Kamera internetowa – czy należy ją zasłaniać ?

kamera internetowaKamera internetowa to temat rzeka. Jeśli kiedykolwiek widziałeś znajomego uczestniczących w spotkaniu z taśmą, naklejkami lub karteczkami przyklejonymi do kamer laptopa, być może zastanawiałeś się: „Czy powinienem też zakryć kamerę laptopa ?”. Dowiedz się, jakie są powody, dla których zakrywa się aparat laptopa i czy jest to skuteczne w zapewnianiu bezpieczeństwa. Serwis laptopów Warszawa step-tech zaprasza do zapoznania się z tematem ochrony kamery internetowej w laptopie.

JAK KAMERA INTERNETOWA WPŁYWA NA BEZPIECZEŃSTWO?

Ponieważ obawy o cyberprzestępczość rosną z roku na rok (zwłaszcza przez COVID-19), staje się coraz bardziej oczywiste. Włamanie się do kamer internetowych w laptopach to dla wielu hakerów bułka z masłem. Mając dostęp do Twojej kamery internetowej, cyberprzestępca może zrobić Twoje zdjęcia. Nagrać wideo i wykorzystać te obrazy do różnych celów np. używają go do ułatwiania ataków za pomocą socjotechniki. Może się wydawać, że prawdopodobieństwo padnięcia ofiarą jednego z tych ataków jest niewielkie. Natomiast wielu użytkowników laptopów zgodzi się, że wolą dmuchać na zimne i chronić swoją prywatność.

CO SŁUŻBY MÓWI O ZABEZPIECZENIACH KAMER KOMPUTEROWYCH

Podczas konferencji w 2016 r. uznano, że zakrycie kamery internetowej komputera kawałkiem taśmy jest prostym środkiem bezpieczeństwa, który każdy powinien zastosować. Następnie odniesiono się do kamer internetowych używanych w urzędach państwowych. Ujawnił, że nawet one mają pokrywki do zasłaniania obiektywu, gdy nie są używane.

CZY ZAKRYCIE KAMERY KOMPUTERA NAPRAWDĘ ZAPEWNIA BEZPIECZEŃSTWO?

Wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa poleca osłony kamery jako pierwszy krok do hamowania cyberbezpieczeństwa. Ponieważ ochrona jest tak prosta, jak umieszczenie karteczki samoprzylepnej lub taśmy zabezpieczającej na aparacie, podjęcie dodatkowych środków ostrożności nie wymaga myślenia. Możesz nawet zamówić w internecie osłonę na kamerę internetową, która z łatwością przesuwa się po lewej i prawej stronie aparatu. Zapewnia łatwość użytkowania i trwałość, jeśli często korzystasz ze Skype’a lub Zooma w życiu osobistym lub zawodowym. Jednak osłony kamer internetowych to tylko wierzchołek góry lodowej. Dostęp do kamery laptopa to tylko jedna rzecz, którą może zrobić haker, jeśli uzyska zdalny dostęp do komputera. Bardziej znaczącym problemem jest to, co jeszcze znajdą i ukradną na Twoim urządzeniu. Pomyśl o danych osobowych, plikach, finansach, hasłach i nie tylko.

Jednym z najczęstszych sposobów przeprowadzania tych ataków jest wysłanie wiadomości e-mail, gdy użytkownik kliknie nieznany link. Po otwarciu łącza program jest instalowany i ukrywany na urządzeniu użytkownika, umożliwiając cyberprzestępcy zdalne sterowanie kamerą internetową laptopa i innymi aplikacjami w zależności od złośliwego oprogramowania.

JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED ATAKIEM HAKERSKIM – KAMERA INTERNETOWA

Aby chronić się przed cyberzagrożeniami, musisz nauczyć się identyfikować e-maile phishingowe oraz niezabezpieczone łącza i załączniki. Bardzo ważne jest również posiadanie dokładnego planu ochrony cyberbezpieczeństwa, który obejmuje aktualizowanie programów, instalowanie oprogramowania antywirusowego i łączenie się tylko z bezpiecznym Wi-Fi. Jeśli nie masz odpowiedniego planu, zacznij od zainstalowania osłony kamery. Następnie skontaktuj się z najbliższym specjalistą do rozwiązywania problemów z komputerem.