Jaki kupić router wifi ?

jaki wybrać routerJeszcze kilka lat temu Twoja sieć domowa mogła obsługiwać kilka telefonów, komputer, a może tablet. Obecnie sieci domowe obsługują coraz więcej urządzeń, co sprawia, że ​​jakość routera jest bardziej istotna niż kiedykolwiek wcześniej.

Teraz gdy powszechnie używamy bezprzewodowego Internetu do przesyłania strumieniowego z wielu różnych pomieszczeń i wielu urządzeń, coraz ważniejsze jest, aby wybrać router, który poradzi sobie z tym, jak go używasz.

Ale… Mój dostawca internetu dostarczył już router .

Większość dostawców usług internetowych (ISP) dostarcza router połączony z modemem kablowym. Zawsze zakładałeś, że skoro łączy się z Internetem, jest tak dobry, jak to tylko możliwe, czy to prawda? Nie

Jeśli pracujesz w małym, otwartym pomieszczeniu, router z jedną anteną powinien z łatwością wychwycić kilka urządzeń – więcej pomieszczeń i zauważysz problemy z wydajnością. Wielu użytkowników ucieka się do podłączania swoich urządzeń do kabli Ethernet, ponieważ uważają, że problem leży po stronie dostawcy usług internetowych, a nie routera.

Jeśli używasz routera, który jest przestarzały w porównaniu z urządzeniami podłączonymi do Internetu, najprawdopodobniej możesz skorzystać z aktualizacji routera bezprzewodowego .

Wielu z nas musi pracować zdalnie podczas blokady pandemicznej, tandetny router jest jeszcze bardziej widoczny w naszych izolowanych przestrzeniach. Jeśli Twój pracodawca nie dostarczył Ci routera i innego odpowiedniego sprzętu do wykonywania codziennych zadań podczas pracy w domu, możesz zauważyć spadek wydajności.

Teraz gdy wiesz, że możesz mieć szybsze i niezawodne połączenia internetowe dzięki ulepszonemu routerowi bezprzewodowemu, porozmawiajmy o kwestiach, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego routera bezprzewodowego.

Standard WiFi i przestarzałe wersje WiFi

Wi-Fi stale się rozwija, więc routery i dostawcy usług internetowych muszą przestrzegać światowych standardów, aby zapewnić bezproblemowe połączenie urządzeń.

Ten standard jest znany jako 802.11, zastąpiony literami a, b, g, n, ac i nowym toporem oznaczającym wersję WiFi. Chociaż te wersje są ze sobą kompatybilne, połączenie z nieaktualną wersją oznacza, że ​​Twoje urządzenie będzie ograniczone przy niższej szybkości połączenia.

Od najstarszych do najnowszych, oto aktualne wersje WiFi:

  • 802.11b to teraz WiFi 1
  • 802.11a to teraz WiFi 2
  • 802.11g to teraz WiFi 3
  • 802.11n to teraz WiFi 4
  • 802.11ac to teraz WiFi 5
  • 802.11ax to teraz WiFi 6

 

Chociaż AX jest najnowszą dostępną wersją, urządzenia N- i AC- są nadal aktualne. Jednak ponieważ technologia jest stale aktualizowana, rozważając router, należy patrzeć w przyszłość.

WiFi 6 mój router go ma

Najnowsza ewolucja WiFi jest już dostępna. Najnowsze urządzenia pójdą drogą AX (WiFi 6), który ma kilka znaczących zalet w porównaniu z WiFi 5:

  • Szybszy transfer do iz urządzeń
  • Większa pojemność dla liczby podłączonych urządzeń
  • Lepsza wydajność dzięki wielu podłączonym urządzeniom
  • Zmniejsza zużycie baterii z podłączonych urządzeń

Gdy konsumenci zaczną podłączać jeszcze bardziej wydajne urządzenia do swoich połączeń Wi-Fi, WiFi 6 będzie naprawdę królować. Zdolne do obsługi teoretycznych prędkości do 9,6 Gb / s, Wi-Fi 6 jest lepiej przystosowane do obsługi dużych tłumów ruchu.

WiFi 5 jest nadal wystarczające

Jeśli rozważasz aktualizację routera bezprzewodowego i nie chcesz rozbijać banku, warto rozważyć router 802.11ac lub WiFi 5. Routery WiFi 5 są drugim najbardziej aktualnym routerem i znacznie deptały po piętach WiFi 6.

Routery jednopasmowe czy dwuzakresowe?

Sygnały bezprzewodowe przemieszczają się w pasmach (lub sygnałach radiowych WiFi), które są zasadniczo drogami, po których przemieszczają się dane.

Do czasu udostępnienia WiFi 4 (802.11n) routery działały w jednym paśmie 2,4 GHz. W rezultacie pasmo 2,4 GHz stawało się zatłoczone, co w zasadzie powodowało zatłoczenie ruchu, scenariusz w godzinach szczytu, przy wysokim czasie użytkowania.

Następnie WiFi 4 i nowsze zdecydowały o dodaniu dodatkowej obsługi pasma 5 GHz, aby zwolnić przepustowość. Nie tylko dodaje kolejny kanał do przesyłania danych, ale pasma 5 GHz działają również przy znacznie wyższym limicie prędkości i są znacznie szersze niż wąskie pasmo 2,4 GHz o niskiej częstotliwości.

Jednak pasmo 5 GHz ma pewne wady. Ponieważ nadaje z wyższą częstotliwością, jego sygnał może częściej tracić siłę z powodu przeszkód, takich jak ściany, meble i ludzie.

Jednak nowoczesne routery wyposażają się w funkcję formowania wiązki, która wysyła sygnały WiFi dokładnie w kierunku podłączonych urządzeń, a nie tylko rozpylając sferyczny sygnał wokół routera. Kształtowanie wiązki i wyższe ograniczenia prędkości sprawiają, że te sygnały 5GHz są idealne do przesyłania strumieniowego wideo w wysokiej rozdzielczości, projektów edycji o wysokiej wydajności i nowoczesnych gier.

W dzisiejszych czasach urządzenia korzystające tylko z radia 2,4 GHz są urządzeniami jednopasmowymi, podczas gdy urządzenia dwuzakresowe mogą wykorzystywać sygnały 2,4 GHz i 5 GHz.

Weź pod uwagę maksymalną prędkość swojego połączenia internetowego

Prędkości reklamowane przez producentów routerów są teoretyczne .

Na przykład, chociaż firmy mogą reklamować router jako AC1200 lub AX6000, nie oznacza to, że będzie on nadawał odpowiednio prędkość maksymalną 1200 Mb / s lub 6000 Mb / s – ta liczba jest kombinacją prędkości sygnału z obu pasm w hipotetycznym „idealnym ”Scenariusz. W przypadku routerów dwuzakresowych liczba ta jest kombinacją szybkości połączeń z obu pasm.

Chociaż może być kuszące, aby kupić najlepszy możliwy router WiFi 6, router jest tak dobry, jak połączenie internetowe. Jeśli więc płacisz za połączenie 50 Mb / s od swojego dostawcy usług internetowych, nie możesz oczekiwać lepszej wydajności pod względem szybkości od routera AC5000 lub nawet AX6000.

Krótko mówiąc, wybierz router, który pasuje do Twojego pakietu ISP.

Zastanów się, jak daleko sygnał będzie musiał dotrzeć

Czy potrzebujesz routera bezprzewodowego na duży obszar? Następnie możesz ponownie rozważyć zakup jednego, dużego routera. W przypadku takich scenariuszy warto rozważyć użycie konfiguracji routera kratowego.

W przeciwieństwie do samodzielnego routera, który wykorzystuje jedno urządzenie do zapewnienia zasięgu Wi-Fi na ograniczonym obszarze – router Mesh WiFi wykorzystuje dwa lub więcej podłączonych urządzeń, aby oferować wiele źródeł sygnałów Wi-Fi, wszystkie w tej samej płynnej sieci.

Siatki, zwanej także Wi-Fi w całym domu, nie należy mylić z przedłużaczem zasięgu. Przedłużacze zasięgu mogą zwiększyć zasięg sygnału Wi-Fi, ale kosztem obniżenia wydajności Wi-Fi o połowę.

Dlatego zalecamy rozważenie konfiguracji Mesh WiFi w przypadku rozbudowanych obiektów.

Rozważ routery z MU-MIMO

Kiedy pomyślałeś, że wybór odpowiedniego routera nie może być bardziej skomplikowany, porozmawiajmy o MU-MIMO. MU-MIMO oznacza wielu użytkowników, wiele wejść, wiele wyjść.

Routery z MU-MIMO różnią się od tradycyjnych routerów, które oferują jednego użytkownika, wiele wejść i wiele wyjść (SU-MIMO), ponieważ zamiast dostarczać dane do jednego urządzenia na raz na zasadzie rotacji, MU-MIMO umożliwia jednoczesne dostarczanie danych do wielu urządzeń.

SU-MIMO może działać w większości zastosowań, ponieważ wyświetlanie rotacyjne zwykle odbywa się tak szybko, że nie zauważasz. Jeśli jednak konieczne jest przesyłanie strumieniowe, granie lub wykonywanie zadań wymagających dużej przepustowości z wielu urządzeń jednocześnie – MU-MIMO to jedyna droga.

Który router jest dla mnie najlepszy?

Podsumowując, najlepsze routery dostępne obecnie na rynku to AX WiFi 6, jeśli płacisz za szybkie połączenie od dostawcy usług internetowych. Jeśli płacisz dodatkowe pieniądze za szybkie łącze internetowe, warto przynajmniej zainwestować w router AC (WiFi 5).

Jeśli nie wydajesz dużych pieniędzy na połączenie lub musisz nadawać szeroki sygnał do wielu urządzeń. Tani router N (WiFi 4) może być bardzo odpowiedni dla małej lokalizacji z kilkoma połączeniami.

Zaplanuj odpowiednio do wielkości swojej przestrzeni. Chociaż routery z wyższej półki mogą transmitować swój sygnał przez dużą część nieruchomości. Musisz zainwestować w system WiFi typu mesh, jeśli potrzebujesz internetu w rogu piwnicy lub na najwyższym piętrze.

Planowanie na przyszłość jest niezbędne. Inwestowanie w dwa pasma 5GHz nie jest złym pomysłem, zwłaszcza jeśli rozważasz aktualizację planu internetowego ISP w przyszłości.

Czy lubisz modyfikować ustawienia lub podłączyć i grać? Wybierz router z funkcjami, które pasują do Ciebie, pamiętając o bezpieczeństwie. Skontaktuj się z naszym serwisem laptopów Warszawa, by uzyskać pomoc przy zakupie nowego routera lub w jego konfiguracji.