Chroń swoją prywatność w sieci

chroń swoją prywatność w sieciChroń swoją prywatność – co udostępniamy serwisom i aplikacjom

Każdego dnia uruchamiamy wiele, różnych aplikacji. Dotyczy to urządzeń z systemami Android, jak również Windows czy też tych, oznaczonych logo jabłka. W każdym z przypadków udostępniamy pewne dane, które pobiera aplikacja i które mogą zostać wykorzystane. Owszem, zgadzamy się na t, bowiem z reguły system nas o to pyta. Zgadzamy się, nie myśląc i nie analizując tego, co dostaje się poza nasze urządzenie. Zastanówmy się teraz, czy to, co posiadamy na naszym komputerze i laptopie, naprawdę powinno wydostawać się poza niego? No właśnie. Razem ze specjalistami z firmy STEPTECH https://pogotowie-komputery.pl/bezpieczenstwo-strony-www/ , przygotowaliśmy specjalny poradnik, na co zwracać uwagę, udostępniając aplikacjom i serwisom swoje dane czyli jak chronić swoją prywatność w sieci.

Serwisy internetowe – co i kiedy zablokować

Każdy serwis internetowy w obecnej formie funkcjonowania, pobiera pewne informacje na nasz temat. Wynika to z tego, że serwisy administrują naszymi danymi celem zwiększenia swojej poczytności czy też sprzedaży. Tym samym Facebook, LinkedIN, Instagram, SnapChat, wszystkie te serwisy czy aplikacje pobierają informacje, nie tylko podczas naszego pobytu na nich, ale również w momencie gdy działają one w tle. 

Telefony z systemem Android lub iOS posiadają specjalne ustawienia, w których możemy zmieniać uprawnienia dla aplikacji. Ustawienia te pozwalają na kontrolowanie „wycieku naszych danych z telefonu do aplikacji”. Możemy je (dane) w każdej chwili blokować lub też udostępniać w szerszym strumieniu. Warto sprawdzić, czym „dzielimy” się z przeglądarką internetową i aplikacjami sieci społecznościowych i możemy to zablokować. 

Kiedy używamy komputera, powinniśmy te dane blokować bezpośrednio z opcji przeglądarki internetowej. Jeżeli jednak nie wiemy, gdzie i jakie dane zablokować zawsze możemy zgłosić się do STEP-TECH Pogotowie komputerowe, gdzie specjaliści pomogą nam wybrać i odpowiednio skonfigurować przepływ danych, którymi możemy się dzielić.

Dlaczego należy uważać na przepływ danych

Zastanawiacie się pewnie, czemu zwracamy Wam uwagę na to, żeby ograniczyć przepływ danych. Przecież takie firmy jak Facebook, Instagram czy Snapchat, na pewno nie wykradną nam naszych danych i nie użyją ich przeciwko nam. Co najwyżej, wykorzystają je w marketingu. Otóż jest to prawda. Firmy te administrują danymi osobowymi bardzo ostrożnie. Niemniej jednak pamiętajmy, że zawsze zdarzyć się mogą czy to ataki hakerów, czy też wycieki danych z serwerów, które przecież obsługiwane są przez ludzi. To może spowodować wyciek naszych danych, w tym danych wrażliwych, takich jak na przykład zdjęcie naszej karty kredytowej, które zrobiliśmy, aby nie zapomnieć kodu CVV/CVC.

Jeżeli nie wiemy, które dane i informacje powinniśmy blokować, zwróćmy się o pomoc do specjalistów. STEP-TECH zabezpieczy pod tym kątem zarówno nasze komputery, jak również nasze telefony czy tablety lub inne urządzenia przenośne. Patrząc na to, jak dużo danych wypływa z naszych urządzeń, powinniśmy być jak najbardziej świadomi zagrożenia. Zapamiętaj  to bardzo ważne – chroń swoją prywatność w sieci.