje się, że overclocking jest niepotrzebny. Bardziej, stał się elementem hobby sprzętowców, ludzi, którzy chcą wyciągnąć z komputera jak najwięcej. Niemniej jednak, nadal wiele osób zna możliwości nowych procesorów co do podkręcania i próbuje nagiąć rzeczywistość. Dodać trzeba, że nagina ją z bardzo dobrym skutkiem. Efektem tego jest osiągnięcie mocy nawet 50% większej. Co więcej, sama firma AMD poszła po rozum do głowy i obecne generacje produkowanych procesorów są już nie tylko efektywne, ale również umożliwiają wygodne podkręcanie. Także ta dziedzina nauki o sprzęcie komputerowym nie zginie na pewno.
Skoro poruszamy tematykę overclockingu. Należy jednoznacznie powiedzieć, że podkręcanie podzespołów komputera wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Próba podkręcenia podzespołów po raz pierwszy, najczęściej kończy się spaleniem procesora, zasilacza lub innych urządzeń. Stąd też chcąc podkręcić swój sprzęt, zacząć trzeba od starego, doświadczalnego urządzenia, a następnie ewentualnie przejść do swojego docelowego sprzętu. Najlepiej zaś, skorzystać z usługi firmy STEP-TECH pogotowie komputerowe https://pogotowie-komputery.pl/naprawa-komputera-warszawa/ .