Komputer do gier, a może konsola? Co wybrać w 2020

konsola czy pecetNa naszym blogu poruszamy tematy trudne i praktyczne. Jednak elektronika nie została stworzona tylko do pracy i nauki. Również rozrywka jest istotnym elementem, silnie powiązanym z rozwojem elektroniki. Dziś, toczy się bój pomiędzy konsolami a komputerami PC. Bój o graczy, o ich względy oraz o wydawców, którzy swoje „exclusive” będą umieszczać na danej platformie. Nic dziwnego więc, że pojedynek między producentami konsol, a producentami PC trwa w najlepsze. Konsola czy pecet ? Oto jest pytanie i spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Komputer do gier – wady i zalety

Pierwszy pod lupę weźmiemy komputer do gier. Maszyna taka to zawsze jest spory wydatek. Aby komputer był wydajny i efektywny, a przy tym mógł obsługiwać najnowsze gry przynajmniej przez okres dwóch lat, kosztować musi około 5000 zł. Dodatkowy koszt, to koszt monitora, myszy, klawiatury, głośników oraz słuchawek. Robi się więc wydatek rzędu 5500 zł, który w rocznym rozbiciu wyniesie około 2750 zł. 

Pamiętajmy też, że sprzęt komputerowy dosyć szybko się rozwija i tym samym po dwóch latach komputer ten będzie dosyć mocno podstarzały, a najnowsze tytuły przestaną działać w wysokich detalach, na takim poziomie, jaki zadowalałby prawdziwego gracza.

Niewątpliwą zaletą komputera jest możliwość jego uprgadu, czyli rozbudowania i ulepszenia. Pomoże nam w tym STEP-TECH Pogotowie komputerowehttps://pogotowie-komputery.pl/ . Ulepszenie sprzętu, pozwala otrzymać takie same osiągi lub nawet lepsze, które otrzymaliśmy na samym początku. Możemy więc cieszyć się płynnie działającymi grami, nawet na starszym sprzęcie. Nie musimy kupować więc od razu całego, nowego komputera, wymienimy procesor, wymienimy kartę graficzną, wymienimy wreszcie RAM i możemy cieszyć się ponownie praktycznie nowym sprzętem. W konsoli – jest to niemożliwe. Rozbudowę oraz pełną personalizację komputera należy więc bezwzględnie zaliczyć do zalet PeCeta i jednocześnie bardzo dużej wygody.

Konsola – wady i zalety

Przejdźmy zatem do dużo tańszej konsoli. Konsola do gier jak wcześniej wspominaliśmy jest na pewno tańsza. Obecna generacja, w zakupie to koszt około 1500 zł, łącznie z zawartą w zakupie pierwszą grą oraz często dodatkowym padem. Już teraz wiadomo, że w roku 2021 do sklepów zawita piąta generacja konsol, której jednak „usadowienie” się na rynku zajmie trochę czasu. Tym samym liczmy, że dopiero 2022 rok przyniesie jej faktyczną popularność. Zatem roczny koszt konsoli w zakupie to 750 zł. Dochodzi jednak koszt gier. Tutaj, ceny są zdecydowanie wyższe niż w przypadku PC. Koszt gry na konsole to często 250 zł, w dniu premiery, podczas gdy PCtowa gra to maksymalnie 200 zł, przy czym ceny te najczęściej oscylują w okolicach 150 zł.

Zaletą konsoli jest to, że nie musimy martwić się wymaganiami sprzętowymi. Gra po prostu będzie działać, my nic z nią nie musimy robić. Cieszyć się konsolą możemy przez kolejnych 5 lat nawet, grając w każdą nowość, która na nią wychodzi.

Wadą jest brak personalizacji konsoli. Trudno nam będzie wygodnie ją spersonalizować jak PeCeta. Nie zainstalujemy oprogramowania innego niż to narzucone przez producenta. Nie posiadamy dużej ilości Software Community jak w przypadku PC, gdzie mamy Steam, Uplay oraz wiele, wiele innych.

Nasza opinia – konsola czy pecet

Trudno zatem rozstrzygnąć wybór, pomiędzy konsolą a PeCetem. Każdy powinien wybrać to, co dla niego jest wygodniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu, a także kierując się gatunkiem gier, w które gra.