Dlaczego laptop się zawiesza ?

nagła awaria laptopaNagła awaria laptopa bywa problemem niezwykle frustrującym zwłaszcza jeśli Twój codziennie się wyłącza lub zawiesza. Niediagnozowane awarie mogą prowadzić do utraty danych, uszkodzenia plików, a nawet uszkodzeń laptopa. Wskazanie źródła problemu może pomóc w uniknięciu zakupu nowego komputera lub konieczności kosztownej naprawy. Jeśli często zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego mój komputer regularnie się zawiesza? Serwis Laptopów Warszawa Step-Tech postara odpowiedzieć na to pytanie w tym krótkim wpisie.

POWODY, DLA KTÓRYCH TWÓJ KOMPUTER LUB LAPTOP ULEGA AWARII

Awaria laptopa może się zdarzyć w każdym momencie Twojej pracy. Może wystąpić niespodziewanie pewnego dnia bez żadnego ostrzeżenia. Na szczęście, bez względu na to, czy pojawia się niebieski ekran błędu śmierci, czy urządzenie ma problemy ze stabilnym działaniem; istnieje prawdopodobnie uleczalna przyczyna. Poniżej przedstawiliśmy niektóre z bardziej powszechnych problemów z laptopem

PRZEGRZANIE LAPTOPA

Działający laptop musi się do pewnego stopnia nagrzać podczas pracy. Jednak zbyt duża temperatura może być sygnałem ostrzegawczym i często jest głównym winowajcą zawieszeń i awarii komputera. Chociaż komputery są wyposażone we wbudowany wentylator, który zapobiega przegrzaniu, łatwo jest zebrać kurz, żywność i inne cząsteczki, co może spowodować awarię wentylatora. Zablokowane otwory wentylacyjne również mogą być powodem do niepokoju. Jeśli Twój laptop lub komputer PC nie ma odpowiedniego przepływu powietrza, wewnętrzne komponenty sprzętowe mogą się przegrzać, przestać działać i ostatecznie wyłączyć się lub ulec awarii.

NAGŁA AWARIA LAPTOPA – PROBLEMY SPRZĘTOWE 

Wadliwy dysk twardy może być również odpowiedzialny za regularne zawieszanie się komputera i awarie. Dyski magnetyczne mogą szybko się zużywać, co ostatecznie powoduje, że programy komputerowe działają wolno lub nie ładują się poprawnie. Chociaż nie zawsze łatwo jest zidentyfikować problemy z dyskiem twardym, słyszenie uporczywych dźwięków klikania lub występowanie błędów ponownego uruchamiania może być wskazówką. Jeśli podejrzewasz, że to jest przyczyną lub nie masz pewności, skonsultuj się z naszym specjalistą od naprawy komputerów. Może być konieczne utworzenie kopii zapasowej plików na dysku alternatywnym.

ZŁOŚLIWE OPROGRAMOWANIE

Wirusy, trojany i inne niechciane oprogramowanie mogą łatwo uszkodzić system operacyjny. Aby wykluczyć to jako możliwą przyczynę, spróbuj uruchomić oprogramowanie anty-malware, takie jak Malwarebytes, aby wykryć potencjalne zagrożenia. Jeśli jest to główny problem, awarie powinny się zmniejszyć po usunięciu złośliwego oprogramowania .

AWARIA ZASILANIA LAPTOPA

Jeśli wykluczyłeś najczęstszych winowajców i nadal drapiesz się po głowie, spróbuj zwrócić uwagę na  zasilacz komputera czy laptopa, czy gniazdo zasilania laptopa. Niewyjaśnione wyłączenia i ponowne uruchomienia mogą sygnalizować słaby zasilacz, który nie przekazuje wystarczającej mocy do urządzenia. W przypadku wielu osób może się to zdarzyć po zainstalowaniu zewnętrznych dysków twardych, które pobierają zbyt dużo energii lub nawet w wyniku niewłaściwej obsługi.

ŚRODKI ZAPOBIEGAWCZE, KTÓRE MOŻESZ PODJĄĆ

Podobnie jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, dbanie o komputer i inwestowanie w regularne czyszczenie i konserwację to najlepszy sposób, aby zapobiec jego awariom. Aby Twoje urządzenie pozostało w doskonałym stanie, zalecamy:

  • Upewnij się, że nie ograniczasz przepływu powietrza do komputera
  • Sprawdź, czy wentylatory działają płynnie
  • Zainwestuj w narzędzie do monitorowania temperatury procesora
  • Zapewnij aktualność oprogramowania zabezpieczającego i systemu operacyjnego
  • Uruchom diagnostykę dysku twardego

Chociaż omówiliśmy wiele bardziej znanych przyczyn awarii komputera, nadal istnieje wiele innych powodów, dla których komputer może sprawiać Ci problemy. Aby uzyskać fachowe usługi rozwiązywania problemów i warsztatów naprawczych, skontaktuj się z naszym najbliższym oddziałem rozwiązywania problemów z komputerem i laptopa. Od czyszczenia urządzenia po tworzenie kopii zapasowych danych i naprawy — oferujemy różne usługi, które pomogą Ci zdiagnozować problem i przywrócić działanie urządzenia.