Konserwacja komputera stacjonarnego krok po kroku

konserwacja komputeraChoć komputery stacjonarne nie cieszą się już taką popularnością jak laptopy czy też notebooki lub ultrabooki, to nadal w wielu przypadkach jest to sprzęt nie do zastąpienia. Komputer stacjonarny ma wiele zalet, a najważniejsze to:

  • wydajność, która jest wielokrotnie wyższa w stosunku do podobnej klasy komputera mobilnego,
  • wygoda pracy, duży monitor, klawiatura, mysz, wygodne biurko,
  • szersze możliwości, od gier po zaawansowane programy graficzne. 

Komputer PC, podobnie jak laptop czy też każde urządzenie elektroniczne wymaga regularnego czyszczenia oraz konserwacji. Przeprowadza się ją w celu zabezpieczenia sprzętu i danych. W tym artykule wraz ze STEP-TECH przedstawimy jak wykonać konserwację serwisową komputera PC. Jeśli jednak nie czujecie się na siłach, mogą to za Was zrobić specjaliści – Serwis komputerowy Warszawa

Przygotowanie i niezbędne narzędzia – konserwacja komputera w praktyce

Jak zawsze, pracę z komputerem, gdzie będziemy ingerować w sprzęt lub oprogramowanie wypada zacząć od przygotowania kopii zapasowej. Już teraz, system pozwala nam stworzyć dosyć efektywnie kopię zapasową, my jednak musimy w tym wypadku zadbać również o kopię naszych danych. Przydatny w tym przypadku będzie zatem dysk zewnętrzny USB, na który warto zgrywać niezbędne dane. 

Samo przygotowanie do konserwacji sprzętowej, wymaga podstawowych narzędzi. Jest to:

  • wkrętak krzyżowy,
  • wkrętak płaski,
  • wkrętaki torx,
  • szczypce,
  • sprężone powietrze lub niewielki odkurzacz,
  • szczotka lub pochodna do pozbycia się kurzu. 

Powyższa lista pokazuje, jak podstawowe narzędzia potrzebne są do wykonania tego zadania, nie spodziewajmy się zatem wielkich trudności przy tego typu pracy. Oczywiście, jak wspomnieliśmy wyżej, początkujący nie powinni się za taką pracę zabierać samodzielnie. 

Właściwe czyszczenie oraz konserwacja komputera

W przypadku komputerów stacjonarnych, czyszczenie i konserwacja jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku laptopów czy urządzeń mobilnych. Rozkręcenie obudowy to raptem cztery śrubki lub nawet – cztery zaczepy. Już mamy do dyspozycji „wnętrzności komputera”. Co ważne, nowoczesne rozwiązania sprawiają, iż wewnątrz coraz rzadziej zobaczymy połączenia śrubowe, coraz częściej zaś wykorzystuje się zwykłe, plastykowe zaczepy. Pozwala to błyskawicznie praktycznie na części rozebrać komputer. Będzie to zresztą niezbędne, jeśli chcemy dokonać właściwych prac.

Zaczynamy więc od rozłączenia wszystkich kabli. Jeżeli mamy problem z późniejszym ich podłączeniem, skorzystajmy z kolorowych przylepnych karteczek i zapiszmy informację, od jakiego gniazda przychodzi dany kabel. 

Kiedy już wszystko rozłączymy rozpocznijmy czyszczenie od zasilacza. Wiele osób bagatelizuje rolę „zwykłego zasilacza” w komputerze. Tymczasem rola ta jest ogromna. Jego regularne czyszczenie wydłuża jego życie. 

Co nam jeszcze pozostaje?

Po zasilaczu przechodzimy do ogólnego wysprzątania wewnątrz, pozbycia się kurzu i zabrudzeń. Najtrudniejsze – zostawiamy na koniec. 

Musimy zdemontować wentylator, radiator oraz nasmarować procesor pastą termo przewodzącą. Jest to niezbędne do prawidłowej pracy procesora oraz zachowania go w dobrej kondycji przez długie lata. Pewnym odstępstwem jest posiadanie chłodzenia cieczą, jednak to wciąż raczej rzadka opcja. 

Po tym, kiedy już wyczyścimy starą i nałożymy nową pastę termo przewodzącą, cały zestaw możemy ponownie złożyć i cieszyć się czystym i zadbanym komputerem. Taką konserwację należy przeprowadzić dwa razy do roku.