Sprzęt elektroniczny, w tym komputery, są stale unowocześniane. Ogromne fundusze, jakie rozdysponowywane są na badania, sprawiają, że producenci dbają o to, żeby klienci chętnie kupowali ich sprzęt. Dbają o to, żeby ich sprzęt był stale w obrocie. Tym samym, coraz rzadziej zdarza się, że naprawa uszkodzonej elektroniki jest opłacalna. Pewnym wyjątkiem są komputery stacjonarne i w niektórych przypadkach awarie laptopów, rzadko jednak opłaca się naprawić telefon, telewizor, tablet. Modernizacja komputera to takie proste!.
Wraz ze specjalistami z firmy STEP-TECH, przygotowaliśmy mały poradnik, który mówi kiedy i co warto naprawić, a kiedy po prostu wymienić na nowy.
Elektronika użytkowa – naprawa, wymiana, zakup nowego sprzętu
Zacznijmy nie od komputerów, lecz od elektroniki użytkowej. Elektronika użytkowa, to nic innego jak telefony, tablety, ipody, wszelkiego rodzaju sprzęt, który użytkujemy na co dzień i wykorzystujemy w szerokim spektrum zastosowań. W tym przypadku też, uszkodzenie, zepsucie lub awaria najczęściej oznacza wymianę. Oczywiście, poza ewentualną wymianą lub naprawą na gwarancji. Wynika to z braku opłacalności tego typu rozwiązań.
Przede wszystkim, gdy spojrzymy na aspekty kompaktowości elementów elektronicznych, wówczas już wtedy zobaczymy, że:
- poszczególne podzespoły elektroniczne są zaprojektowane w grupach,
- trudniej jest wymienić poszczególny moduł, nawet jeśli awarii uległ tylko on,
- jest trudniejszy dostęp do części zamiennych.
To wszystko jest oczywiście efektem działania producentów, którzy dbają o to, żeby inwerter w telewizorze, płyta główna w telefonie, procesor w laptopie były niewymienialne lub też trudne do wymiany, a także ich naprawa, aby była kosztowna, co spowoduje, że staje się zwyczajnie – nieopłacalna. W tym aspekcie niestety, ale awaria najczęściej wiąże się z koniecznością zakupu nowego sprzętu.
Komputery i laptopy – szeroki wybór części zamiennych i serwisów – Modernizacja komputera
Trochę inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku laptopów lub komputerów stacjonarnych. Tutaj tak naprawdę można naprawić prawie wszystko, jednak opłacalność takiej naprawy uzależniona jest od:
- wieku sprzętu,
- dostępności części,
- uszkodzonego modułu.
Tym samym, nieopłacalna jest naprawa płyty głównej w laptopie, można szukać identycznej płyty na wymianę, jednak trudno zdobyć taką część. W przypadku spalenia się płyty lub też procesora naprawa jest czasem niemożliwa, natomiast wymiana bywa często nieopłacalna. Pozostałe części, są stosunkowo łatwo dostępne, zatem można szukać ich na rynku lub też kupić nowe, bezpośrednio u producenta lub też znaleźć stosowny zamiennik.
Modernizacja komputera – jak możemy pomóc
Wszelkie awarie, czy to komputera, czy też laptopa, mogą również wiązać się z koniecznością uprgade sprzętu. Czyli jego ulepszenia. Często bowiem awaria wynika z wieku danego podzespołu, co natomiast powoduje, że nieopłacalna jest naprawa lub wymiana na podobny, gdyż ulepszenie dwóch, trzech podzespołów znacznie poprawi wydajność całego sprzętu.
Pełen serwis sprzętu, naprawę, wymianę, a także ulepszenia oferuje firma STEP-TECH z Warszawy: https://pogotowie-komputery.pl/kontakt/