Co to jest VPN?

co to jest vpnDla niektórych pracowników przejście z pracy w biurze do środowiska domowego może nie być wielkim problemem. Wymagającym tak naprawdę jedynie sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy, która mogłaby zostać wykonana z dowolnego miejsca, o ile istnieje stabilne połączenie internetowe. Jednak w przypadku większości pracowników, którzy zazwyczaj pracują w biurze, do pełnego wykonywania zadań wymagane jest połączenie z serwerem sieci prywatnej. To tutaj sprawdzają się wirtualne sieci prywatne.

Co to jest VPN

VPN (wirtualna sieć prywatna) to bezpieczne, szyfrowane połączenie między dwiema sieciami lub między użytkownikiem i siecią. Dzięki sieci prywatnej można anonimowo przeglądać Internet.  Sieć VPN można obrazowo przedstawić jako autostradę cyfrową, po której śmigasz na swoim stylowym „cybermotocyklu”. Odwiedzasz ulubione witryny, robisz zakupy w sklepach, sprawdzasz swoje dane, czytasz wiadomości z ulubionych źródeł, grasz w gry i robisz wiele innych rzeczy.

Sieci VPN są obecnie szczególnie potrzebne — w każdej nowoczesnej kawiarni liczba laptopów dorównuje liczbie zamówionych latte. Publiczny hotspot Wi-Fi to istny raj dla hakerów. Jeśli lubisz przeglądać Internet, sącząc kawę, używaj sieci VPN. Ochroni Cię przed próbami śledzenia przez hakerów korzystających z tego samego hotspotu Wi-Fi

Dlaczego wirtualna sieć prywatna brzmi znajomo?

Jeśli już wiesz, co to jest VPN, jest to prawdopodobnie spowodowane jednym z poniższych powodów:

  • Jesteś osobą obeznaną z informatyką lub ogólnie znającą się na technologii.
  • Naprawdę martwisz się o bezpieczeństwo w Internecie.
  • Użyłeś go do oglądania wersji Netflix z innego kraju.

Jak wykorzystać VPN na swoją korzyść

Przed wybuchem koronawirusa głównym punktem sprzedaży VPN była ich zdolność do poprawy prywatności i bezpieczeństwa użytkowników w Internecie. Zwykle, gdy osoba włącza usługę VPN, łączy swój komputer z siecią serwerów obsługiwaną przez VPN. Następnie przechodzi cały jej własny ruch sieciowy. Z pominięciem rejestrowania adresu IP osoby przez witryny internetowe, do których uzyskuje dostęp użytkownik, zostanie zapisany adres IP serwera VPN. Mówiąc najprościej, sieci tego typu maskują informacje identyfikujące komputery swoich użytkowników, zmieniając adres IP.  Firmy świadczące usługi doradcze w zakresie cyberbezpieczeństwa, ostrzegają, że ​​szpiegostwo jest bardzo realnym zagrożeniem dla firm prawniczych.

Wiele firm korzysta już z rozwiązań tego typu, aby uniemożliwić niewłaściwym osobom próbę uzyskania dostępu do ich serwerów. To samo oprogramowanie może być używane do umożliwienia pracownikom z odpowiednimi poświadczeniami logowania. Uzyskiwania w ten sposób dostępu do sieci z komputera stacjonarnego czy laptopa.

Tworzenie własnej sieci prywatnej

Jak więc stworzyć VPN dla swoich potrzeb zawodowych? Jeśli Twoja firma ma dział IT, prawdopodobnie skonfiguruje to za Ciebie i będzie wymagać użycia aplikacji klienckiej VPN w celu uzyskania dostępu do sieci. Jednak możliwe jest również ustanowienie VPN bezpośrednio przez Windows 10. Po prostu przejdź do zakładki „Wszystkie ustawienia”, przejdź do sekcji „Sieć i Internet”, a następnie kliknij „VPN”. Na końcu „Dodaj połączenie VPN” , gdzie zostaniesz poproszony o podanie następujących informacji:

  • Nazwa połączenia
  • Adres serwera
  • Typ konfigurowanej sieci prywatnej (PPTP, L2TP / IPsec z certyfikatem, L2TP / IPsec z kluczem wstępnym, SSTP lub IKEv2 – Wskazówka Pro: PPTP prawdopodobnie będzie tym, którego będziesz chciał użyć, jeśli pracujesz zdalnie.
  • Typ potrzebnych danych logowania
  • Nazwa użytkownika oraz hasło

Jesteśmy tu dla Ciebie

Jeśli nie masz zespołu IT i myślisz, że będziesz miał problemy ze skonfigurowaniem VPN, możemy pomóc. Z łatwością możemy stworzyć połączenie, które odpowiada Twoim potrzebom i jest łatwy w użyciu! Po prostu zadzwoń do nas, aby porozmawiać z jednym z naszych specjalistów!

Dzięki naszemu wysokiemu poziomowi obsługi klienta i zadowoleniu. Step-Teh Usług Informatyczne ciężko pracuje, aby być czołową firmą informatyczną w naszym regionie. Oferujemy szeroką gamę rozwiązań IT, które mieszczą się w Twoim budżecie. W przypadku małych projektów związanych z IT nasze doświadczenie, wiedza i różnorodność usług pozwalają nam zapewnić wsparcie potrzebne do zaspokojenia potrzeb biznesowych czy domowych. Skontaktuj się z nami już dziś i pozwól nam dziś rozwiązać wszystkie Twoje potrzeby IT!