Mobilne układy graficzne GeForce – czy faktycznie są warte uwagi?

Mobilne układy graficzne GeForceLaptopy, netbooki czy ultrabooki, w wielu przypadkach zastąpiły nam komputery stacjonarne. Nic w tym dziwnego, są wygodniejsze, zajmują mniej miejsca, mogą z nami komfortowo podróżować. Niemniej jednak laptop nie jest maszyną, która nawet w mocnej konfiguracji może równać się komputerowi stacjonarnemu o podobnych parametrach. Najlepiej obrazuje to porównanie kart graficznych, tych mobilnych, oznaczonych serią „M” jak również tych zwykłych. Specjalnie dla Was, STEP-TECH Serwis komputerowy przygotował specjalny opis wad i zalet mobilnych układów graficznych Geforce. 

Laptop z grafiką dedykowaną – czy warto

Kupując laptopa, podobnie jak w przypadku każdego innego sprzętu komputerowego, musimy zdecydować się na określoną konfigurację, która będzie odpowiadać naszym potrzebom. Istnieją już laptopy gammingowe, posiadające specjalistyczną konfigurację oraz konstrukcję które:

  • charakteryzują się wysokimi parametrami technicznymi,
  • posiadają specjalistyczne systemy chłodzenia,
  • zapewniają wygodne, multimedialne użytkowanie laptopa, łącznie z graniem w gry na wysokich detalach.

Czy jednak naprawdę warto kupić laptopa, który posiada dedykowaną kartę graficzną? Czy osiągi w tym sprzęcie będą takie same jak osiągi odpowiadające sprzętowi w komputerach stacjonarnych o porównywalnych parametrach i cenie? Otóż nie. Stwierdzić to można nie tylko po testach przeprowadzanych podczas grania w gry, ale również po samej specyfikacji. Mobilne układy graficzne posiadają procesory Maxwell, które są zdecydowanie wolniejsze niż procesory Pascal, stosowane w klasycznych układach graficznych. 

Parametry – Mobilne układy graficzne GeForce

Kolejnym elementem, związanym z mobilnymi układami graficznymi GeForce jest taktowanie. Jako, że układy te są układami o niższym zużyciu energii, od razu ich taktowanie zostało zmniejszone. Taktowanie 1468 MHz w GeForce GT1030 jest standardem. Tymczasem w odpowiadającej tej karcie graficznej GeForce MX150, taktowanie wynosi już 937 MHz. To pokazuje prawdziwą różnicę pomiędzy układami graficznymi.

Zadając sobie więc pytanie, czy naprawdę warto kupić laptop z dedykowaną kartą graficzną, powinniśmy zadać sobie pytanie o faktyczne potrzeby. Jeśli komputer służy nam do gier w 80%, wówczas kupno laptopa mija się z celem, zainwestujmy w komputer stacjonarny. Jeśli wykorzystujemy go do gier w 50% wówczas ekonomiczny laptop z wbudowaną kartą graficzną oraz konsola zapewnią nam nasze potrzeby. 

Overclocking w kartach graficznych

Karty graficzne, zaraz po procesorze są urządzeniami, które podkręca się najczęściej. Jednak co z kartami oznaczonymi jako „M”. Tutaj miłośnicy overclockingu są w kropce, bowiem raz, że karty te podkręcić jest bardzo trudno, dwa, że podkręcanie powoduje w nich często awarie, które w 80% przypadków kończą się tragicznie. Wspomnieć należy bowiem, że podkręcony procesor karty graficznej, pobiera więcej prądu i znacznie szybciej się grzeje. Wysokie temperatury powodują, że laptop nie jest chłodzony wydajnie i tym samym, grozi to spaleniem całego układu wewnątrz laptopa. Jak twierdzą specjaliści ze STEP-TECH, spalenie układu graficznego, skutkuje najczęściej bardzo poważną i kosztowną awarią całego urządzenia.