Ładowarka indukcyjna – zalety i wady

ładowarka indukcyjnaJaka jest najważniejsza zaleta przenośnych urządzeń elektronicznych? Oczywiście ich mobilność! Nie musisz się martwić o kable ograniczające Cię podczas korzystania ze smartfona. No może tylko wtedy, gdy telefon wymaga ładowania. W takim przypadku korzystanie z niego staje się trudne, a wygoda się kończy. Właśnie dlatego powstała ładowarka indukcyjna. Czy warto z nich korzystać? Poznaj wszystkie zalety i wady takiego rozwiązania!

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Ładowarki bezprzewodowe oparte są na zasadach indukcji elektromagnetycznej. Zwinięty drut wewnątrz urządzenia działa jak cewka nadawcza. Kiedy przepływa przez niego prąd przemienny, powstaje pole elektromagnetyczne. Zarówno liczba cewek, jak i parametry samego prądu mają wpływ na jego siłę.

Aby możliwe było bezprzewodowe ładowanie, urządzenie mobilne musi posiadać odpowiednią cewkę odbiorczą. Znajduje się około połowy wysokości smartfona. W kontakcie z polem elektromagnetycznym cewka indukuje prąd, który jest wykorzystywany przez telefon do ładowania baterii.

Ze względu na zakłócenia pola elektromagnetycznego telefon powinien znajdować się jak najbliżej ładowarki. Nawet niewielka zmiana jego położenia może osłabić prąd płynący do akumulatora.

Można spotkać różne rodzaje ładowarek indukcyjnych:

 • płaskie  – proste podkładki, na których umieszcza się smartfony w pozycji poziomej,
 • stojące  – są to modele w formie podstawek, na których telefony ustawia się pod kątem (ułatwia to korzystanie ze smartfona podczas ładowania),
 • samochód  – wbudowane w uchwyty, w których montuje się smartfony podczas jazdy.

Zalety i wady ładowania bezprzewodowego

Na pierwszy rzut oka  ładowarka indukcyjna  może wydawać się bardzo funkcjonalnym urządzeniem, które zwiększa komfort użytkowania smartfona. Nie można odmówić jego licznym zaletom. Jednak przed zakupem takiego urządzenia warto również zapoznać się z jego wadami. Jakie są więc plusy i minusy ładowania indukcyjnego?

Ładowanie bezprzewodowe i jego zalety

 • Wygoda ładowania  – nie musisz martwić się plątaniną kabli.
 • Wygodny dostęp do telefonu  – nie musisz podłączać urządzenia do źródła prądu znajdującego się w trudno dostępnych miejscach ani pamiętać o odłączeniu ładowarki.
 • Kompaktowy rozmiar  – pomimo swojej funkcjonalności, bezprzewodowa ładowarka nie zajmuje dużo miejsca.
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa  – wszystkie kable znajdują się wewnątrz ładowarki, a kabla zasilającego nie trzeba odłączać za każdym razem, gdy jest używany.
 • Kompatybilność  – w przeciwieństwie do zwykłych zasilaczy, ładowarka indukcyjna może zasilać dowolną baterię telefonu (która zawiera tę funkcję) niezależnie od typu używanego portu (USB-C, Lightning,  micro USB ).
 • Atrakcyjny wygląd  – opcja indukcyjna wygląda ciekawiej niż zwykła ładowarka przewodowa.

Ładowanie bezprzewodowe i jego wady

 • Dłuższy czas ładowania  – ze względu na straty energii prędkość ładowania indukcyjnego jest zwykle mniejsza niż przy użyciu tradycyjnej ładowarki.
 • Mniejsza swoboda korzystania z telefonu podczas ładowania  – wygodnie można wyjąć smartfon z ładowarki i włożyć go z powrotem, ale trzeba liczyć się z tym, że proces ładowania zostanie wstrzymany.
 • Wysoka temperatura  – wytworzone pole magnetyczne generuje duże ilości ciepła, niepotrzebnie nagrzewając akumulator. Z tego powodu dostępne są również modele z aktywnym chłodzeniem, ale ich wentylatory mogą okazać się dość głośne.

Czy mój telefon jest wyposażony w ładowanie indukcyjne? Ładowarka indukcyjna

Jeśli chcesz skorzystać z ładowarki bezprzewodowej, musisz najpierw upewnić się, że Twój smartfon ma tę funkcję. W tym celu sprawdź, czy Twoje urządzenie obsługuje standard QI. Jest to wspólna technologia, która została opracowana w celu ujednolicenia różnych metod indukcyjnego ładowania telefonu.

Jeśli okaże się, że Twój smartfon nie obsługuje standardu QI, nic straconego! Potrzebujesz specjalnego adaptera, który podłącza się do gniazdka i wsuwa pod klapkę lub etui na telefon. Jest to niewielkie i bardzo wygodne urządzenie w postaci cienkiej torebki z cewką odbiorczą. Gdy znajdzie się w zasięgu pola elektromagnetycznego, zaczyna przesyłać energię do baterii smartfona przez tradycyjne złącze. Serwis laptopów Warszawa Bielany – skuteczny serwis.