Ekonomiczne zestawy do grania – co wybrać i co kupić

Ekonomiczne zestawy do graniaNastały trudne czasy dla nas wszystkich. Pandemia wirusa panuje, a tymczasem producenci gier i seriali telewizyjnych zacierają ręce. Kwarantanny to najlepszy czas dla nich, kiedy to mogą pochwalić się znacznym wzrostem sprzedaży. W dobie, gdy PlayStation 4 powoli ustępuje pola zapowiedzianej już 5 części konsoli, może warto zainwestować w komputer do grania? Nie musimy wcale na niego wydawać dużych pieniędzy, wbrew pozorom, wystarczy nieco ponad 2000 aby cieszyć się możliwością gry w najnowsze tytuły. 

Opis zestawu pomogli nam przygotować specjaliści ze STEP-TECH Pogotowie Komputerowe Warszawa.

AMD Ryzen – tańszy i dający duże możliwości

Jak zawsze, tak i teraz budowę zestawu komputerowego zaczyna się od procesora. Jeszcze 3-4 lata temu Intel całkowicie dominował rynek, pokrywając ponad 80% zapotrzebowania na procesory i tym samym, narzucając niejako wyższe ceny. Dziś natomiast, sytuacja przedstawia się zgoła inaczej, dzięki AMD Ryzen, serii procesorów AMD, które doskonale wbiły się w sektor branży gier. Dzięki doskonałym parametrom i:

  • niskiej cenie,
  • wysokiej wydajności,
  • stabilnej pracy,
  • możliwości podkręcania.

Procesory te stały się obecnie chętniej kupowane niż procesory Intela, właśnie z powodu powyższych podpunktów. Dodatkowo AMD wprowadził bardzo agresywną politykę cenową, połączoną z rozwojem swoich procesorów, dzięki czemu otrzymaliśmy doskonały sprzęt. W dobrej cenie i z perspektywą dosyć dużego rozwoju w najbliższej przyszłości. 

Wydajna i mocna płyta główna oraz karta graficzna

W przypadku wykorzystania takich procesorów jak AMD kluczowym elementem staje się bardzo wydajna i funkcjonalna płyta główna. Najważniejsze jest jednak to, aby płyta główna była stabilna. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że jej praca musi gwarantować stabilność pracy procesora, karty graficznej oraz pamięci RAM. Tak naprawdę od stabilności płyty głównej zależy to, w jaki sposób będzie możliwa praca całego komputera. Sam procesor, jakim jest Ryzen, jest procesorem bardzo wydajnym, pod warunkiem, że płyta główna jest odpowiednia. W tym przypadku kluczowe jest więc zastosowanie takiej płyty, która zapewni stabilne działanie procesora. 

Sama karta graficzna przy tworzeniu komputera do gier jest elementem, na którym nie można oszczędzać. Ze względu na to, że od jej wydajność zależy również liczba klatek wyświetlanych na sekundę w grach oraz to, jak gra będzie wyglądała. Dobranie właściwej karty do procesora oraz odpowiedniej, stabilnie działającej płyty głównej. Jest elementem kluczowym, jeżeli chcemy uzyskać wydajność w grach, która będzie zadowalała gracza. 

Szybki dysk SSD – Ekonomiczne zestawy do grania

Te cudowne urządzenia skracają długi czas uruchamiania, przyspieszają ładowanie programów i gier i ogólnie sprawiają, że komputer czuje się szybko. Ale nie wszystkie dyski półprzewodnikowe są sobie równe. Najlepsze dyski SSD oferują solidną wydajność w przystępnych cenach – lub, jeśli cena nie jest przedmiotem, niezwykle szybkie prędkości odczytu i zapisu. Wiele dysków SSD ma 2,5-calową obudowę i komunikuje się z komputerami PC przez te same porty SATA, które są używane przez tradycyjne dyski twarde. Ale na najnowocześniejszych dyskach NVMe (Non-Volatile Memory Express) znajdziesz małe „gumowe” dyski SSD, które pasują do połączeń M.2 na nowoczesnych płytach głównych, dyski SSD, które są umieszczone na adapterze PCIe i są umieszczone na płycie głównej jak karta graficzna lub karta dźwiękowa

Ekonomiczne zestawy do grania – jaki zasilacz

Oczywiście jest to równie ważny komponent. Nawet w tanim zestawie nie można pozwolić sobie na montaż najtańszego zasilacza. Zwróćmy uwagę na śrdni segment tych elementów bazowych komputera.