Monitoring IT czym jest i co umożliwia

monitoring itMonitoring IT czym jest i co umożliwia

Każda firma, mała, średnia, duża, ma dziś zaplecze komputerowe. Może to być jeden komputer, a może to być kilkadziesiąt komputerów. Bez względu na to, czy, jest to pięć czy też pięćdziesiąt komputerów, warto mieć nad nimi pieczę. Można to zrobić poprzez monitoring IT w firmie, który prowadzi się przy użyciu specjalistycznych programów, specjalistycznego sprzętu oraz fachowców, takich jak STEP-TECH – serwis komputerowy: https://pogotowie-komputery.pl/ .

Czemu służy monitoring IT

Każdy właściciel firmy jest odpowiedzialny za to, co znajduje się na jego komputerach. Bez względu czy znajduje się tam oprogramowanie wgrane umyślnie, czy też przez nieświadomego pracownika, to pracodawca bierze za nie odpowiedzialność. Tym samym, niezbędna jest przynajmniej podstawowa wiedza odnośnie tego, co na komputerach pracowników może się znajdować. 

Wyobraźmy sobie taką sytuację, że pracownik instaluje pirackie oprogramowanie. Kontrola wykazuje to oprogramowanie, a kilkadziesiąt tysięcy złotych kary trafia na konto pracodawcy. Bardzo prawdopodobna wizja prawda? Dlatego, komputerów i całego osprzętu IT w firmie trzeba pilnować i temu służy monitoring IT

Monitorowanie zdalne

Monitoring IT, wykonywany zdalnie nie tylko zabezpiecza możliwość wgrania na komputer nielegalnego oprogramowania, ale również pozwala skontrolować lojalność pracowników. Każdy pracownik, który używa komputera firmowego, może wykonywać czynności, które podważają jego lojalność wobec pracownika, jak szukanie pracy, czy też wysyłanie danych poufnych do innych firm i osób z zewnątrz. Monitoring IT, prowadzony np. przez Step-Tech, pozwoli wyeliminować zagrożenie oraz tego typu zachowania. Wpłynie to znacząco na poprawę bezpieczeństwa informatycznego firmy.

Monitoring IT pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania

Wirusy oraz złośliwe oprogramowanie jest często największą bolączką każdej firmy, w której znajduje się zaplecze IT. Aby takowe zaplecze w pełni wykorzystać, niezbędne jest jego kompleksowe zabezpieczenie, pozwalające na bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Pamiętajmy o tym, że wirusy czy złośliwe oprogramowanie mogą:

– zahamować działanie wielu programów, w tym systemów ERP,
– wykradać informacje firmy,
– infekować komputery, serwery i infrastrukturę,
– powodować niemałe problemy z działaniem sieci.

Wsparcie IT, nie tylko powoduje, że wirusy się szybko eliminuje, ale przede wszystkim zapobiega powstawaniu takiego problemu, dzięki czemu eliminuje się nie skutki lecz przyczyny. 

Pomoc na odległość realizowana zdalnie przez specjalistów, to najlepsze zabezpieczenie dla komputera. Pozwala uniknąć problemów i zapewnia efektywne działanie całej infrastruktury IT, tak ważnej dla dobrego funkcjonowania przedsiębiorstwa.