Bateria w laptopie – jak o nią dbać?

Bateria w laptopie – jak dbać i jak użytkować

bateria w laptopieLaptop, ultrabook, netbook, czy każdy inny komputer przenośny ma za zadanie służyć nam podczas podróży czy też codziennych działań, które wykonujemy poza naszym domem. Ważne jest, aby taki komputer przenośny był faktycznie mobilny. Dlatego, w komputerach mobilnych, kluczowym elementem jest… bateria. Bez dobrej jakości baterii, komputer jest mobilnym tylko z nazwy. Co rozumie się poprzez baterię dobrej jakości? 

Przede wszystkim rozumiemy przez to baterię wytrzymałą, szybko ładującą się oraz trwałą. Aby jednak taką baterią cieszyć się przez dłuższe lata, należy pamiętać o jej odpowiednim użytkowaniu oraz prawidłowej konserwacji, a raczej o tym, żeby baterii poprzez swoje działania zwyczajnie nie uszkodzić.

Jak działa bateria w laptopie czy innym urządzeniu mobilnym

W każdym typie urządzenia mobilnego elektronicznego, stosuje się baterię. Współczesne standardy, pozwalają zminimalizować wielkość baterii, w stosunku do jej wytrzymałości, oznacza to, że pojemność takiej baterii zwiększyła się, a rozmiar baterii zmniejszył. Jednocześnie mamy obecnie możliwość wykorzystywać baterie, które nie posiadają funkcji pamięci. Nie trzeba takich baterii formatować, nie trzeba ich resetować, a także nie trzeba ich wyjmować podczas pracy przy podłączonym zasilaniu. 

Bateria w urządzeniu mobilnym, czyli bateria w laptopie, ładuje się do pełna, po czym zasilanie całkowicie przełączone jest na tryb bierny, czyli bezpośrednio z sieci. Kiedy odłączymy zasilanie z komputera, rolę zasilacza przejmuje bateria.

Ustawienia planu pracy komputera na baterii

Każdy system operacyjny, czy jest to Windows, Linux czy iOS posiada możliwość spersonalizowania ustawień baterii. Co to oznacza? Oznacza to, że podczas pracy komputera na baterii, możemy ustawić zarówno tryb chłodzenia, jak i podstawowe rzeczy jak chociażby podświetlenie matrycy. Pełen plan działania można również ustawić dla kilku, spersonalizowanych trybów. W sieci znaleźć można sporo poradników na ten temat, można też wykorzystać serwis komputerowy z miasta Warszawa, taki jak ten: https://pogotowie-komputery.pl/ 

Specjaliści pomogą w ustawieniu kilku planów zasilania dla poszczególnych sytuacji i trybów pracy. 

Ustawienia planu zasilania pozwala przede wszystkim zoptymalizować czas pracy na baterii w stosunku do potrzeb komputera. Ponadto, gwarantuje efektywność pracy i tym samym zmniejsza ilość poszczególnych ładowań komputera. 

Konserwacja baterii – czy jest konieczna?

Zastanawiacie się może czy istnieje sposób na konserwację baterii? Zasadniczo takiego sposobu nie ma. Bateria w laptopie, działa sprawnie jeśli jest użytkowana zgodnie ze swoich przeznaczeniem. W starszych typach laptopów, gdzie bateria była wyjmowana, zaleca się jej wyjmowanie po naładowaniu i pracy przy zasilaniu. W nowych, nie ma już takiej konieczności. Warto jednak pamiętać o jak najrzadszym jej ładowaniu, tak aby wyeliminować większą częstotliwość jej pracy. Wystarczy w tym celu opracować plan zasilania.