Jak wyczyścić komputer ?

KomputeryJak wyczyścić komputer lub komputer stacjonarny krok po kroku zwykle składają się z obszernych obudów z mnóstwem komponentów wewnątrz, złożonych układów elektronicznych i mechanicznych, które działają w wysokich temperaturach i wymagają odpowiednie systemy chłodzenia, głównie za pomocą Wentylatorów lub radiatorów. Z biegiem czasu te obudowy PC pochłaniają duże ilości kurzu z naszego domu, pozostając na jego podzespołach i jeśli tego nie naprawimy, pogarszające się jego działanie. I praktycznie niemożliwe jest zapobieganie przedostawaniu się kurzu do jego wnętrza ze względu na dużą moc ssania wentylatorów, zwłaszcza w bardzo wydajne komputery, co może powodować przedwczesne zużycie wentylatorów i inne elementy, których należy unikać. Z tego powodu zalecamy od czasu do czasu dokładne czyszczenie naszego komputera; Oto jak wyczyścić komputer krok po kroku. Więcej informacji znajdziesz w serwis komputerowy Warszawa Bielany

Jak wyczyścić komputer?

Pierwszą rzeczą, którą musimy zdobyć, są konkretne środki czyszczące i przybory. Abyśmy mogli prawidłowo wyczyścić wszystkie wewnętrzne elementy komputera, chociaż najważniejsze jest posiadanie drobny pędzel i odkurzacz. Możesz także użyć lekko zwilżona ściereczka nasączoną alkoholem lub produkt czyszczący dla urządzeń elektronicznych, lub ściereczka do czyszczenia ekranów.

Jak dostać się do swojego komputera?

Gdy mamy gotowe narzędzia, możemy uzyskać dostęp do wnętrza komputera; Istnieją różne metody w zależności od rodzaju obudowy. W ten sposób konwencjonalne wieże mogą usunąć tył i bok poprzez odkręcenie pewnych śrub mocujących. W ten sposób możemy odkręcić kilka specjalnych większych śrub z tyłu i odczepić boczną, często przezroczystą lub z dużym okienkiem.

Po zdjęciu głównego panelu bocznego większość elementów wewnętrznych zostanie odsłonięta. W niektórych przypadkach możemy się wycofać dodatkowe panele takie jak przód lub góra z dodatkowymi wentylatorami, które również musimy wyczyścić. Można też znaleźć dodatkowe „okienka” z filtrami przeciwkurzowymi, szczególnie w górnej części.

Czyszczenie elementów wewnętrznych

W zależności od projektu i konstrukcji podwozia oraz elementów wewnętrznych proces będzie mniej lub bardziej skomplikowany. Pierwszym krokiem będzie:  wyczyść główne wentylatory zewnętrzne obudowy z przodu i z tyłu. Normalnie wentylatory przednie mają więcej kurzu niż wentylatory tylne, więc musimy z nimi szczególnie uważać. Mówiąc dokładniej, wewnętrzne łopatki wentylatorów mają tendencję do gromadzenia większej ilości kurzu.

Radiator procesora – Jak wyczyścić komputer ?

Zwykle i w mocniejszych komputerach PC procesorowi komputera towarzyszy własny radiator i wentylator. W pierwszej kolejności należy odpiąć wentylator, aby mieć lepszy dostęp do chłodnicy, elementu, który ze względu na swoje wewnętrzne położenie. Przy pełnym przepływie powietrza, zbiera duże ilości kurzu. Gdy mamy oba komponenty w zasięgu ręki, możemy: wyczyścić zarówno łopatki wentylatora wewnętrznego, jak i łopatki chłodnicy, łącząc pędzle o różnej grubości, aby uzyskać dostęp do najbardziej skomplikowanych obszarów. Zalecamy nie demontować obu elementów, jeśli nie widzimy nadmiernego zabrudzenia, ponieważ są one zwykle przymocowane do procesora pastą termoprzewodzącą.

Karta graficzna lub GPU

Karta graficzna lub procesor to najłatwiejszy do usunięcia element wewnętrzny, choć znowu tylko najmocniejsze komputery będą miały jeden lub dwa. W zależności od modelu; najprostsze komputery PC nie wymagają karty graficznej. Aby go usunąć, po prostu usuń przewody zasilające (jeśli tego potrzebujesz) i zwolnij kotwice na płycie głównej i z tyłu komputera.

Czyszczenie pozostałych elementów

Po wyczyszczeniu głównych komponentów komputera możemy przejść do ostatniego etapu procesu. Dbając o pozostałe elementy, takie jak pamięć RAM, jednostki pamięci masowej, zatoki czy sama płyta główna, a wszystko to za pomocą pył nagromadzony przez zawiesinę, łącząc pędzle o różnych rozmiarach i szmatki. Inaczej ma się sprawa z zasilaczem, chociaż nie będzie konieczności całkowitego demontażu; jeśli przeciągniemy pędzel przez ostrza, to wystarczy.