Hub usb czy stacja dokująca ?

hub usbHUBy oraz stacje dokujące – czy warto?

Laptop, ultrabook czy netbook, to urządzenia służące do pracy. Są to urządzenia stricte mobilne i najczęściej tak wykorzystywane. Często jednak musimy na nich pracować w domu. Żeby było to wygodne, powinniśmy przede wszystkim zadbać o nasz wzrok, wygodną postawę przy komputerze oraz dostęp do urządzeń. Praca na laptopie w domu nie należy do najwygodniejszych, nie mówiąc już o netbooku czy ultrabooku lub macbooku. Dlatego też, producenci przygotowali specjalistyczne stacje dokujące do tych urządzeń. 

Czym jest HUB USB a czym stacja dokująca

Możliwość zrobienia z urządzenia mobilnego stacjonarnego, daje nam znacznie większe możliwości wykorzystania urządzenia. Dlatego też producenci przygotowali swoje komputery przenośne tak, aby można było je „zdokować”. Specjalne gniazda dokujące posiadają urządzenia marki DELL oraz niektóre urządzenia LENOVO, natomiast pozostałe można „zadokować” stosując HUB. 

Stacja dokująca to nic innego, jak specjalna stacja, posiadająca dedykowane gniazdo do danego urządzenia. W stacji tej znajdują się:

  • przyciski uruchamiające i wyłączające urządzenie,
  • gniazda oraz porty pozwalające podpiąć urządzenia peryferyjne,
  • specjalne kontrolki pokazujące stan urządzenia, 
  • często dodatkowe wentylatory, chłodzące laptopa.

HUB, to urządzenie, które podłączane jest do portu USB-C, czyli portu, który odpowiada za zasilanie. Jest to swoista przejściówka, która służy do tego samego co stacja dokująca, z tą różnicą, że może być wykorzystywana w każdym urządzeniu z portem USB C. Również posiada:

  •  gniazda oraz porty pozwalające podpiąć urządzenia peryferyjne,
  •  może służyć jako przedłużacz i pozwala na ładowanie urządzenia,
  •  posiada dodatkowe kontrolki sprawdzające poziom naładowania urządzenia, stan baterii.

Czy warto kupić HUBa USB lub stację dokującą

Zastanawiacie się Państwo na pewno, czy warto kupić HUB lub stację dokującą. Otóż tak, warto. Nie jest to drogie urządzenie, wręcz przeciwnie, koszt nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Dodatkowo taka stacja dokująca znacząco ułatwia posługiwanie się takim urządzeniem jak laptop lub też ultrabook. 

Najważniejsze jest to, aby właściwie dobrać HUBa lub stację dokującą. Niewłaściwy wybór, może skutkować nawet uszkodzeniem urządzenia lub też spaleniem zasilacza. Dlatego też pomoże w tym firma STEP-TECH https://pogotowie-komputery.pl/kontakt/

Jeśli chodzi o HUBy lub stacje dokujące, szczególnie przydatne są one w takich urządzeniach jak ultrabooki. Tam bowiem, liczba gniazd USB lub HDMI jest naprawdę bardzo ograniczona. To natomiast powoduje, że HUB doskonale sprawdzi się, gdy chcemy pracować na dużym monitorze, wygodnej klawiaturze lub podłączyć głośniki bądź drukarkę. Kupno HUBa lub stacji dokującej jest więc wskazane, szczególnie jeśli długo pracujemy na laptopie czy ultrabooku stacjonarnie. W ten sposób będziemy mogli pracować wygodnie, a przede wszystkim bez szkody dla naszych oczu czy kręgosłupa.