Jak bezpieczne jest twoje hasło?

bezpieczne hasłoZastanów się nad hasłem – większość z nas używa tylko jednego, może dwóch haseł do wszystkiego i zastanów się, jak naprawdę jest bezpieczne. Możesz pomyśleć, że nikt nigdy nie zgadnie, jakie może być twoje hasło, chyba że popełnisz jeden z tych typowych błędów je wymyślając:

  • Krótkie– hasła krótsze niż sześć znaków są łatwiejsze do odgadnięcia niż dłuższe
  • Zbyt proste– używanie całych słów lub liczb, takich jak daty urodzin itp., Jest zaskakująco łatwe do złamania
  • Nie wyjątkowy– wielu z nas używa tego samego hasła, na przykład „hasło”
  • Zapisywanie haseł– łatwo zapomnieć hasła, ale jeśli je zapiszesz, ktoś może łatwo odkryć twoją listę, jeśli nie będziesz ostrożny
  • Nigdy nie zmieniasz hasła– nadal używasz tych samych haseł, które utworzyłeś na przełomie wieków? Kiepski pomysł!

Większość z nas nie jest tak ostrożna, jak nam się wydaje, rozważając bezpieczeństwo hasła. Czasem mogą minąć lata, zanim uświadomimy sobie, ile informacji zostało skradzionych przez hakerów, którzy weszli w posiadanie naszego hasła do usług typu Dropbox czy Google Drive. Podczas gdy nadal nie zdajesz sobie sprawy, że twoje hasło może być udostępniane online, a liczne konta przechwytywane regularnie.

Jak więc stworzyć bezpieczne hasło i chronić swoje konta internetowe?

Bądź całkowicie losowy

Jedną z metod jest złapanie ulubionej książki, wybranie losowej strony i zdania, a następnie użycie pierwszej litery każdego słowa. Jeśli zdanie brzmiałoby: „Szybki brązowy lis przeskakuje nad leniwym psem ”, hasło brzmiałoby Tqbfjotld – co jest wyjątkowe, bardzo przypadkowe i trudne do odgadnięcia!

Znaki, które warto stosować w haśle to:

  • Duże, małe litery
  • Cyfry
  • Znaki specjalne
  • Długość hasła minimu 8 znaków

Użyj funkcji resetowania hasła

Innym rozwiązaniem, które może być czasochłonne, jest generowanie resetowania hasła za każdym razem, gdy korzystasz ze strony internetowej. W takim przypadku musisz zapamiętać tylko adres e-mail i możesz utworzyć losowe hasło za każdym razem, gdy klikniesz link „zresetuj hasło”. Chociaż jest to dobry środek bezpieczeństwa, powolne odbieranie resetowanych wiadomości e-mail na skrzynkę odbiorczą może być powolne.

Pozwól, aby Menedżer haseł wykonał za Ciebie ciężką pracę

Zalecanym sposobem tworzenia bezpiecznych haseł jest użycie Menedżera haseł, takiego jak 1Password (link do strony internetowej). Menedżery haseł umożliwiają tworzenie całkowicie losowych haseł i zapisują je dla Ciebie w chronionym „skarbcu”. Musisz tylko zapamiętać jedno „Hasło główne”, aby zalogować się do oprogramowania i uzyskać dostęp do tego, czego potrzebujesz.

Dodatkową zaletą korzystania z Menedżera haseł jest to, że oprogramowania można często używać na wszystkich urządzeniach podłączonych do Internetu. A więc nawet jeśli korzystasz ze smartfona lub tabletu, nadal masz bezpieczny dostęp do haseł.

Niezależnie od tego, w jaki sposób utworzysz bezpieczne hasło, pamiętaj o jego dość częstej zmianie (zalecamy kwartalne) i nigdy nie udostępniaj go nikomu. Wystarczy kilka prostych zmian, aby chronić Cię i Twoje dane osobowe przed hakerami i oszustami.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik dotyczący bezpieczeństwa haseł okazał się przydatny. Jeśli potrzebujesz pomocy w skonfigurowaniu Menedżera haseł i zsynchronizowaniu go na wszystkich urządzeniach, oferujemy obecnie 10% zniżki. Podaj „Hasło”, gdy skontaktujesz się z nami pod numerem 504617837.