Konfiguracja sieci WiFi – jak prawidłowo ją wykonać

konfiguracja sieci wifiKonfiguracja sieci wifi – sieć domowa czy też sieć firmowa opiera się obecnie o rozwiązania, które umożliwiają łączenie się z siecią bezprzewodowo. Co to oznacza? Oznacza to, że z siecią łączyć się można poprzez WiFi, czyli radiową kartę sieciową. Takie rozwiązanie działa w zależności od rodzaju zastosowanego sprzętu, na duże jak i na małe odległości. W przypadku sieci firmowych lub też sieci domowych mówimy o ograniczonych obszarach. Konfiguracja siefi wifi – jaką ją wykonać ?

Od prawidłowej konfiguracji sieci internetowej, zależy poprawność działania, szybkość sieci oraz bezpieczeństwo. Dodajmy, że poprawna konfiguracja, wymaga sporej wiedzy, stąd też warto posiłkować się specjalistami, jak chociażby serwisem komputerowym STEP-TECH Warszawa 

Urządzenia do stworzenia domowej sieci WiFi

Jeżeli chcemy stworzyć domową sieć Wi-Fi, potrzebujemy do tego właściwych urządzeń. Przede wszystkim niezbędny jest router wi-fi. Jest to podstawowe urządzenie, które służy do „rozdzielania sygnału internetowego”. Prócz tego jednak pełni bardzo ważną rolę, jaką jest ochrona prywatnej sieci komputerowej. 

Dodatkowo, w przypadku większych posiadłości lub też firm, niezbędne są również specjalne access pointy, które pozwolą wzmocnić i jednocześnie znacząco usprawnić działanie sieci. Często też, w domowych sieciach stosuje się dodatkowe firewalle czy też wifi extendery, które zwiększają moc sieci bezprzewodowej, jednocześnie powodując, że sieć działa szybciej, a transmisja danych jest szybsza. 

Istnieje wiele dodatkowych urządzeń, przyspieszających sieć, zabezpieczających. Tak naprawdę, w domowych sieciach, kluczowe są jednak te podstawowe urządzenia, które pozwalają na rozdzielenie sygnału oraz zabezpieczenie sieci internetowej. 

Konfiguracja sieci wifi w domu

Jedną z trudniejszych rzeczy jest oczywiście konfiguracja sieci internetowej, nawet tak małej jak sieć domowa. Rzecz jasna, większość routerów jest konfigurowana przez dostawców internetu, niemniej jednak warto zainteresować się także tym, w jaki sposób skonfigurujemy sieć samodzielnie, aby ją przyspieszyć czy też zabezpieczyć. 

W tym celu niezbędne jest uzyskanie dostępu do routera. Każdy router posiada adres ip, login oraz hasło. W większości przypadków te zapisane są na kartce z tyłu lub od spodu routera. Pierwsza rzecz – powinniśmy je zmienić. Kiedy już zmienimy te dane, możemy rozpocząć konfigurację.

Sama konfiguracja nie jest trudna, warto zacząć ją od zainstalowania najnowszego oprogramowania do routera, które często zawiera w sobie niezbędne poprawki oraz zmiany. 

Kolejnym etapem jest rozdzielenie sygnału internetowego oraz prawidłowe rozdysponowanie mocy sieci. Szczególnie ważne jest to w sieciach o mniejszej przepustowości, gdzie kluczowe jest dobre zagospodarowanie każdego megabitu przepustowości.

Nie zapominajmy o kluczowej rzeczy, jaką jest zabezpieczenie sieci. Większość routerów posiada wbudowane firewalle, zaleca się jednak zastosować dodatkowe, posiadające znacznie bardziej rozbudowane oprogramowanie. Konfiguracji sieci wifi – w jej przeprowadzeniu pomaga właśnie firma STEP-TECH Pogotowie Komputerowe Warszawa