Czyszczenie systemu Windows 10 – jakie to proste

Jak wyczyścić system Windows 10?

czyszczenie systemu windowsWindows 10 ma nowe, łatwe w użyciu narzędzie do zwalniania miejsca na dysku na twoim komputerze. Usuwa pliki tymczasowe, dzienniki systemowe, poprzednie instalacje systemu Windows i inne pliki, które prawdopodobnie nie są już potrzebne i zajmują tylko miejsce. Czasem też powodując spowolnione działanie systemu operacyjnego. Ten krótki artykuł podpowie jak wykonać we własnym zakresie czyszczenie systemu Windows 10.

Narzędzie o którym mowa jest dostępne od aktualizacji z kwietnia 2018 r . Działa podobnie do starego narzędzia Oczyszczanie dysku , ale jest częścią nowoczesnego systemu Ustawienia, dostępnego z poziomu menu start i jest nieco szybszy w użyciu od poprzednika.

Aby znaleźć to nowe narzędzie, przejdź do Ustawienia> System> Pamięć. Kliknij link „Zwolnij miejsce teraz”. Jeśli nie widzisz tej opcji potrzebna będzie aktualizacja z kwietnia 2018 r., która nie została jeszcze zainstalowana na twoim komputerze.

Jak system Windows 10 oczyszcza dysk

System Windows automatycznie skanuje komputer w poszukiwaniu niepotrzebnych danych, które można usunąć, aby zwolnić miejsce. W przeciwieństwie do starego narzędzia do czyszczenia, ten ekran pokazuje tylko dane, które można faktycznie usunąć, i skanuje jednocześnie pliki użytkownika, takie jak Kosz i dane systemowe, takie jak stare instalacje systemu Windows.

Co można usunąć z systemu

Przewiń listę i sprawdź różne typy danych, które chcesz usunąć. Windows pokazuje dokładnie, ile miejsca zwolnisz, usuwając każdy typ danych. Możesz usunąć wszystkie te elementy powodując oczyszczenie systemu ze zbędnych śmieci. Na przykład „Pliki dziennika aktualizacji systemu Windows” i „Pliki raportów błędów systemu Windows utworzone przez system” są przydatne tylko wtedy, gdy na komputerze występują problemy. Jeśli wszystko działa poprawnie, możesz je usunąć.

Zachowaj ostrożność, zaznaczając tutaj opcję „Kosz”. Spowoduje to usunięcie wszystkich usuniętych plików z Kosza. Przed zaznaczeniem tej opcji upewnij się, że nie chcesz odzyskać żadnych plików z tego miejsca.

Po dużej aktualizacji, takiej jak sama aktualizacja z kwietnia 2018 czy maja 2019 r., zachowuje się kopia instalacji systemu sprzed aktualizacji. Jeśli komputer działa poprawnie za pomocą narzędzia do oczyszczania można pozostałości po poprzednich aktualizacjach swobodnie usunąć. Po usunięciu tych plików nie będzie można powrócić do poprzedniej wersji systemu Windows 10, ale system Windows automatycznie usuwa te pliki po 10 dniach. Jeśli komputer nie działa poprawnie, możesz cofnąć zmiany wprowadzone przez te aktualizacje.

Ile trwa czyszczenie systemu Windows 10

Windows pokazuje, ile całkowitej przestrzeni zostanie zwolnione u góry ekranu. Kliknij „Usuń pliki”, aby usunąć wybrane dane. W zależności od ilości danych do usunięcia – może to potrwać kilka minut, aby zakończyć ten proces. Bądź cierpliwy.

Inne programy do czyszczenia systemu Windows 10

Istnieją też inne programy, które służą do czyszczenia oprogramowania, przeglądarek i znanych programów zainstalowanych na Twoim komputerze. Najpopularniejsze z nich to

Ccleaner
Odkurzacz

Skontaktuj się z nami jeśli masz problemy ze swoim komputerem, laptopem. Nasz serwis komputerowy Warszawa pomoże zoptymalizować system, odzyskać miejsce na dysku, usunąć niepotrzebne pliki i programy.