Chłodzenie komputera – dobór i serwis

chłodzenie komputeraNiedbalstwo i brak odpowiedniej wiedzy to najczęściej przyczyny wszelkiego rodzaju awarii w komputerach PC i laptopach. Niestety, wiele osób nie dba o swój komputer odpowiednio. To też generuje późniejsze, częste problemy, które bywają kosztowne. 

Jednym z elementów kluczowych dla prawidłowego działania komputera jest oczywiście dobór chłodzenia, odpowiednia konserwacja chłodzenia, czyszczenie, a także właściwy montaż chłodzenia. Chłodzenie wykorzystuje się zarówno na podzespołach jak procesor czy też karta graficzna, jak również montuje się je dodatkowo w obudowie komputera lub stosując specjalne podstawki w przypadku laptopów. 

Chłodzenie komputera – właściwy dobór chłodzenia

Każde urządzenie w komputerze, czy to pamięć RAM, dysk twardy, procesor czy też karta graficzna, wytwarza temperaturę. Karta graficzna i proces wytwarzają największą temperaturę, która może osiągać ponad 100 stopni Celsjusza. Stąd też, konieczność zastosowania w tych urządzeniach osobnego układu chłodzenia i odprowadzania ciepła, który działa niezależnie od innych układów chłodzących komputer. 

Najczęściej, zarówno karta graficzna jak również procesor posiadają swoje, boxowe chłodzenie. Oznacza to, że radiator i wentylator, sprzedawane są wspólnie z samym sprzętem. Wiele osób decyduje się jednak na zakup innego chłodzenia, które z założenia ma być:

  • bardziej wydajne,
  • znacznie łatwiejsze w ustawieniu,
  • inteligentne, czyli wraz z BIOSem umożliwi wysterowanie prędkości działania wentylatorów czy też szybkość przepływu cieczy.

Jeżeli nie wiemy czy nasz komputer wymaga zastosowania innego chłodzenia niż to boxowe, możemy skorzystać z pomocy firmy STEP-TECH, serwis komputerowy Warszawa: https://pogotowie-komputery.pl/serwis-komputerow-w-domu/ .

Właściwy dobór chłodzenia, pozwoli nie tylko zapewnić stabilność działania wszystkich urządzeń i podzespołów, ale wydłuży i to znacząco żywotność sprzętu. 

Chłodzenie, czyszczenie i konserwacja

Kiedy już dobraliśmy właściwe chłodzenie do naszego komputera, pozostało nam zamontować je i skalibrować. Kalibracja jest bardzo ważna, gdyż wentylatory powinny posiadać odpowiednią prędkość i intensywność działania w zależności od temperatury. 

Zasadniczo przyjmuje się, że warto zastosować:

  • markowe chłodzenie procesora,
  • dodatkowy wentylator chłodzący kartę graficzną,
  • dodatkowy wentylator w obudowie, odpowiadający za wydmuchiwanie ciepłego powietrza z wnętrza obudowy. 

Taki sposób chłodzenia pozwoli utrzymać niską temperaturę wszystkich podzespołów. Kluczowe jest jednak czyszczenie oraz konserwacja samego chłodzenia. Co dwa, trzy miesiące należy wyczyścić wentylatory oraz radiatory z zalegającego tam kurzu. Natomiast raz na pół roku, w ostateczności raz na rok, wymienić pastę termo-przewodzącą, która odpowiada za przenoszenie ciepła z procesora.

Sam wybór właściwej pasty oraz nałożenie jej jest bardzo ważne. Dobrze, jeżeli wykonuje to osoba, która potrafi to robić. Zbyt duża ilość pasty, spowoduje nadmierne utwardzenie jej, zbyt mała natomiast brak właściwego odprowadzania ciepła. Stąd w tym aspekcie lepiej skorzystać z usług firmy STEP-TECH.