Czyszczenie laptopa po zalaniu

zalany laptopCzyszczenie laptopa po zalaniu to poważna sprawa i często bardzo kosztowna w wykonaniu. Zwłaszcza jeśli to drogi laptop gamingowy czy macbook. Ale nie ma sensu płakać nad rozlanym mlekiem kiedy wciąż masz szansę uratować swój sprzęt. Najważniejsza jest szybka i ukierunkowana reakcja po zalaniu.  Mamy dla Ciebie garść wskazówek na wypadek zalanego laptopa!

Czyszczenie laptopa po zalaniu

Możesz pomyśleć, że każdy płyn rozlany na laptopie jest tak samo szkodliwy jak wszystkie inne. W tym miejscu się mylisz — komponenty laptopa będą bardziej narażone na kontakt z cukrem, alkoholem lub napojami gazowanymi niż w przypadku zalania rozlaną wodą. Dodatki wnikają w głąb struktury Twojego laptopa i mogą wchodzić w szkodliwe reakcje chemiczne z elektroniką, co może zniszczyć układy Twojego urządzenia.

Jeśli opóźnisz wyłączenie MacBooka w celu jego wyczyszczenia, wzrasta ryzyko korozji elektrochemicznej. Dzieje się tak, gdy płyn elektrolityczny wpływa na metalowe części urządzenia. Proces zwiększa również ryzyko niebezpiecznego zwarcia. Dlatego, gdy Twój laptop jest zalany, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to odłączyć go od zasilania i postaraj się odłączyć wbudowaną baterię.

Czyszczenie laptopa po zalaniu Warszawa – co robić?

Wyłącz komputer tak szybko, jak to możliwe. Jeśli nadal działa, zamknij system prawidłowo, aby uniknąć utraty danych. Możesz także nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania ponad 4 sekundy. Następnie wyjmij baterię  lub – jeśli Twój model jest wyposażony w zintegrowaną baterię – zresetuj urządzenie, aby wyłączyć baterię. Dobrym pomysłem jest również odłączenie od laptopa wszystkich innych urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz, klawiatura czy głośniki.

Po wyłączeniu laptopa umieść go w odpowiedniej pozycji, aby upewnić się, że płyn wycieknie. Zazwyczaj konieczne jest położenie laptopa do góry nogami na chłonnym ręczniku papierowym  lub szmatce. Pamiętaj o ochronie ekranu – ten element jest najbardziej narażony na uszkodzenia w przypadku zalania laptopa. Odchyl ekran daleko do tyłu i upewnij się, że nie ma kontaktu z wyciekającą wodą.

Cały czas działaj szybko i zdecydowanie. W przeciwnym razie możesz rozlać płyn na całe urządzenie i zwiększyć zakres szkód.

Aby wysuszyć laptopa   , musisz zebrać całą swoją cierpliwość. Może trwać mniej niż godzinę lub kilka godzin – wszystko zależy od tego, ile płynu dostało się do twojego urządzenia. Ważny jest również rodzaj płynu. Gdyby to była woda, wystarczy poczekać, aż wyparuje. Jeśli to było coś słodkiego, będziesz musiał zdemontować urządzenie i wyczyścić podzespoły. Możesz tesz skorzystać z pomocy naszego serwisu laptopów, który wyczyści Twój sprzęt za Ciebie.

Czyszczenie laptopa po zalaniu – pierwsza pomoc

Gdy laptop jest już suchy, możesz zacząć liczyć swoje straty. Jeśli wiesz, zdemontuj urządzenie i przystąp do czyszczenia poszczególnych elementów. W tym celu będziesz potrzebować:

  • woda destylowana,
  • alkohol izopropylowy,
  • Szczoteczka do zębów,
  • patyczki kosmetyczne,
  • chusteczki higieniczne.

Możesz także użyć suszarki (niska temperatura!) i sprężonego powietrza.

Zetrzeć wszelkie ślady korozji alkoholem izopropylowym rozcieńczonym w wodzie destylowanej. Szczoteczka do zębów i patyczki kosmetyczne pomogą usunąć uporczywe zabrudzenia z ukrytych zakamarków elektroniki laptopa. Po wysuszeniu wszystkich komponentów złóż ponownie laptopa i spróbuj go ponownie włączyć.

Jeśli nie czujesz się na siłach, dobrze jest odwiedzić serwis i zostawić laptopa w rękach ekspertów. Ma to na celu uniknięcie niepotrzebnych uszkodzeń. W naszym serwisie laptopów Warszawa Twoim urządzeniem zajmą się profesjonaliści.

A jeśli straty są nieodwracalne…

Może się zdarzyć, że niektóre elementy zalanego laptopa nie przetrwają. W tej sytuacji będziesz musiał poszukać zamiennika. I jeszcze raz – możesz samodzielnie wymienić zniszczony element lub poprosić ekspertów, aby zrobili to za Ciebie. Zawsze możesz zwrócić się do naszego serwisu z uszkodzonym ekranem, baterią płyty głównej i innymi elementami. Skontaktuj się z nami, by uzyskać pomoc w naprawie Twojego laptopa.