Jak wyczyścić klawiaturę laptopa? 

czyszczenie klawiatury w laptopieKlawiatura laptopa jest narażona na zabrudzenia i inne zanieczyszczenia. Zbiera kurz i pyłki z palców dłoni, które stają się pokarmem dla bakterii i roztoczy. Dlatego tak ważne jest utrzymanie klawiatury w czystości. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak czyścić klawiaturę laptopa nie tylko w ramach codziennej rutyny, ale także w nagłych wypadkach, np. gdy wylejesz na nią przez przypadek wodę czy sok. Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie ?

Jak często trzeba czyścić klawiaturę?

Jeśli korzystasz z laptopa na co dzień, możesz nie zauważyć, że klawiatura się brudzi. Niestety ciepło komputera przyciąga kurz. Są też zarazki, które nosisz na rękach, a także różne okruchy i inne drobne drobinki, które mogą dostać się w przestrzenie między klawiszami. Twoja stacja robocza powinna być zatem utrzymywana w czystości i porządku. Jeśli to możliwe, staraj się trzymać posiłki z dala od komputera. Ale to nie wystarczy – najlepiej jest regularnie czyścić klawiaturę.

A więc jak często musisz to robić? To zależy od tego, jak intensywnie korzystasz z laptopa. Dobrze jest wycierać klawiaturę za każdym razem, gdy sprzątasz biurko – i to jest coś, co powinieneś robić przynajmniej raz w tygodniu. Możesz to robić częściej, jeśli przez większość czasu masz laptopa otwartego – odkryta klawiatura znacznie szybciej gromadzi kurz.

A raz na jakiś czas należy  dokładnie wyczyścić klawiaturę laptopa. Możesz to robić co kilka tygodni lub miesięcy – i na pewno, gdy zobaczysz, że jest szczególnie brudna.

Codzienne czyszczenie klawiatury laptopa

Wdrażanie regularnej rutyny czyszczenia nie jest trudne. Wystarczy użyć wilgotnej ściereczki lub specjalnych ściereczek antybakteryjnych. Wytrzyj powierzchnię klawiatury, aby usunąć odciski palców, kurz. Upewnij się, że szmatka, której używasz, nie kapie. Żaden płyn nie powinien przedostać się między klawiszami ani pod klawisze.

Możesz także wytrzeć na sucho powierzchnię klawiatury. W ten sposób usuwasz kurz. Ale kiedy zauważysz okruchy na klawiaturze laptopa, czas użyć czegoś mocniejszego. Zdecydowanie nie chcesz, aby którykolwiek z nich dostał się pod klawisze, ponieważ zakłóci to płynną pracę klawiatury. Na szczęście można je przedmuchać sprężonym powietrzem. Użyj rurki dołączonej do sprayu, dzięki czemu okruchy można usunąć z powierzchni laptopa. Alternatywnie możesz odwrócić laptopa do góry nogami i delikatnie nim potrząsnąć.

Jak wyczyścić brudną klawiaturę laptopa?

Powyższe procedury są wystarczające do regularnej konserwacji klawiatury laptopa. W skrajnych przypadkach będziesz jednak musiał spróbować czegoś lepszego. Na przykład, gdy wylejesz coś na laptopa lub gdy inna substancja utknie między klawiszami.

Najważniejszą rzeczą jest odłączenie laptopa od źródła zasilania i zamknięcie systemu. Przy tej okazji odłącz wszystkie urządzenia peryferyjne i odwróć laptopa do góry nogami, aby płyn mógł kapać na ręcznik papierowy lub szmatkę. Nie potrząsaj laptopem i uważaj na ekran – nie chcesz, aby płyn rozlewał się po całym urządzeniu. Z tego powodu złym pomysłem jest używanie suszarki do włosów.

Jeśli laptop jest zalany wodą i szybko zareagujesz, będziesz mógł uratować komputer. Ale jeśli jest to jakiś lepki płyn, chemikalia mogą przyczynić się do elektrochemicznej korozji komponentów wewnątrz laptopa. Dlatego konieczne będzie rozebranie kluczyków i umycie ich wodą z detergentem. Samą powierzchnię klawiatury należy przetrzeć alkoholem izopropylowym rozcieńczonym w wodzie destylowanej.

Jakimi produktami można wyczyścić klawiaturę laptopa?

W tym krótkim podsumowaniu dobrze jest wymyślić listę produktów, których możesz użyć, aby utrzymać klawiaturę laptopa w czystości. Jak wspomniano powyżej, podstawową rzeczą w tym przypadku jest chłonna ściereczka  (najlepiej wykonana z mikrofibry) oraz antybakteryjne chusteczki nawilżane. Oprócz tego dobrze jest mieć alkohol izopropylowy i wodę destylowaną, aby pozbyć się bardziej uciążliwych zanieczyszczeń. Aby dotrzeć do najgłębszych zakamarków klawiatury, możesz użyć patyczków do uszu.

A kiedy chcesz usunąć okruchy i kurz, najlepiej użyć sprężonego powietrza. Ciekawą alternatywą może być specjalny żel nakładany na klawiaturę. Zbiera wszystkie drobinki. Co więcej, śluz jest również antybakteryjny i wielokrotnego użytku.

Awaria klawiatury w laptopie, pomożemy

Jeśli już wszystkie powyższe rady zawiodły czas oddać Twój laptop do naszego serwisu Warszawa Bielany wymiana klawiatury w laptopie Warszawa. Pomożemy w czyszczeniu oraz wymianie uszkodzonej klawiatury na nową. Skontaktuj się z nami, by uzyskać pomoc w tym zakresie.