Czyścimy i przyspieszamy system Windows

jak przyspieszyć system windowsJak przyspieszyć system Windows?

Windows jest to system operacyjny, który odpowiada za zarządzanie całym komputerem. W systemie przechowywane są informacje tymczasowe oraz trwałe, na temat aplikacji, zarówno tych, których używamy na co dzień, jak również tych, które już dawno usunęliśmy. Kilkumiesięczny system operacyjny, to system, który posiada już „w sobie” dużą ilość niepotrzebnych plików oraz informacji. Powoduje to jego „zapychanie się” i wolniejszą pracę. Jak bezpiecznie i efektywnie system oczyścić? We współpracy ze STEP-TECH Pogotowie Komputerowe – https://pogotowie-komputery.pl/serwis-komputerowy/ , przygotowaliśmy dla Was mały poradnik jak przyspieszyć system Windows.

Czym grozi zapchanie systemu

System operacyjny jest niczym mózg komputera. Odpowiedzialny jest za wydawanie poleceń oraz realizację ich. Jeżeli dopuścimy do tego, aby rozrósł się on zbyt mocno, lub żeby pamięć komputera została zajęta przez niepotrzebne procesy. Możemy spowolnić działanie nie tylko systemu, ale i całego komputera nawet o 90%. Dodatkowo nadmierne zapchanie systemu, powoduje, że liczba procesów działających w tle gwałtownie wzrasta, to natomiast obciąża procesor, zasilacz, płytę główną oraz dysk, skracając i to drastycznie ich funkcjonalność.
Zapchanie systemu jest bardzo pospolite, szczególnie wśród użytkowników, którzy mają małe doświadczenie lub nie mają go wcale. Czyszczenie systemu, może być jednak niebezpieczne dla jego prawidłowego działania.

Jak i czym czyścić system operacyjny

Zacznijmy od tego, że czyszczenie i konserwacja systemu operacyjnego, nie powinna być przeprowadzana przez osoby, które nie posiadają doświadczenia i odpowiedniej wiedzy.

Czyszczenie systemu opiera się na usunięciu starych, zalegających plików, wyeliminowaniu procesów z opcji „Autostart”, wyczyszczeniu rejestru, a także pozbyciu się plików tymczasowych. Jest to proces, który wymaga wiedzy, dlatego, jeśli nam jej brakuje, skorzystajmy z oferty STEP-TECH Serwis Komputerowy – https://pogotowie-komputery.pl/kopie-zapasowe-danych/

Czyszczenie plików tymczasowych – jak przyspieszyć system Windows

Czyszczenie systemu najlepiej rozpocząć od wyczyszczenia starych plików tymczasowych oraz wszelkiego rodzaju plików cookies. Kiedy zwolnimy nieco miejsca na dysku, również system zacznie prężniej działać. Kolejny krok, to czyszczenie i usuwanie zbędnych procesów działających w tle. Każdy proces wymaga przyjrzenia się, tak aby przypadkiem nie zamknąć lub trwale nie usunąć procesu, który jest niezbędny do działania systemu.
Kolejny krok, to pozbycie się starych plików śmieci oraz danych zapisanych w rejestrze, które są nam już niepotrzebne. W tym celu możemy zakupić, lub darmowo pobrać oprogramowanie. Pamiętajmy o tym, że takie oprogramowanie również wymaga odpowiedniej wiedzy, szczególnie gdy czyścimy rejestr.

Konserwacja systemu i kopia zapasowa

Zasadniczo, temat kopii zapasowej powinniśmy poruszyć na samym początku. Jednak z pewnych względów zostawiamy ją na koniec. Konserwacja systemu polega między innymi na utworzeniu jego kopii zapasowej. My zalecamy zrobić taką kopię dwukrotnie. Pierwsza z nich wykonana będzie przed rozpoczęciem czyszczenia systemu. Druga natomiast, już po i zastąpi tą pierwszą. Pierwsza posłuży nam w przypadku konieczności ratowania systemu po pomyłce, druga natomiast będzie idealna w razie późniejszych problemów z systemem.
Zaleca się wykonanie czyszczenia systemu przynajmniej raz na dwa miesiące. Bez odpowiedniej wiedzy jednak lepiej zwrócić się w tej kwestii do specjalistów.