Dlaczego klawiatura laptopa nie działa?

klawiatura laptopa nie działaJeśli klawiatura laptopa nie działa, może to stanowić problem, zwłaszcza jeśli używasz laptopa do pracy lub nauki zdalnej. Gdy nie masz zapasowego laptopa, do którego mógłbyś podłączyć kabel USB, masz kłopoty. Jak możesz sprawdzić, co jest nie tak z klawiaturą i czy możesz zrobić coś, aby to naprawić?

Klawiatura twojego laptopa nie reaguje?

Może się tak zdarzyć z wielu powodów. Najczęściej klawiatura przestaje reagować, gdy jest brudna. Między klawiszami mogą utknąć drobinki kurzu lub resztki jedzenia, które nie reagują na dotyk. Ekstremalna sytuacja ma miejsce, gdy zdarzy ci się wylać trochę płynu na laptop. A zdarza się to dość często, wbrew temu, co mogłoby się wydawać. W rezultacie niektóre elementy laptopa mogą ulec uszkodzeniu.

Czasami powodem, dla którego klawiatura nie działa, jest usterka techniczna. Może to być BIOS lub Windows. Jeśli to drugie, możesz napotkać pewne wady sterownika odpowiedzialnego za obsługę klawiatury. A czasami winne są niewłaściwe ustawienia.

Jak mogę sprawdzić, dlaczego klawiatura laptopa nie działa?

Aby zdiagnozować problem, musisz bliżej przyjrzeć się następującym elementom:

  • Zacznij od aspektów mechanicznych. Prawdopodobnie klawiatura nie reaguje lub reaguje z opóźnieniem, gdy pod klawiszami dostanie się jakiś brud. Odwróć laptopa do góry nogami i delikatnie nim potrząśnij. Cząsteczki mogą wypaść i to może rozwiązać problem z klawiaturą. Dobrym pomysłem jest również czyszczenie klawiatury laptopa sprężonym powietrzem. To dość łatwy sposób na pozbycie się okruszków, które utknęły pod przyciskami.
  • Następną rzeczą jest sprawdzenie laptopa pod kątem usterek technicznych. Najpierw spójrz na BIOS. Uruchom ponownie komputer (jeśli masz szczęście, wystarczy, że klawiatura ponownie zareaguje), a gdy system się uruchomi, wejdź do BIOS-u. Zwykle robisz to, naciskając kombinację klawiszy Delete, Escape, F2 lub innych klawiszy funkcyjnych. Jeśli laptop nie odpowiada, konieczna może być wymiana klawiatury. Ale jeśli uda ci się wejść do BIOS-u, oznacza to, że jest to usterka systemowa.
  • Teraz musisz sprawdzić, czy zainstalowane sterowniki są poprawne. Otwórz Menedżera urządzeń i rozwiń menu Klawiatura. Uważaj na żółtą ikonę. Ale nawet jeśli go nie widzisz, możesz ponownie zainstalować sterownik. Wystarczy, że usuniesz obecny, a po ponownym uruchomieniu laptopa system zainstaluje go od nowa. Możesz również upewnić się, że masz najnowszą wersję programu uruchomioną przez dostawcę. Aby być po bezpiecznej stronie, spójrz na odpowiednią stronę internetową, aby sprawdzić aktualizacje.
  • Problem może być również związany z ustawieniami systemu. W takim przypadku klawiatura prawdopodobnie zareaguje, ale daleko jej do płynnej pracy. Sprawdź takie opcje, jak częstotliwość powtarzania i opóźnienie, klawisz filtrowania, możesz również spróbować zmienić język lub układ klawiatury.
  • Wreszcie możesz zdemontować laptopa. Jeśli czujesz się kompetentnie, możesz sprawdzić połączenie między klawiaturą a płytą główną. W tym celu wyjmij i odłącz klawiaturę. Następnie podłącz go ponownie, upewniając się, że kabel taśmowy jest we właściwej pozycji.

Jeśli to nadal nie pomoże, prawdopodobnie będziesz musiał wymienić klawiaturę.

Wymiana klawiatury w laptopie

Jeśli klawiatura nie działa prawidłowo należy ją wymienić. Zwykle zaczynasz od zakupu zamiennika. Wybierając klawiaturę kieruj się układem klawiszy, rodzajem zaczepów oraz długością i kształtem kabla. Jeśli znasz markę, serię i model swojego laptopa, z łatwością znajdziesz odpowiedni produkt.

Jeśli chcesz wymienić klawiaturę, należy postępować zgodnie z procedurą:

  • Najpierw odłącz komputer od źródła zasilania, obróć go do góry nogami i wyjmij baterię.
  • Następnie wykręć śruby mocujące klawiaturę.
  • Obróć laptopa i zaklinuj sekcję, która zakrywa śruby. Usuń śruby, gdy je zobaczysz.
  • Delikatnie podnieś klawiaturę, otwórz blokadę i odłącz kabel.
  • Włóż zamiennik, powtarzając powyższe kroki w odwrotnej kolejności.