Co nam się psuje – najczęstsze awarie laptopów i komputerów PC

Co nam się psujeKomputery, laptopy, urządzenia mobilne, każde z nich ma „swój okres przydatności do użycia”. Taki jest fakt, że prędzej czy później każde urządzenie elektroniczne oraz mechaniczne ulega uszkodzeniu lub nawet zniszczeniu, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o nie i użytkować zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeżeli jednak stanie się nieuniknione, większość podstawowych awarii można łatwo usunąć i je naprawić, trzeba jednak wiedzieć jak lub gdzie. Wraz z firmą STEP-TECH przygotowaliśmy listę najczęstszych awarii oraz ich przyczyn dotyczących naszego sprzętu elektronicznego

Uszkodzenia mechaniczne – jak powstają i czego dotyczą

 

Laptopy, smartphony, ipady czy też ultrabooki znacznie częściej ulegają uszkodzeniu niż popularne „blaszaki”. Nic w tym dziwnego, sprzęt mobilny jest znacznie delikatniejszy od komputerów klasycznych, które schowane są w trwałej i sztywnej obudowie. Dlatego, skupimy się na uszkodzeniach mechanicznych laptopów oraz ultrabooków. 

Laptop, netbook czy ultrabook, ma jedno, najbardziej czułe miejsce. Jest nim oczywiście matryca. Wyposażony jest w nią również smartphone oraz każde urządzenie mobilne. Matryca jest bardzo delikatna i jest to najczęściej uszkadzany przez użytkowników element urządzenia mobilnego. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że matryca jest delikatna. Wykonana z delikatnej powłoki, zabezpieczonej jedynie stosunkowo cienkim szkłem lub też nawet bez szkła. Membrana jest wytrzymała na docisk oraz odciśnięcia, nie jest jednak w stanie wytrzymać ostrego narzędzia. Dlatego właśnie membrany ulegają uszkodzeniu.

Inne popularne uszkodzenia powstałe w laptopie – co nam się psuje

Często, uszkadzamy je np. zamykając laptop w którym znajduje się długopis lub inna, pozostawiona na klawiaturze rzecz. Telefon upada nam na podłogę i matryca ulega pęknięciu lub też zbyt nieostrożnie odkładamy urządzenie na miejsce. Membrany są wytrzymałe, albo nie na zbyt duży nacisk oraz ostre narzędzia. 

Kolejnym, popularnym mechanicznym uszkodzeniem laptopów oraz komputerów jest zwarcie występujące często w podzespołach. Najczęściej wynika ono:

  • wadliwie działającego zasilacza w komputerze, który nie jest w stanie prawidłowo dostarczyć mocy względem zapotrzebowania,
  • zanieczyszczenia wewnątrz laptopa lub komputera,
  • wieku sprzętu, który z czasem przestaje działać prawidłowo.

Uszkodzenia programowe – jak powstają i czego są efektem

Drugim, popularnym rodzajem uszkodzeń w komputerach oraz laptopach są uszkodzenia systemowe i programowe. O ile uszkodzony system operacyjny lub inna aplikacja jest stosunkowo łatwa do naprawienia, o tyle uszkodzony BIOS wymaga już posiadania odpowiedniej wiedzy, aby go naprawić. Często również, uszkodzeniu ulegają wbudowane sterowniki kart graficznych, płyty głównej czy pamięci ram, co często niestety, ale wiąże się z koniecznością zakupu nowych podzespołów. 

Co nam się psuje ? Na problemy z mechanicznymi problemami oraz uszkodzeniami wynikającymi z oprogramowania, najlepszy jest profesjonalny serwis komputerowy – firma STEP-TECH z Warszawy:

https://pogotowie-komputery.pl/naprawa-komputera-warszawa/