Awaria karty graficznej – na co uważać ?

awaria karty graficznejKarty graficzne są odpowiedzialne za renderowanie wszystkiego, od obrazów, gier wideo, animacji i treści wideo. Jest to kluczowy aspekt komputera czy laptopa, ponieważ zwalnia jednostkę centralną (procesor) i pozwala skupić się na innych zadaniach. Jeżeli karta graficzna ulegnie awarii, może sprawić, że twój komputer stanie się praktycznie bezużyteczny. Na szczęście często pojawiają się oznaki awarii karty graficznej, które dadzą Ci wystarczająco dużo czasu na znalezienie rozwiązania.

AWARIA KARTY GRAFICZNEJ LUB KARTY GRAFICZNEJ: PRZYCZYNY I ROZWIĄZANIA

Procesor graficzny (GPU) jest często określany jako karta graficzna. Bez względu na to, jak się nazywa, może być ogromnym problemem, gdy przestanie działać. Wiedza, na co zwracać uwagę i jak rozwiązywać problemy z kartą graficzną, może pomóc w uniknięciu dłuższej przerwy w użytkowaniu sprzętu po wystąpieniu awarii.

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY AWARII GPU

Kilka rzeczy może spowodować awarię karty graficznej. Często przyczyną jest przegrzanie komputera czy laptopa  z powodu kurzu lub innych zanieczyszczeń. Inne czynniki mogą obejmować wadliwą instalację na płycie głównej, częste przetaktowywanie lub przepięcie spowodowane przerwą w dostawie prądu, lub w skutek niewłaściwie dobranego zasilacza.

OBJAWY USZKODZONEJ KARTY GRAFICZNEJ

Nie masz pewności, czy napotkany problem z komputerem jest związany z Twoją kartą graficzną? Te znaki ostrzegawcze są zazwyczaj wczesnymi wskaźnikami problemu z procesorem graficznym.

  1. Usterki lub artefakty na ekranie: Czy zauważasz dziwne kolory, lub kształty pojawiające się na ekranie? Ponowne uruchomienie może rozwiązać ten problem. Jeśli jednak Twoja karta wideo jest bliska awarii, spodziewaj się, że problem pojawi się ponownie prędzej niż później.
  2. Niestabilna praca: Jeśli ekran komputera ciągle się zawiesza, opuszcza ramki lub zacina się, może to wskazywać na awarię karty. Jednak ten objaw może być również spowodowany problemami z dyskiem twardym, pamięcią RAM, a nawet złośliwym oprogramowaniem. Jeśli masz inne problemy z wyświetlaniem związane z awarią karty graficznej, prawdopodobnie jest to przyczyną.
  3. Prędkość wentylatora: Jeśli wentylator pracuje głośniej niż zwykle, może to oznaczać, że karta się przegrzewa. Przegrzanie może szybko uszkodzić wewnętrzne części komputera, więc spróbuj sprawdzić temperatury podzespołów bez obciążenia, aby zweryfikować, czy się wyciszy i temperatury spadną. Jeśli to nie zadziała, będziesz chciał sprawdzić i wyczyścić urządzenie z kurzu.
  4. Czarne lub niebieskie ekrany: Awarie spowodowane awarią karty mogą się różnić od zawieszenia komputera do całkowitego ponownego uruchomienia, w którym urządzenie wyłącza się lub uruchamia ponownie. Inne rzeczy mogą spowodować awarię komputera, więc będziesz chciał rozwiązać problem, aby ustalić, czy Twój GPU jest uszkodzony.

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW Z KARTĄ GRAFICZNĄ – AWARIA KARTY GRAFICZNEJ

Podobnie jak w przypadku wielu problemów z komputerem, istnieje wiele możliwych problemów, które można obwiniać. Wadliwe kable lub złącza, problemy z oprogramowaniem, a nawet procesor lub pamięć RAM mogą być winne. Jeśli jednak masz pewność, że jest to problem z GPU, możesz spróbować wykonać następujące czynności.

  1. Zaktualizuj sterowniki płyty głównej dla swojego chipsetu. Na komputerze z systemem Windows nazwę producenta (np. NVIDIA, Intel itp.) można znaleźć w Menedżerze urządzeń.
  2. Następnie sprawdź, czy Twoja karta graficzna wymaga aktualizacji sterowników ekranu.
  3. Na koniec zajrzyj do wnętrza komputera, aby usunąć kurz i ocenić wszelkie problemy z połączeniem.
  4. Sprawdzaj temperatury podzespołów pod kątem przegrzewania się to bardzo ważne, gdyż wysoka temperatura skraca żywotność elektroniki.

Jeśli okaże się, że przyczyną problemów z komputerem jest karta graficzna, prawdopodobnie nadszedł czas na nową kartę. Skontaktuj się z naszym serwisem laptopów na Bielanach i skorzystaj z naszej pomocy przy naprawie Twojego komputera.