Jak wybrać przeglądarkę internetową?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać przeglądarkę, ponieważ jest to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany program komputerowy. Czasy świetności Internet Explorera dawno już minęły i każdy z nas wybiera spośród dziesiątek konkurujących aplikacji. Pomimo tej różnorodności, zdecydowanie dominującą pozycją cieszy się Google Chrome. Czy jednak to rzeczywiście najlepszy wybór? Gdzie szukać wsparcie IT Warszawa, które pomoże nam podjąć dobrą decyzję?

Google Chrome 

Na polskim rynku dzierżąca około 70% udziałów przeglądarka powoli staje się standardem. To właśnie na jej silniku i na jej kodzie źródłowym bazują również niektóre konkurencyjne przeglądarki. Są nimi na przykład Opera, czy Edge. Silnik WebKit znajdziemy również w Applowskiej przeglądarce Safari. Mimo ogromnej popularności wzbudza ona jednak pewne kontrowersje, w związku z coraz bardziej liberalnym podejściem jej producenta (Google) do kwestii prywatności. Wiele osób oburza się, że aplikacja zbiera i wysyła do serwerów amerykańskiej korporacji ogromne ilości danych, które zostają następnie wykorzystywane w celach reklamowych. Sam kod źródłowy, na którym jest oparta jest otwartym oprogramowaniem. Możemy więc zajrzeć do kodu źródłowego, ale sama przeglądarka zawiera elementy własnościowego oprogramowania należącego do Google, co wzbudza wątpliwości. Jest to jednak jedna z najszybszych przeglądarek na rynku, w dodatku z racji na popularność to właśnie z nią są zgodne nowo powstające strony internetowe. 

Mozilla Firefox

To w pełni otwarta przeglądarka, która jest tak naprawdę jedyną realną alternatywą dla silnika Chrominium i opartych na nim przeglądarek. Obsługuje bardzo szeroką paletę rozszerzeń, motywów i wtyczek, co pozwala na wysoki stopień optymalizacji. Niewątpliwą zaletą jest bardzo rygorystyczne podejście do prywatności w internecie. Niekiedy spotyka się za nie z krytyką ze strony niektórych rządowych organizacji jak np. niedawno w Wielkiej Brytanii, ponieważ utrudnia inwigilowanie internautów. W czasach swojej świetności instalowana na ponad 30% komputerów na świecie, dziś jej udziały oscylują w granicach 10%.

Apple Safari

Bardzo sprawna i responsywna przeglądarka, niestety zarezerwowana wyłącznie dla komputerów firmy Apple. Mimo iż w dużej mierze współdzieli kod źródłowy z Google Chrome (m.in. bazuje na wspólnym silniku WebKit), to Apple dba o to, by nie zostawiała niepotrzebnych śladów naszej aktywności – tzw. fingerprints. Skorzystamy z niej na Macach i urządzeniach z iOS. 

Inne przeglądarki oparte na Chromium

Na rynku istnieje również sporo przeglądarek opartych na silniku Chromium, dzięki czemu zapewniają wysoką wydajność, obsługę wtyczek publikowanych z myślą o Chrome czy pełną zgodność ze standardami. Większość z nich, jak np. Egde od Microsoft, czy Opera oferują dodatkowe funkcje rozbudowujące ich funkcjonalność. Niektóre zaś, jak np. Brave zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. Żadne rozwiązanie oparte na Chromium nie może niestety zbliżyć się do poziomu Firefoxa.  To z powodu wbudowanego mechanizmu WebRTC, który jedynie w Firefoxie możemy wyłączyć (sprzyja pozostawianiu tzw. odcisków).

Dlaczego warto zainteresować się swoją przeglądarką?

Kiedy mamy wrażenie, że ładowanie stron internetowych trwa coraz dłużej, a przeglądanie zasobów Internetu staje się coraz bardzie męczące, powinniśmy zaktualizować naszą przeglądarkę. Decydując się na Firefoxa można zainstalować wtyczki blokujące reklamy (np. uBlock) czy utrudniające szpiegowanie (np. Ghostery). Powinno to przyspieszyć i uprzyjemnić przeglądanie internetu. 

Często problemem może być też np. kurz zalegający w systemie odprowadzającym ciepło z naszego laptopa. Wtedy warto skorzystać z usług, jakie może nam zaoferować serwis laptopów Warszawa Bielany, np. w zakresie czyszczenia układu chłodzącego. W sytuacji, gdy mamy problem z aktualizacją lub wyborem odpowiedniej przeglądarki, serwis świadczący usługi informatyczne Warszawa pomoże podjąć tę ważną decyzję. Od niej w dużej mierze zależy także nasze bezpieczeństwo w Internecie.