Konserwacja chłodzenia w komputerze

Konserwacja chłodzenia w komputerze stacjonarnym PC

konserwacja chłodzenia w komputerzeKupując komputer stacjonarny, czyli popularnego PieCka w żargonie informatycznym, powinniśmy być świadomi tego, że jego obciążenie temperaturowe i tym samym energetyczne będzie zdecydowanie wyższe, w stosunku do laptopa czy ultrabooka. Często komputer stacjonarny pracuje pod dużym obciążeniem przez długi czas, na przykład podczas gry. W tym przypadku, konieczne jest regularne czyszczenie oraz konserwacja komputera stacjonarnego, kładąc nacisk na systemy chłodzenia. Oto kilka porad, odnośnie konserwacji układu chłodzenia w komputerze.

Chłodzenie powietrzem, cieczą, chłodzenie aktywne i pasywne. 

Aby zabrać się za konserwację i czyszczenie układu chłodzenia w jakimkolwiek komputerze, najpierw trzeba zrozumieć, czym jest układ chłodzenia. W obecnych PeCetach, chłodzenie dzieli się na:

chłodzenie za pomocą powietrza, stosując wentylatory oraz radiatory termiczne,

chłodzenie za pomocą cieczy, w tym przypadku stosuje się specjalistyczne ciecze chłodzące.

Wentylacja w każdym komputerze, czy to stacjonarnym czy mobilnym, charakteryzuje się trybem pasywnym i aktywnym, przy czym w obu przypadkach sposobem chłodzenia w danym momencie steruje sam system. 

Czyszczenie wnętrza komputera

Zaleca się, aby konserwację związaną z radiatorami oraz systemami chłodzenia przeprowadzali specjaliści, takie firmy jak: STEP-TECH – https://pogotowie-komputery.pl/ . Samodzielnie, możemy jednak wyczyścić sprzęt wewnątrz obudowy, a także zadbać o to, aby wentylatory pracowały prawidłowo. Cały proces podzielimy na kolejne kroki:

Krok 1: rozkręcenie obudowy i usunięcie nadmiaru kurzu

Odkręcenie nowoczesnej obudowy nie powinno raczej nikomu sprawić problemu. Przy obecnych systemach montażu, nie wymaga to nawet użycia wkrętaka, a obudowę wystarczy otworzyć jedynie z jednej strony. Po otworzeniu wnętrza, usuwamy nadmiar kurzu, ręką, lub chusteczką, stosując oczywiście chusteczki suche. Nie powinienem przypominać, iż przed tą operacją odłączamy komputer od zasilania oraz najlepiej usuwamy kabel zasilający. 

Krok 2: czyszczenie kurzu

Istnieje wiele technik czyszczenia wnętrza komputera z kurzu. Większość ludzi uważa, że należy stosować sprężone powietrze, inni mówią wręcz odwrotnie. Polecam zastosować… odkurzacz domowy lub samochodowy. Zarówno jeden jak i drugi doskonale poradzą sobie z zalegającym kurzem. Oczywiście, należy robić to bardzo delikatnie i dokładnie, przy zastosowaniu odpowiedniej mocy odkurzacza oraz odpowiedniego przedmuchu. 

Krok 3: usunięcie zabrudzeń z wentylatorów

Ostatnim krokiem, który możemy wykonać samodzielnie jest usunięcie zabrudzeń zalegających na łopatkach wentylatorów. Idealnie w tym momencie sprawdzą nam się… patyczki higieniczne. Oczywiście usuwamy z ich końcówek watę i delikatnie skrobiemy poszczególne łopatki, zarówno wentylatorów na procesorze, jak również tych, które znajdują się przy karcie graficznej, zasilaczu oraz wentylatorach pomocniczych. 

Konserwacja chłodzenia w komputerze – jak?

Sama konserwacja jest już procesem znacznie bardziej wymagającym niż czyszczenie wnętrza komputera. Przede wszystkim poprzez konserwację rozumie się wymianę past termoprzewodzących, a także kontrolę stanu technicznego radiatorów. Do tego celu najlepiej zatrudnić specjalistę: STEP-TECH. Zleć naszemu serwisantowi konserwację chłodzenia w komputerze już dziś.