Aktualizacja oprogramowania – wszystko co należy wiedzieć

aktualizacja oprogramowaniaKażde oprogramowanie, które nabywamy z legalnego źródła, jest objęte gwarancją, która dotyczy również jego aktualizacji. Aktualizacja oprogramowania jest niezbędna, nie tylko z powodu bezpieczeństwa, ale również prawidłowego działania oprogramowania. Tym samym, chcąc, aby nasze oprogramowanie spełniało wszystkie oczekiwania, musimy go aktualizować. Czy jednak zawsze aktualizacje są potrzebne? Kiedy ich dokonywać, a kiedy ich unikać? Oto garść porad co do aktualizacji oprogramowania na komputerach oraz urządzeniach mobilnych.

Aktualizacja systemu operacyjnego – kluczowa dla bezpieczeństwa

Najważniejsze oprogramowanie, jakie posiadamy na naszych urządzeniach to oczywiście system operacyjny. Jest to oprogramowanie, które odpowiada za prawidłowe działanie urządzenia i wszystkich innych programów, które do urządzenia należą. Obecnie, najpopularniejsze systemy operacyjne to:

  • system Microsoft Windows, używany w komputerach osobistych, laptopach oraz niektórych telefonach,
  • Android, system używany w smartphonach,
  • iOS, system używany w smartponach Apple,
  • macOS, system używany w komputerach osobistych Apple. 

Wsparcie producenta, aktualizacje oprogramowania


Wszystkie te systemy posiadają tak zwane wsparcie producenta, czyli możliwość ich aktualizacji. Nie zawsze jednak aktualizacja jest niezbędna lub pożądana. Czasem, aktualizacja powoduje problemy w działaniu innych aplikacji, szczególnie starszych. Dlatego też prawidłowe ustawienie aktualizacji systemu operacyjnego warto powierzyć specjalistom, takim jak Pogotowie Komputerowe z Warszawy – firmie STEP-TECH:
https://pogotowie-komputery.pl/pogotowie-komputerowe-24h/

Samoczynne aktualizowanie się systemu lub całkowite wyłączenie aktualizacji, może skutkować nieprawidłowym działaniem urządzenia. Brak całkowity aktualizacji systemu, powoduje, że urządzenie narażone jest na ataki hakerów oraz infekcje wirusami.

Czemu służą aktualizacje oprogramowania

 

Każda aktualizacja oprogramowania wynika z pewnych błędów tego oprogramowania, pewnych zmian ulepszających oprogramowanie lub jest też efektem wykrycia potencjalnych zagrożeń oprogramowania. Dlatego właśnie, takie aktualizacje są wykonywane. Najczęściej służą one „łataniu” dziur w systemie operacyjnym lub też w aplikacji, co sprzyja w znaczący sposób ochronie komputera oraz danych.

Czy błędy w oprogramowaniu to tylko teoria?

Niestety wykorzystywanie błędów oprogramowani to nie tylko teoria. Przestępcy chętnie wykorzystują znane luki w oprogramowaniu, aby osiągnąć swój cel, którym coraz częściej jest kradzież środków płatniczych. Przykładem może być rozsyłanie maili phishingowych, w których znajduje się załącznik przygotowany w taki sposób, aby jego otwarcie wykorzystało lukę bezpieczeństwa w oprogramowaniu Twojego komputera (np. w pakiecie MS Office lub Adobe Reader) do zainstalowania złośliwego oprogramowania.

Co się dzieje dalej? Takie złośliwe oprogramowanie (nazywane inaczej malware czy też potocznie wirusem komputerowym) może np. przechwytywać Twoją komunikację z bankiem i dowolnie na nią wpływać oraz próbować nakłonić Cię do podjęcia różnych działań, które na końcu spowodują wypływ środków z Twojego konta. Przypominam przykład Janusza, o którym pisaliśmy w jednym z artykułów.

W przypadku wykrycia luk w oprogramowaniu, dostawcy ich jak najszybciej starają się dostarczyć nowe wersje, w których taki problem nie będzie występował. Dlatego tak ważne jest aktualizowanie Twojego komputera, czy też tabletu, czy smathpona. Aktualizacja oprogramowania do nowszej i często bezpieczniejszej wersji powoduje, że przestępca ma dużo mniejsze szanse na  zaatakowane Cię i pozyskanie Twoich danych.

Ustawienie automatycznych lub dokonywanie ręcznych aktualizacji wymaga minimalnej wiedzy. Jeśli takowej nie posiadamy, lepiej poprosić o pomoc specjalistów z Serwisu komputerowego Warszawa.