Jak dbać o domową elektronikę ?

jak dbać o elektronikęCzy warto mieć porządek w elektronice, którą zbierasz od lat ?. Od dłuższego czasu zastanawiamy się, co zrobić ze starym laptopem, który ciągle szwankuje? A może poplątane kable doprowadzają Cię do nerwicy? Czas to zakończyć! Zrób przegląd swoich urządzeń, aby utrzymać je w idealnym stanie przez wiele lat, ale także posprzątaj przestrzeń wokół siebie. Krótki poradnik jak dbać o domową elektronikę.

Co zrobić ze starym i nieużywanym sprzętem? Jak dbać o domową elektronikę.

W dzisiejszych czasach technologia szybko się rozwija, co oznacza, że ​​nowy sprzęt szybko gromadzi się w domu, podczas gdy stary ląduje na dnie szaf

Nie ma sensu przechowywać urządzeń, których już nie używasz. Z drugiej strony nie możesz też po prostu wyrzucić ich do kosza. W końcu sprzęt elektroniczny zawiera wiele szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają na środowisko. Więc co powinieneś zrobić? Masz do wyboru kilka rozwiązań takie jak:

  • Recykling – urządzenia, których nie można już uratować, należy poddać recyklingowi. Możesz to zrobić wyrzucając sprzęt w wyznaczone miejsca, oddając go w punkcie odbioru e-odpadów lub oddając do sklepu przy zakupie nowego urządzenia (choć nie każdy sklep chętnie przyjmuje wadliwą elektronikę).  Dzięki tym rozwiązaniom nie zaszkodzisz środowisku.
  • Naprawa – większość uszkodzonych urządzeń można przywrócić do stanu sprawnego. Jeśli masz w szafie kolekcję smartfonów z uszkodzonymi wyświetlaczami lub notebooków, które wymagają wymiany ekranu, przynieś je do naszego serwisu laptopów Warszawa. Zawsze możesz je również naprawić samodzielnie, zamawiając odpowiednie części zamienne przez Internet.  Demontaż – nawet jeśli całe urządzenie nie działa już prawidłowo, jego poszczególne elementy nadal mogą być używane.  Najlepszym przykładem są laptopy, z których warto usunąć np. napędy CD i DVD. Możesz z powodzeniem podłączyć je do nowszych modeli, które nie są już w nie domyślnie wyposażone.
  • Skorzystaj z działających funkcji – jeśli Twój stary smartfon nie radzi sobie już z codziennym, intensywnym użytkowaniem, zostaw go tylko z jednym zadaniem. Niech stanie się odtwarzaczem muzyki podłączonym na stałe do głośników, odbiornikiem sygnału monitoringu wideo lub pilotem do telewizora. Dzięki swojej wszechstronności nowoczesne telefony mogą być używane na wiele sposobów!
  • Upcycling – podobnie jak recykling, polega na ponownym wykorzystaniu danego urządzenia.  Tym razem chodzi jednak o zmianę charakteru jego użytkowania, co podniesie jego wartość. Z różnych rzeczy wyrzuconych podczas wiosennych porządków możesz zrobić np. regały, półki, wieszaki czy dekoracje do swojego domu.

Jak przechowywać kable w domu?

Ładowarki, zasilacze, power banki … Wszystkie te akcesoria to metry kabli, które przechowujesz w swoich szufladach. A o kablach chodzi o to, że notorycznie się plączą. Dopóki technologia nie pozwoli ci przejść do całkowicie „bezprzewodowego stylu życia”, musisz sobie z tym poradzić. Oto sprawdzone sposoby przechowywania kabli w mieszkaniu:

  • Domowy organizer – wystarczy pudełko na buty i kilka rolek papieru toaletowego. W każdej tubie umieszczonej w kartonowym pudełku można przechowywać jeden kabel. Dzięki takiemu rozwiązaniu nigdy się nie plączą i zawsze szybko znajdziesz tę, której potrzebujesz.
  • Klipsy na biurku – wiele problemów sprawia zwykle splątane kable na stanowisku pracy. W zależności od Twoich aktualnych potrzeb, urządzenia podłączane do laptopa na Twoim biurku mogą zawierać zasilacz, mysz, klawiaturę, monitor, słuchawki i całą masę sprzętu za pomocą wtyczki USB. Jak utrzymać te wszystkie kable w porządku? Przypinając spinacze do segregatorów na krawędzi blatu. Metalowe uchwyty wystające poza powierzchnię stołu doskonale nadają się do mocowania końcówek kabli.

Jak wyczyścić komputer z kurzu?

W gorączce porządków warto zadbać także o sprzęt elektroniczny, z którego korzystasz na co dzień, a zwłaszcza o komputer. Chociaż laptop nie będzie wymagał zbyt wiele pracy, być może będziesz musiał spędzić trochę czasu z jednostką biurkową.  Po otwarciu jego obudowy sięgnij po puszkę ze sprężonym powietrzem, która pozwoli dokładnie wyczyścić wnętrze komputera.  Skoncentruj się przede wszystkim na takich elementach, jak:

  • wentylator zasilacza,
  • wentylator chłodzący procesor,
  • przestrzeń wokół dysku twardego,
  • okolice wokół płyty głównej,
  • Układ chłodzenia karty graficznej.

Dzięki temu pozbędziesz się kurzu i innych drobinek, które wentylatory komputera zasysają do środka podczas swojej pracy.

Dobrym pomysłem jest również odłączenie wszystkich kabli od urządzenia i wyczyszczenie ich gniazd. Ten krok należy również wykonać w przypadku laptopa, a zwłaszcza jego gniazda zasilania.

Czas zacząć porządki! Jak dbać o domową elektronikę

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, organizując swój sprzęt elektroniczny. Jeśli okaże się, że potrzebujesz nowego ekranu, baterii lub zasilacza do przywrócenia urządzeniom ich dawnej świetności, skorzystaj z oferty naszego serwisu komputerowego. Tymczasem życzymy powodzenia w sprzątaniu!