Jaki wybrać ultrabook ?

Jaki wybrać ultrabook – czym się kierować ?

Ultrabook to nic innego jak odmiana laptopa, charakteryzująca się „zwiększoną mobilnością” oraz użytecznością sprzętu. Co to oznacza? Oznacza to, że sprzęt ten posiada bardziej kompaktowe wymiary, mniejszą matrycę, szerokość, długość oraz grubość. Jest to sprzęt lżejszy, często wykonany z aluminium, po to, aby wyeliminować ryzyko upuszczenia, gdyż jest często przenoszony. Co najważniejsze, ultrabook charakteryzuje praca na baterii. Im dłuższa wytrzymałość baterii – tym lepsza ocena komputera. A więc jaki wybrać ultrabook ?

Wraz ze specjalistami z firmy STEP-TECH serwis laptopów, przygotowaliśmy poradnik, który warto przeczytać nim zakupimy ultrabooka. 

Obudowa i wygląd zewnętrzny

Jeśli ktoś myśli, że w przypadku ultrabooków, kształt obudowy, materiał, z jakiego jest wykonana oraz sama konstrukcja ultrabooka to sprawa drugorzędna – to grubo się myli. Kiedy już decydujemy się na zakup droższego niż standardowy laptop ultrabooka, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

– materiał, z jakiego wykonana jest obudowa, powinno to być aluminium, gdyż laptop będzie często z nami zabierany, przez co narażony będzie na uszkodzenia,
– kształt ultrabooka – im węższy i cieńszy, tym lepiej, gdyż jak wiadomo łatwiej będzie go zapakować,
– wymiary ostateczne, tutaj również im mniejszy, tym lepiej, gdyż zmieści się w niewielką torbę dla ultrabooka.

Dodajmy do tego fakt, że skoro używać go będziemy w pociągu, samolocie czy autobusie, powinien on nieźle się prezentować, co jest szczególnie ważne dla osób, którym zależy na eleganckim wyglądzie, nie tylko siebie samego. 

Wydajność – procesor, pamięć ram oraz dysk

Przechodząc do bardziej istotnych rzeczy niż obudowa i wygląd zewnętrzny, poruszamy kolejny temat, jakim jest wydajność ultrabooka. Nie spodziewajmy się po urządzeniu tego typu, specjalnych ultra możliwości. Niemniej, ultrabook powinien być wyposażony w procesor możliwie wysokiej generacji, ważne, aby procesor ten był procesorem przystosowanym do ultrabooków, czyli o małym poborze energii. Dodatkowo istotny jest dysk, tutaj powinniśmy zwrócić uwagę na dysk SSD o możliwie największej pojemności. Minimum 8 GB pamięci RAM. Ultrabooki nie służą do gier, zatem zastosowanie tutaj potężnej karty graficznej mija się z celem, wystarczy nam zintegrowana. 

Bateria – klucz do wszystkiego

Kluczowym elementem ultrabooka jest jego bateria. Kupujemy taki sprzęt po to, by na nim pracować poza domem. Minimalny, akceptowalny czas pracy komputera tego typu na baterii to 5 godzin. Możemy go dowolnie wydłużyć stosując:

– chłodzenie pasywne,
– przyciemnienie ekranu,
– wyłączając rdzenie procesora podczas pracy na baterii,
– wyłączając wi-fi, podświetlenie klawiatury czy bluetootha.

Jeżeli producent zapewnia działanie ultrabooka przez 8 godzin, powinniśmy pamiętać, że czas ten będzie krótszy. Nie decydujmy się jednak na ultrabook, który pracuje krócej niż 5 godzin na baterii. 

Poradnik przygotowali serwisanci i specjaliści IT z firmy STEP-TECH https://pogotowie-komputery.pl/