Jak wyczyścić chłodzenie laptopa?

Jak wyczyścić chłodzenie laptopa – krótki poradnik

jak wyczyszczyć chłodzenie laptopa

 

Każdy zadaje sobie często to pytanie – jak wyczyścić chłodzenie laptopa?. Jeśli posiadasz laptopa dłużej niż rok lub dwa, może być już wewnątrz pełen kurzu. Kurz ten zatyka wentylatory, otwory wentylacyjne i radiatory, uniemożliwiając prawidłowe chłodzenie komputera. Możesz usunąć dużą ilość tego pyłu, nawet jeśli nie możesz otworzyć laptopa.

Nagromadzenie kurzu może uniemożliwić prawidłowe chłodzenie komputera, a to ciepło jest w stanie nawet spowodować uszkodzenie sprzętu. Wentylatory laptopa mogą również działać z pełną mocą powodując wyczerpanie baterii czy wyłączanie się komputera w trakcie pracy. Twój laptop może nawet obniżyć swoją wydajność, aby doprowadzić do spadku temperatury na czym traci wydajność i Twój komfort pracy. Tej sysytuacji nie możesz bagatelizować. Jeśli te obiawy występuja w Twoim komputerze skontaktuj sie z naszym pogotowiem komputerowym Warszawa i uzyskaj szybką pomoc w diagnostyce.

Jak rozkręcić laptopa

Większość laptopów, zwłaszcza nowszych, nie jest zaprojektowana do otwierania przez użytkowników. To stanowi poważny problem dla nich. Na komputerze stacjonarnym możesz wyłączyć komputer, otworzyć obudowę, przedmuchać ją puszką sprężonego powietrza i zamknąć obudowę. Możesz wyczyścić laptopa w podobny sposób – jeśli tylko istnieje prosty sposób, aby go otworzyć i dostać się do jego środka.

Laptop może mieć dolny panel (lub kilka paneli dolnych), które można odkręcić, aby uzyskać bezpośrednie dojście do elementów wewnętrznych odpowiedzialnych za chłodzenie sprzętu. Sprawdź instrukcję swojego laptopa lub wyszukaj specjalną „instrukcję serwisową” dla konkretnego modelu w Internecie. Wyłącz laptop, wyjmij baterię i odkręć panel, aby dostać się do wnętrza komputera. Jeśli instrukcja obsługi laptopa jest dostępna, przeprowadzi Cię ona przez cały proces.

Czym wyczyścić chłodzenie komputera

Użyj puszki sprężonego powietrza i przedmuchaj elementy wewnętrzne laptopa. Upewnij się, że wydmuchujesz kurz z obudowy laptopa, a nie tylko przenosisz go do środka. Na przykład możesz wydmuchać więcej w kierunku otworów wentylacyjnych laptopa, aby kurz przedostał się przez otwory wentylacyjne i został usunięty z laptopa. Zachowaj ostrożność, gdy nadmuchujesz wentylatory – jeśli sprawisz, że wentylatory będą się obracać zbyt szybko, mogą zostać uszkodzone. Dmuchaj w wentylatory pod różnymi kątami, używając krótkich podmuchów powietrza.

Po zakończeniu możesz ponownie przykręcić panel, podłączyć baterię i ponownie włączyć laptop. Twój sprzęt będzie działał ciszej i nie będzie podatny na wystąpienie znacznie poważniejszej awarii sprzętu w tym awaria dysku twardego, uszkodzenie płyty głównej.

Jeśli nie możesz otworzyć laptopa

Niezależnie od tego, czy chcesz zmodernizować swojego laptopa, czy po prostu go odkurzyć, producenci nie chcą, abyś otwierał ich we własnym zakresie. Ale kurz gromadzi się wewnątrz laptopa, niezależnie od tego, czy możesz go otworzyć samodzielnie, czy nie.

Nawet jeśli nie możesz go otworzyć, nadal możesz spróbować usunąć część tego kurzu. Najpierw zabierz laptopa w miejsce, w którym nie masz nic przeciwko zakurzeniu. Prawdopodobnie nie chcesz dmuchać kurzu na biurko lub łóżko.

Zdobądź puszkę sprężonego powietrza, skieruj ją na otwory wentylacyjne laptopa i daj im kilka krótkich uderzeń powietrza. Przy odrobinie szczęścia strumienie powietrza uwolnią część pyłu i uciekną z otworów wentylacyjnych laptopa. Nie wyrzucisz całego kurzu z laptopa, ale przynajmniej przestanie on zapychać otwory wentylacyjne, wentylatory i cokolwiek innego, do czego jest przyklejony. To nie jest idealny sposób na odkurzanie laptopa, ale może to być wszystko, co możesz zrobić we własnym zakresie.

Zachowaj przy tym ostrożność. Wdmuchuj powietrze w krótkich seriach, czekając pomiędzy, aby upewnić się, że nie obracasz wentylatora zbyt szybko.

Jak możemy Ci pomóc

Jeśli Twój laptop ma poważne problemy z przegrzaniem i nie możesz sam go wyczyścić. Być może będziesz musiał skontaktować się z naszym serwisem komputerowym Warszawa w celu naprawy. Skontaktuj się z nami a my postaramy się rozwiązać Twoje problemy z przegrzewającym się sprzętem.